Jak se fotí oko a jeho detaily

Jak se fotí zornička

Lidské oko je fascinující svojí unikátností, a proto je i velmi důležitou částí toho, na co se fotografové zaměřují. První a základní poučka při focení portrétu je, že oči by měly být ostré. Co když ale vynecháme celý portrét a pustíme se rovnou k focení samotného detailu oka? V tomto článku si probereme různé možnosti. 

Zakázka pro kosmetický salon nebo focení práce maskérky na svatbě? Ať už budete fotit oči nalíčené, či bez makeupu, musí opravdu vyniknout. Zkusili jsme několik technik a z našeho focení jsme si pro vás připravili pár tipů, jak na focení a svícení očí.

Technika

Abyste vyfotili oko takovým stylem, že bude přes velkou část fotky, je potřeba být hodně blízko. Takže máte dvě možnosti. Použít nějaký makro objektiv bude asi spolehlivější řešení a využijete ho, pokud něco takového fotíte pravidelně. 

Nebo druhá, levnější varianta, je pořídit si makro kroužky. Je to jednoduché zařízení, které oddálí objektiv od snímače a umožní vám fotit věci z větší blízkosti. Tuto variantu jsme použili my.

Konkrétně jsme všechny fotky v článku fotili na Sony a7IV + 85 f1.4 + makrokroužky. To ale zrovna v tomto případě není důležité a vystačíte si téměř s libovolným fotoaparátem. Vůbec tady není třeba objektiv s f/1.4, protože při focení makro záběrů budete clonit minimálně na f/5.6-f/8 aby to bylo trochu ostré.

Světlo

Celý zbytek tohoto článku bude věnovaný svícení, protože oko je vlastně kulaté zrcadlo a je v něm vidět odraz všeho. Takže musíte vyřešit nejen odlesk světla, ale i třeba vás v oku, protože i fotograf se v oku většinou odrazí. 

Pro zjednodušení:

  1. pro focení detailů v obličeji platí pravidla, jako u focení portrétu obecně. Dobře vypadá světlo měkké rozptýlené
  2. Zhasněte všechno, kromě světla, které osvicuje oko. Protože pokud na vás nic nesvítí, nebudete v odrazu vidět. 

Vyzkoušeli jsme několik různých typů svícení, které si postupně projdeme a budeme postupovat od těch horších směrem k těm lepším. 

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Nemáte světlo? Běžte k oknu 

Ta nejjednodušší varianta s nejistým výsledkem je fotit s přirozeným světlem. Zásadní nevýhoda je, že v odrazu vidíte vlastně všechny různě tvarované zdroje světla. 

Odraz okna v oku samozřejmě může psát příběh a být výhodou, ale v tomto případě je spíš rušivý, protože nemá moc pravidelný tvar a narušuje kresbu duhovky. 

Možná máte doma lepší okno, tak to pro vás bude ideální. Jemný, tzv „nahý“ make-up vytvořila Naďa Límová.

Bodový zdroj světla 

V prvním pokusu s umělým světlem jsme použili malé kapesní světlo, takže něco jako když svítíte mobilním telefonem nebo lampičkou na čtení. 

Tento výsledek je v podstatě nejslabší, protože kvůli relativně tvrdému světlu zdůrazníte všechny póry a detaily pleti, které ve výsledku ruší. 

Nicméně pokud už používáte malé světlo, dejte ho co možná nejblíže, tím vlastně změkčíte jeho efekt. 

Tyčové světlo 

Dalším pokusem je moje oblíbené tyčové světlo. Mám ho rád zejména proto, že je to takový cestovní kompromis mezi skladností a plošností světla. Ono je měkké jen v jednom směru, ale oproti softboxu o stejné velikosti jedné strany je mnohonásobně menší a skladnější. 


Tady už je výsledek o dost zajímavější a pleť je lépe nasvícené. Na druhou stranu je odraz světla v oku přinejmenším zvláštní a není to ono. 

Tyčové světlo jsme zkoušeli i od spodu, což má ale do nějaké módní fotky hodně daleko, spíše to působí děsivě. 

Kruhové světlo 

Kruhové světlo je v posledních letech velmi často používané, ať už v salonech krásy, nebo u tvůrců videí na sociální sítě. A důvod je jednoduchý, stále je to relativně skladné světlo a zároveň vytváří měkký efekt. 

Tady si můžete všimnout, že pleť je svícená vlastně ze všech stran takže plně prosvícená a její textura je sjednocená. 

Odlesk v oku je dost specifický. Pokud je vaším cílem zdůraznit kresbu duhovky, nebude to nejšťastnější volba, ale pro situaci, kde má vyniknout make-up, je to velmi dobrá cesta. 

Dále doporučujeme ještě vyzkoušet různou vzdálenost kruhového světla od oka. V předchozím případě byl kroužek odrazu přes duhovku, ale pokud světlo posunete o kousek dál, dostanete ohraničení zorničky. 

Změna vzdálenosti světla, oka i objektivu vytvoří zajímavý efekt uvnitř duhovky. 

Měkké světlo, Softbox

Poslední a nejkomplikovanější možnost je klasické led světlo s bajonetem na modifikátor a na něm octabox. Na rozdíl od předchozích variant, které jen postavíte na svativ a zapnete, je v tomto případě ještě potřeba nějaká práce s rozkládáním, šroubováním a v neposlední řadě musíte vyřešit větší rozměry celého světla. 

Octabox má v prvním pokusu nasazenou voštinu, což můžete vidět v odrazu v zorničce. 

Výsledek je velmi dobrý, ale pojďme to ještě zkusit bez voštiny. 

Po sundání voštiny, která usměrňuje světlo, dejte pozor ať nesvítí octabox na vás, ale pouze na modelku, protože pak můžete být vidět v odrazu oka i vy. 

Po sundání voštiny dostáváme vlastně ten nejméně rušivý a nejměkčí odlesk vůbec. Kresba duhovky je dokonce i pod odleskem pořád vidět. 

Toto řešení mi přijde jako nejlepší, protože pleť je měkká, oko patrné, odlesky minimální a zároveň zůstává zachovaná plasticita pleti a nepřišli jsme o všechny stíny. 

A co třeba rty? 

Pokud řešíte make-up, tak oči pravděpodobně nejsou to jediné, co vás zajímá. Proto jsme vyzkoušeli i rty. Zde je porovnání dvou nejlepších možností svícení, které jsme dostali. Výsledek je výrazně odlišný.

Softbox z boku vytvoří zajímavou plasticitu, odlesky a stíny. Máte prostě pocit, že to leze z fotky ven. 
Kruhové světlo zase úplně rozptýlí všechny stíny a je lépe patrné, jak jsou rty namalované i přesto, že třeba vypadají menší. 

Tak se pusťte i vy do focení tváře a jejich částí. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma ať si výsledné fotky můžete hned upravit všemi funkcemi bez omezení. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Tak paráda, udělal jsem pár fotek dětí, že je fotím přes oko toho druhého a stále to nebylo ono. Návod mi pomohl, kde jsem dělal chybu, díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *