Vánoční experiment s vonnými tyčinkami

Vonné tyčinky se většinou používají k navození správné atmosféry. Kouř z vonných tyčinek ale také vytváří jeden dlouhý neopakující se a kreativní pohyb. A to je pro fotografa výzva. Nechte se inspirovat mým fotografickým experimentem s vonnými tyčinkami a čajovými svíčkami a využijte vánočních svátků k podobným pokusům.

Focení vonných tyčinek je podobné focení s vodní dýmkou. Při focení kouře platí stále stejná pravidla. U vonných tyčinek jsem však nezkoušel umělé osvětlení bleskem, ale něco přirozenějšího – oheň. Ten jsem vykouzlil pomocí čajových svíček, které koneckonců k vánoční atmosféře patří.

Zhasněte

Jedno z prvních jednoduchých doporučení je fotit tyčinky navečer, když je venku tma – využijte proto dlouhých zimních večerů. Pak už jenom stačí ztlumit světlo nebo ho úplně zhasnout a můžete se pustit do fotografického experimentu.

Kompozice a nastavení fotoaparátu

Nejdříve si rozestavte prvky na scéně a hledejte nejlepší kompozici pro záběr. Jakmile budete mít připravenou scénu, ještě správně nastavte expoziční trojúhelník.

Při focení v takto tmavém prostředí musíte počítat s limity fotoaparátu, a pokud máte jednu ze základních zrcadlovek, jejíž snímač není dostatečně velký, šum na fotkách bude patrný. Všechny snímky nafocené v tomto článku jsem fotil Sigmou 18–35 f/1.8 a Nikonem D7000. Hodnota ISO se pohybovala okolo 1250.

Experimentujte

Jakmile máte všechno připravené, můžete začít experimentovat. Vyzkoušejte si například hru se stíny nebo prodloužení času.

Rovný kouř

Pokud chvíli počkáte a zabráníte proudění vzduchu, můžete vidět, jak jde kouř přímo nahoru. K rozptýlení světla jsem zkusil dát čajovou svíčku do solné lampy.

Kouř bez pohybu vzduchu.jpg
Kouř bez pohybu vzduchu.

Využijte stín

Se svíčkou je to stejné jako s jiným zdrojem světla. Pokud chcete nechat vyniknout kouř, dejte ji za objekt. Pokud potřebujete vytvořit stín, dáte svíčku z druhé strany.

Čím bude svíčka blíž vonné tyčince, tím bude stín větší. Malé osvětlení zdi svíčkou vytváří příjemnou vinětaci.

Vytvoření stínu na zdi.jpg
Vytvoření stínu na zdi.

Trochu prodlužte čas

Kouř se hýbe pomalu, ale hýbe. Takže doporučuju jít na nějakou hranici udržitelnosti fotoaparátu. Něco kolem čau 1/30 až 1/15. Nebo vezměte stativ, díky němuž si můžete dovolit nastavit delší čas.

Při použití delšího času bude kouř lehce rozmazaný a začne tvořit elegantní linie. Umělecký záměr lze doladit tím, že z fotky uděláte Low Key, zároveň tím můžete zamaskovat šum.

Důležité je ostřit na špičku vonné tyčinky.

Rozmáznutý kouř.jpg
Rozmáznutý kouř.

Zkuste makro

Pokud budete chtít zkusit fotit makro, raději si rozsviťte. Nemáte-li (stejně jako já) makroobjektiv a fotíte radši nějakou alternativní metodou, jako je třeba otočení objektivu, budete muset při focení hodně odhadovat. Při svitu svíčky už pravděpodobně dobré snímky nenafotíte vůbec.

Dávejte si také pozor na to, aby hořící konec tyčinky nepoškodil optiku.

V průběhu hoření jsem tyčinku fotil s dlouhým popelem, který odpadl, tyčinka dál hořela, až nakonec zhasla. Vznikl tak „příběh života“ mojí tyčinky.

Různé fáze hoření tyčinky.jpg
Různé fáze hoření tyčinky.

Dovoněno. Teď je řada na vás

Tyčinka už nehoří, nezbývá než uklidit popel a otevřít okno – to jsem zavřel, protože jsem nechtěl, aby mi na kouř foukalo. A teď mám v pokoji „převoněno“.

Na závěr jsem ještě pořídil poslední fotku spadaného popele:

Tyčinka po zhasnutí.jpg
Tyčinka po zhasnutí.

Vánoční svátky jsou ideální příležitostí k tomu, abyste vytáhli fotoaparát a zkusili si vytvořit originální snímky z pohodlí domova. Nezapomeňte pak výsledné fotky nahrát na Zoneramu nebo se s nimi pochlubit v komentářích pod tímto článkem – vaše nápady mohou být inspirací pro ostatní fotografy.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *