Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu

Váš domov je plný nečekané inspirace. Poradíme vám, jak vymyslet, připravit a nafotit domácí stylizovaný portrét. Ten může vypadat jako z přebalu knihy nebo z plakátu. Stačí se jen rozhlédnout a zamyslet se, připravit si scénu a všechno ostatní už je jednoduché. Podívejte se, jak na to!

Možností a rolí, do kterých můžete portrét stylizovat, je obrovské množství. Můžete například zvolit akční portrét, u kterého budete dramaticky pohazovat kápí, nebo jemný portrét s domácím mazlíčkem. Nejdůležitější ale je, mít focení promyšlené. Možná vás nic nenapadne hned, ale když o tom bude pár dní přemýšlet, něco se objeví. A jak si poskládat scénář k focení? Inspirujte se!

Je důležité začít nápadem. Inspiraci můžete brát z filmů, knih, her nebo jen z věcí, které jsou vám blízké a milé. Pokud například:

  • máte doma hodně knih, téma může být knihovna nebo knihovník, 
  • máte vášeň pro vaření, ušpiňte se od mouky, vezměte do ruky váleček a zpracujte kuchařské téma, 
  • máte rádi své květiny, můžete být bylinkářka nebo bylinkář,
  • máte rádi auta nebo motorky, tak se trochu ušpiňte od oleje a vyfoťte se před strojem vašeho srdce. 
Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Já jsem zvolila focení na téma Gambler, protože máme doma spoustu vhodných rekvizit. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, f/4.5, ISO 100, ohnisko 50 mm.

Jak vše připravit

Základem je vždy koncept. Chcete fotku temnou a drsnou? Nebo raději jemnou a prosvětlenou? To se nejspíše bude odvíjet od typu focení a modela. Chcete fotku akční? Nebo radši klidnou? Budete při úpravách volit barevnější styl, nebo naopak černobílý? Je důležité si věci promyslet. Můžete se podívat například na fotky autorů, kteří vám jsou blízcí a nechat se inspirovat.

Koho fotit? Můžete fotit sebe nebo někoho blízkého. Obě možnosti zahrnují hromadu legrace. Pokud nevíte, jak na autoportrét, tak vám poradíme v článku Autoportrét aneb jak se vyfotit hezky, snadno a rychle.

Připravte si rekvizity

Co k focení budete potřebovat? Teď přichází ta zábavná část! Vyhrabte všechny související věci, které máte doma. Všechno, skutečně všechno, co najdete a připadá vám, že by se k focení mohlo hodit. I kdyby z některých věcí mělo být vidět minimum nebo se na fotku vůbec nedostanou, pomohou vám připravit správné prostředí a ideální atmosféru. 

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Přípravy na focení na téma Gambler vlastně vypadají jako veliký nepořádek. Foceno mobilem.

Je lepší mít připraveno více, než potřebujete, než pak něco postrádat. Stylizovaný portrét je dobré zaplnit věcmi, které souvisí s vaším konceptem. Každá věc je vodítkem k celé myšlence. A nezapomeňte na outfit. Ten dokážete dát dohromady z čehokoliv, co máte po ruce v pár minutách.

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Například na této fotografii je kolem postavy čaroděje všechno možné, před ním, za ním, nad ním. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/2.0, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Čím fotit

Doporučujeme volit portrétní objektivy. Klasické 50 mm, 85 mm nebo i delší. Ale není problém pracovat s širším objektivem, pokud jiný nemáte. Inspirujte se třeba v článku Jak fotit portrét širokoúhlým objektivem? Hlídejte si odstup a zvolte správný úhel

Portrétní objektivy jsou ideální, ale jejich absence rozhodně neznamená stopku pro celý váš projekt. Pracujte s tím, co máte po ruce. Pokud fotíte autoportrét, pak by se mohl hodit stativ. Pokud ho nemáte, myslete na to předem. Když si stavíte scénu, stavte si ji někde před nábytkem, zídkou nebo oknem, kam si můžete foťák položit. 

Můžete použít i blesk, ale doporučujeme jakýkoliv difuzér pro změkčení světla. Pokud nemáte doma softbox, stačí poloprůsvitný, bílý igelitový pytlík (starý, ale účinný trik na správné rozptýlení světla). Další praktický tip na výrobu domácího softboxu najdete v článku Z dílny profesionála: Softbox pro domácí ateliér.

Myslete na světlo

Světlo je úplným základem každé fotky! Je třeba se rozmyslet, zda chcete používat umělé, nebo přirozené světlo. Pokud umělé, tak můžete buď použít profi techniku, co zrovna máte doma, nebo kreativně využít lampičky, lustr, baterku, vánoční světýlka nebo svíčky. A pokud chcete experimentovat, můžete světla doplnit množstvím věcí, které najdete doma. Skvělé tipy pro vás máme v článku Jak originálně nasvítit portrét? Experimentujte s odlesky a lomem světla

Můžete volit buď svícení dramatické, třeba jen z jedné strany, nebo jemné zepředu, které nedá znát žádným neduhům pleti. Nejrozumnější je zkoušet všechny možnosti a pak si vybrat tu, co se vám líbí nejvíc. Různé druhy svícení portrétu jsme popsali v článku Jak nasvítit portrét I: myslete na kvalitu, intenzitu i barvu světla.

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Ukázka jednoduchého domácího autoportrétu v přirozeném světle. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/80 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Pokud zvolíte přirozené světlo, najděte si hezké místo doma nebo na zahradě, kde je světla dostatek a je zajímavé. Doma to bývá u oken, venku skoro všude, ale je lepší fotit až za podvečerního světla. Můžete využít měkké a správně barevné světlo zapadajícího slunce nebo si naopak ráno přivstat a zapracovat mlhu a úsvit.

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Ukázka obyčejného focení u okna s šachovnicí. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/125 s, f/2.5, ISO 400, ohnisko 105 mm.

Neobyčejné efekty s obyčejnými věcmi

Možností je celá řada. Například na efekt kouře se často používá obyčejná elektronická cigareta. Takže jestli někdo v rodině kouří právě tento vynález, tak ať vám dým foukne do fotky. Krásný kouřový efekt vykouzlíte třeba i od právě sfouknuté svíčky nebo vonné tyčinky. A jestli vám zbyl doma františek z Vánoc, zapalte ho. 

Hodně hezké je sledovat páru z vařící se vody a ještě ji prosvítit. Vypozorujte si, kdy vám do kuchyně nejvíce svítí a dejte vařit vodu, abyste si efekt prostudovali. Také můžete použít světýlka z Vánoc, umístit je daleko za sebe a vytvořit tak efektní bokeh. Naopak ztmavit pozadí můžete pomocí deky nebo tmavých prostěradel. 

Venku (nebo i uvnitř, ale to už je na vás) můžete pracovat s vodou a zachytit její pohyb v rámci akčního portrétu. Můžete se obložit pokojovými rostlinami a ty se vám rozostří v přední i zadní části fotky, orámují obrázek zelení a vytvoří až lesní dojem.

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Stylizovaný domácí portrét: bylinkářka ze skleníku. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/160 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Nebo vám nějaký pomocníček může mávat velkým kartonem vedle scény a vytvářet efekt větru a přidávat na epičnosti. Doma se o tohle může postarat větrák, pokud ho máte. Tipů, jak využít každodenní předměty, je nespočet a určitě vás napadnou i nějaké další.

A pojďme fotit

A nyní na focení jako takové. Nejspíš to bude dlouhé focení s hromadou pokusů a výsledkem bude jedna jediná fotka. Ale ta bude stát za to. Nenechte se odradit, když se nebude dařit. Zkuste jiný úhel, rozmístěte jinak světla, zkuste změnit scénu, kterou jste si připravili. 

Nebojte se změnit scénář, někdy je těžké si věci představit dopředu. V nejhorším případě se k focení vraťte druhý den, hodně se vám toho může rozležet v hlavě. Foťte určitě do formátu RAW, ať pak můžete výsledky v Zoner Photo Studiu X dovést k dokonalosti.

Jak si doma vyfotit portrét jako z plakátu
Výsledek: můj manžel jako Gambler. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, f/4.5, ISO 100, ohnisko 50 mm.

Závěrem

Nebojte se toho. Neexistuje nic, co by vás limitovalo. I ve svém obýváku dokážete vytvořit fotku tak epickou, že vám ji budou všichni závidět. Chce to trochu času, otevřenou mysl, maličko trpělivosti a fotoaparát. Už jste nějaký domácí portrét zkusili? Pochlubte se nám v komentářích nebo na sociálních sítích. Jsme moc zvědaví, jak se vám zadaří!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *