Uprav mi fotku: Ořezy produktů

Většinu uživatelů čekají s fotografiemi v Zoner Photo Studiu především základní úpravy a hlavně také správa snímků. Občas se však můžete dostat do situace, kdy budete chtít část fotografie vyříznout a použít jinde. Jeden takový případ nám dorazil i do rubriky úprav fotografií.

Produktová fotografie vyžaduje především technické znalosti a nutné fotografické vybavení. Sklo či kov patří přitom mezi jedny z nejtěžších objektů k zachycení. U skla navíc můžete volit nejen nasvícení ze strany, ale také například využít polopropustné desky a fotografovat jej v protisvětle.

Vše záleží na vašich aktuálních potřebách. Následně není neobvyklé, že musí dojíst k ořezu nafotografovaných objektů, aby s nimi bylo možné pracovat dále (umístit do katalogu, na web atd.).

Jsme si vědomi toho, že ve výsledku bude za ořezanými produkty modré pozadí, které najednou nebude dávat smysl. Jako ukázka schopností a postupu ořezu nám však taková fotografie bude stačit.

Vstupní fotografie, foto: Zdeněk Vylíčil.

Skleněné objekty na naší vstupní fotografii bylo potřeba vyříznout tak, aby byly ve finále na transparentním pozadí.

Budete potřebovat
Magnetické laso (A), Výběrový štětec (Q), znalost práce s maskou

Nejprve bude třeba provést hrubý výběr s pomocí Magnetického lasa (A), které naleznete na panelu nástrojů vlevo v modulu Editor Zoner Photo Studia.

Následně je třeba Magnetickým lasem obtáhnout hrany „kuželek“ a oddělit je tak od pozadí. To provedete poklepáním myší na hranu objektu a obtažením po celém obvodu předmětu (či předmětů). V případě nutnosti můžete znovu poklepat levým tlačítkem myši do fotografie a umístit v ní tak pevný hraniční bod.

Tip: Pracujte alespoň ve 100% náhledu na upravovaný snímek. Mnohem lépe se vám bude kontrolovat, zda Magnetické laso dodržuje přesné hranice a pracuje, jak potřebujete.

Na samotný závěr stačí dvakrát poklepat myší do výchozího bodu a výběr se uzavře.

Takto provedete hrubý výběr. Nemusíte si dělat starosti, když Magnetické laso občas „ujede“ a přichytí se k jiné hraně, než ke které potřebujete. Všechny nedostatky následně vyladíte s pomocí dalších nástrojů pro výběr.

Nepřesnost výběru Magnetickým lasem (zobrazená v režimu Normální masky).

Zobrazte si masku v menu Výběr | Zobrazení masky | Normální. Z postranního panelu nástrojů zvolte nástroj Výběrový štětec (Q).

Výběrovým štětcem následně přetřete ty oblasti, které nebyly do výběru zahrnuty pomocí Magnetického lasa. Nastavení Výběrového štětce si přizpůsobte podle velikosti předlohy – především se jedná o Průměr stopy štětce, Hustotu ponechte na 100 %, Rozmazání a Rozestup naopak na 1 %.

Hotový výběr zobrazený v režimu normální masky.

Tip: Bude-li třeba můžete výběr doladit s pomocí menu Výběr | Upravit výběr (například zmenšit nebo zvětši výběr o přesný počet obrazových bodů, nebo hranice výběru mírně rozmazat).

Nyní výběr invertujte – třeba pomocí příslušného tlačítka na nástrojové liště výběru, přes menu Výběr | Invertovat výběr nebo klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + I. Namísto vybraného objektu tak budete mít ve výběru pozadí, které chcete odstranit. Následně s pomocí klávesy Delete pozadí smažte.

Abyste dále mohli s takto vytvořeným ořezem pracovat, je nezbytné jej neukládat do formátu JPEG, ale zvolit formát, ve kterém bude zachována transparentnost (průhlednost) odstraněného pozadí. Vyberte tedy přes menu Soubor | Uložit jako (Ctrl + Shift + S) například formát PNG (nebo TIF), který si transparentnost bude pamatovat. Volbu komprese u PNG nastavte na co nejnižší, tedy 1 (resp. žádnou u TIF).

Výběr a vytvoření souboru s transparentním pozadím je hotov.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Poslední aktualizace 12. června 2013

32 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře