Jak fotit černé předměty na černém pozadí

Vyfotit černý objekt na černém pozadí není lehká věc, ale stačí si zapamatovat jedno základní pravidlo a objekt s pozadím vám už znova nesplynou v černočernou tmu. Zjistěte, pomocí jakého postupu vznikají fotografie typu „černé na černém“. Vaše fotografie pak budou mít rázem úspěch.

Řada našich čtenářů nám posílá e-maily s dotazy, jak mají vyfotografovat černé produkty na černém pozadí tak, aby byly vykreslené všechny detaily produktu a aby bylo pozadí jen a pouze černočerné. Tak se pojďme v tomto článku podívat na správný postup.

Základem je odstup

K tomu, abyste mohli vyfotografovat jakýkoliv černý objekt na černém pozadí, platí v zásadě jedno obecné pravidlo: čím je objekt větší, tím větší odstup od pozadí bude potřeba. Na větší objekty totiž musíte mít i větší zdroj světla.

Pokud byste fotografovali velkou věc umístěnou blízko pozadí, pozadí bude osvícené, což je nežádoucí – pozadí už pak nebude černé, ale šedivé, případně by mohlo pochytit odstín světla.

Základ svícení

Fotografovaný objekt má být nasvícený a pozadí nikoliv. Jedině pak bude objekt hezky vykreslený i ve stínech a pozadí zůstane čistě černé.

Základem je správné nasvícení. Pozadí je pěkné tmavé a fotografované objekty z něho vystupují. Foto: Vít Kovalčík
Základem je správné nasvícení. Pozadí je pěkné tmavé a fotografované objekty z něho vystupují. Foto: Vít Kovalčík

Linka pro lepší efekt

Pokud máte problém s tím, že jedna strana objektu splývá s pozadím, není nic jednoduššího, než použít protisvětlo na nasvícení hrany objektu, která splývá s černým pozadím. Tento trik se používá téměř u jakéhokoli druhu fotografie. Nezáleží na tom, zda se jedná o portrét nebo o produktovou fotografii.

Jednoduše nasvítíte objekt zespodu a zezadu tak, aby se na fotografovaném objektu vytvořila jemná světelná linka, která oddělí objekt od pozadí. Dávejte si však pozor na to, abyste zdrojem světla nesvítili do objektivu.

Problém se splýváním pozadí máte rázem vyřešený.

Ukázka protisvětla – jemné světelné linky na oblečení a vlasech. Protisvětlo velmi spolehlivě oddělí objekt od pozadí. Foto: Majo Eliáš
Ukázka protisvětla – jemné světelné linky na oblečení a vlasech. Protisvětlo velmi spolehlivě oddělí objekt od pozadí. Foto: Majo Eliáš

Černé pozadí bez černého pozadí

Pokud nemáte k dispozici černé pozadí, můžete ho při fotografování vytvořit i tak. Potřebujte však při pořizování snímku najít přechod – v zásadě z tmavé místnosti do exteriéru – a fotografovaný objekt umístit na práh tohoto světelného přechodu.

Je však nutné nastavit expozici jen na fotografovaný objekt. Nejlepší bude, když použijete bodové měření expozice. V opačném případě se může stát, že budete mít objekt „přepálený“ a pozadí bude pěkně naexponované. Tento typ svícení můžete využít zejména u portrétů.

Na této fotografii jsme si ukazovali úpravu pomocí hollywoodského kontrastu, avšak fotografie byla pořízena v interiéru u okna a pozadí tvoří špatně osvícený prostor. Foto: Majo Eliáš
Na této fotografii jsme si ukazovali úpravu pomocí hollywoodského kontrastu, avšak fotografie byla pořízena v interiéru u okna a pozadí tvoří špatně osvícený prostor. Foto: Majo Eliáš

Myslete i na teplotu barev

Základním principem fotografií černých objektů s černým pozadím je odstup. To, jakým fotoaparátem budete fotit nebo jaký zdroj světla použijete, je jen na vás. Pamatujte však na to, aby zdroje světla měly stejnou teplotu barev – jedině pak bude mít fotografovaný objekt po vyrovnání bílé správnou barvu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *