Světlo ve fotografii: Fotografování v přirozeném světle

Fotografování v přirozeném světle je jednodušší na techniku, ale na rozdíl od umělých zdrojů světla nemáte přirozené světlo plně pod kontrolou. Pro usměrnění a zkvalitnění světla můžete použít odrazné desky a difuzní panely.

O vlastnostech přirozeného světla jsme se zmiňovali v předchozím článku. Tentokrát se zaměříme na samotné fotografování v přirozeném světle a techniku, která vám pomůže vylepšit vaše snímky.

Přirozené světlo

Při focení v přirozeném světle se v mnoha situacích sice budete muset světlu na scéně přizpůsobit, ale existují způsoby, jak kvalitu přirozeného světla alespoň částečně ovlivnit.

Fotografování v přirozeném světle je na technické znalosti jednodušší než práce se zábleskovými světly, ale vyžaduje od vás jeho dokonalou znalost.

K tomu, abyste si zažili vliv přirozeného světla na výsledný obraz, si můžete provést jednoduché cvičení: pravidelně fotografujte stejnou přírodní scénu v různých denních a ročních obdobích. Vznikne vám velice různorodá série snímků, z nichž některé budou naprosto nudné a jiné budou tvořit atraktivní obraz. Tímto způsobem se můžete naučit vidět světlo.

Technika fotografování v přirozeném světle

Nalezení nejvhodnějšího světla

Při fotografování v přirozeném světle jste odkázáni na jeho vlastnosti, které můžete ovlivnit pouze v omezené míře. Pokud fotografujete rozsáhlou exteriérovou scénu, budete muset najít nejvhodnější čas pro fotografování, protože vlastnosti slunečního světla jsou zcela závislé na roční a denní době.

Pokud fotografujete menší movitý motiv, můžete postupovat tak, že si najdete místo s nejkvalitnějším světlem (ve stínu, v interiéru) a scénu vytvoříte tam. To se týká zejména fotografování portrétů a drobnějších předmětů. U těchto fotografických motivů máte navíc k dispozici pomůcky, kterými můžete vlastnosti světla měnit. To se hodí zejména v okamžiku, kdy v místě s nejkvalitnějším světlem je ošklivé nebo nevhodné pozadí.

Relativně ostré sluneční světlo vykreslilo hmotu budov v prostoru. Hra stínů na vozovce dotváří zajímavé popředí snímku. Canon EOS 7D, EF-S 15-85/3.5-5.6 IS USM, 1/30 s, f/11, ISO 100, ohnisko 15 mm (přepočet 24 mm)
Relativně ostré sluneční světlo vykreslilo hmotu budov v prostoru. Hra stínů na vozovce dotváří zajímavé popředí snímku.
Canon EOS 7D, EF-S 15-85/3.5-5.6 IS USM, 1/30 s, f/11, ISO 100, ohnisko 15 mm (přepočet 24 mm)

Jak ovlivnit intenzitu přirozeného světla

Nejjednodušším způsobem, jak upravit intenzitu přirozeného světla, je přidání šedého neutrálního filtru na objektiv. Množství světla na scéně se tak sice nesníží, ale sníží se množství světla, které propustíte k světlocitlivým buňkám digitálního snímače.

Pro přímé ovlivnění intenzity můžete použít odrazné desky, kterými můžete nasměrovat a soustředit světlo na požadované místo, nebo můžete použít tmavé desky k zastínění scény. Také můžete množství světla omezit zastíněním světelného zdroje difuzní plochou. Vedlejším efektem použití odrazných desek a difuzní plochy je to, že ovlivní nejen intenzitu světla, ale zejména jeho kvalitu.

Pomocí odrazné desky můžete upravit intenzitu a směr přirozeného světla. Například na ilustraci je subjekt umístěn v otevřeném stínu, takže přirozené světlo má značně sníženou intenzitu. Světlo je ale díky efektu rozptýlení kvalitnější. Pomocí odrazné desky zvýšíte lokálně intenzitu světla a zároveň můžete ovládat směr, ze kterého světlo dopadá.

Odrazná deska je základní pomůckou, pomocí které můžete upravit intenzitu a směr přirozeného světla.
Odrazná deska je základní pomůckou, pomocí které můžete upravit intenzitu a směr přirozeného světla.

Jak ovlivnit kvalitu přirozeného světla

K úpravě kvality světla slouží zejména odrazné desky a difuzní plochy. Odraznou deskou (stříbrnou či zlatou) můžete světlo zkoncentrovat a dodat mu o něco tvrdší charakter. To se hodí zejména při fotografování ve slabším rozptýleném světle.

Pro projasnění stínů bez většího vlivu na kvalitu světla použijte bílou odraznou desku. Nasměrováním světla odraznou deskou zároveň zvýšíte jeho intenzitu. Práci s odraznou deskou využijete zejména v portrétní fotografii a u menších scén. Aby byl výsledek kvalitní, musí být odrazná deska větší než fotografovaná scéna.

Pokud musíte fotografovat portrét nebo makro při tvrdém světle, můžete ke zjemnění (rozptýlení) světla použít difuzní plochu.

Difuzní plocha slouží k rozptýlení (změkčení) tvrdého světla.jpg
Difuzní plocha slouží k rozptýlení (změkčení) tvrdého světla.

Jak ovlivnit barvu přirozeného světla

Běžným způsobem, jak pracovat s barvou přirozeného světla, je nastavení vyvážení bílé ve fotoaparátu nebo v digitální komoře při vyvolávání RAW fotografie. K dosažení teplejšího odstínu světla, zejména v portrétní fotografii, se často používá zlatá odrazná deska, kterou můžete při denním světle simulovat teplý odstín zapadajícího slunce.

K oteplení přirozeného světla využijte zlatou odraznou desku. S jejím použitím to ale nepřežeňte, efekt je poměrně silný. Ideální je k napodobení večerního světla během dne.jpg
K oteplení přirozeného světla využijte zlatou odraznou desku. S jejím použitím to ale nepřežeňte, efekt je poměrně silný. Ideální je k napodobení večerního světla během dne.

K ovlivnění barvy světla slouží také barevné gely – barevné průsvitné fólie podobné celofánu. V otevřeném prostředí exteriéru by musely být poměrně velké. Častější je jejich použití například v interiéru, kde se jimi vyplní okno, kterým vstupuje světlo do místnosti. Ve fotografii je jejich použití spíše výjimečné, obvykle se s nimi setkáte v kinematografii.

Jak ovlivnit směr přirozeného světla

Při fotografování rozsáhlých scén (krajina, architektura) vám nezbude nic jiného než světlu slunce přizpůsobit čas fotografování. V dnešní době je k dispozici řada specializovaných aplikací, které přesně podle zadaného data, místa a času určí, kde se nachází slunce vůči fotografované scéně. Při fotografování menších motivů slouží k nasměrování světla opět odrazné desky.

Pro nasměrování světla bez efektu na jeho barvu použijte stříbrnou odraznou desku. Dejte si ale pozor, aby poměrně silný efekt přisvícení nepůsobil nepřirozeně.jpg
Pro nasměrování světla bez efektu na jeho barvu použijte stříbrnou odraznou desku. Dejte si ale pozor, aby poměrně silný efekt přisvícení nepůsobil nepřirozeně.

Stanovení expozice

Obecně platí, že při fotografování v přirozeném světle nemůžete zásadně ovlivnit jeho množství. Proto musíte světlu na scéně zcela přizpůsobit expoziční parametry. Fotografování v přirozeném světle je tedy vždy o nalezení kompromisu mezi vaším tvůrčím záměrem a množstvím (většinou spíše nedostatkem) světla.

Také platí, že čím kvalitnější fotografické vybavení máte k dispozici, tím menší kompromisy musíte dělat. Světelnější objektiv vám dovolí nastavit kratší expoziční časy, větší a modernější digitální čip vám zase umožní fotografovat s vyšší citlivostí ISO.

Pečlivě volte čas a místo pro fotografování

Při fotografování rozsáhlých scén pečlivě zvolte nejvhodnější denní a roční dobu pro fotografování. Při fotografování menších motivů najděte místo s nejkvalitnějším světlem a přizpůsobte mu fotografovanou scénu. Pro změnu vlastností světla použijte odrazné a difuzní plochy. Pokud nelze scénu přizpůsobit světlu (například při reportážní fotografii), přizpůsobte světlu na scéně své stanoviště. Naučte se kvalitně exponovat, protože při fotografování v přirozeném světle se musíte vy podřídit světlu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *