Tipy na vánoční dárky pro fotografy

Podobně jako kuchař, tak ani fotograf nebude mít nikdy všechno vybavení, které by se mu mohlo hodit. Nezáleží na tom, jestli fotí už roky nebo svůj první fotoaparát získal teprve nedávno. Podívejte se na to, co si v Zoneru sami přejeme nebo co bychom ostatním fotografům doporučili z vlastní zkušenosti všemi deseti.

seda-tabulka
Šedá tabulka je pro každého, kdo chce k fotografování přistupovat opravdu precizně – 790 Kč (Megapixel.cz)

Pro vyváženou expozici

Šedou tabulku ocení každý, kdo to s fotografií myslí opravdu vážně. Ať už jde o správnou expozici nebo dobře vyváženou bílou, bez této drobné pomůcky by žádný profík neměl vyrazit. Seženete jak skládací ve větším formátu, tak i menší a levnější ve formě tuhé kartičky.

Pro portrétní fotografy

Kolega Pepa říká, že odrazná deska je investice za pár korun, která i ze špatných fotek udělá přijatelné. Základní novou desku pořídíte asi za 500 Kč, určitě ji ale seženete i levněji z druhé ruky. Nepodceňujte úlohu světla při fotografování portrétů i při jiných disciplínách, např. v produktové fotografii.

Odrazné desky existují v různých rozměrech a barvách. Pro začátek stačí i menší.

Chcete svého fotografa pořádně vybavit a říkáte si, co by se mu k té odrazné desce mohlo ještě hodit? Je to jednoduché. Ne vždy má fotograf asistenta, který by odraznou desku podržel, nebo není zrovna o co ji opřít. Řešením může být rameno pro uchycení odrazné desky.

Počítačový program pro zpracování fotografií

Zoner Photo Studio vám snad ani nemusíme představovat, ale přeci jen to uděláme! Ať už si fotky jenom třídíte do složek, nebo vyvoláváte snímky z formátu RAW, se Zoner Photo Studio 18 to zvládnete rychleji a snáz. Český fotografický software by neměl chybět v žádné domácnosti, kde se nachází malý nebo velký fotograf.

V předvánočním čase je navíc k dostání s poukazem na fotoobraz, a to  jak k nové licenci za 1499 Kč, tak k upgrade ze ZPS 17 za 799 Kč nebo ze starších verzí za 1299 Kč.

Český program na kompletní správu a úpravu fotografií – 1449 Kč.jpg
Český program na kompletní správu a úpravu fotografií – 1499 Kč.
gorilla-pod
Stativ Joby GorillaPod Focus – 3490 Kč

Pro dlouhé zimní večery

V zimním šeru může fotograf dělat dvě věci – buď se vydat ven a fotografovat za využití stativu, nebo zalézt do postele s knihou a doplňovat své fotografické znalosti. Výběr stativů může být věda, ale kvalitním a skladným GorillaPodem nic nezkazíte. Jsou sice situace, kdy je klasický velký stativ k nezaplacení , ale mini stativ může vzít fotograf kamkoliv s sebou, je stabilní, a navíc jde omotat třeba kolem zábradlí.

Pro knihomoly doporučujeme knihu Naučte se fotografovat dobře – Kompozice od Bryana Petersona (343 Kč). Začátečníkům vysvětlí základy, pokročilým je připomene a naučí i něco navíc. Je to zkrátka jedna z nejprodávanějších knih nakladatelství Zoner Press, v jehož produkci najdete i mnoho dalších knih s fotografickou tématikou.

Pro náročné, co chtějí mít fotoaparát pořád při ruce

Kolega Honza už bouchnul nejeden foťák při nošení přes rameno a foťák v batohu vám zkrátka k ničemu není. Proto doporučuje tento držák Capture Camera Clip, díky kterému budete mít přístroj (jak kompakt, tak zrcadlovku) pořád po ruce, ať už na popruhu batohu nebo na opasku.

Chytrý držák pořídíte v ceně 1649 Kč v základní verzi nebo 2179 Kč ve verzi PRO. V obchodě Onefive najdete i další vychytávky a popruhy pro pohodlné nošení fotoaparátu.jpg
Chytrý držák pořídíte v ceně 1649 Kč v základní verzi nebo 2179 Kč ve verzi PRO. V obchodě Onefive najdete i další vychytávky a popruhy pro pohodlné nošení fotoaparátu.

Netradiční popruhy pro parádnice

Dáváte-li přednost klasice, podívejte se do dílen českých tvůrců a nechte vyrobit tradiční popruh na fotoaparát – tedy tradiční pouze na první pohled. Výběr barev nebo výšivky už je na dohodě s výrobcem a každý fotograf tak může získat personalizovaný popruh dle svého vkusu.

Látkové popruhy na kompakty i zrcadlovky jsou k dostání v mnoha variantách v ceně cca 200–500 Kč. (Fler.cz – MARU handmade)
Látkové popruhy na kompakty i zrcadlovky jsou k dostání v mnoha variantách v ceně cca 200–500 Kč. (Fler.cz – MARU handmade)

Pro fotky bez nečistot

Nečistoty na fotoaparátu mohou nejednoho fotografa potrápit a přitom nosit v neustále v brašně čistící pero už není taková zátěž navíc.

lenspen
Celou sadu na čištění zrcadlovek pořídíte za necelých 500 Kč. Jednotlivá pera se prodávají i samostatně. (Alza.cz)

Pro fotografky, i když zrovna nefotí

Možná znáte fotografa, nebo v tomto případě spíš fotografku, která svůj fotoaparát nerada opouští. Někdy si ho ale holt s sebou vzít nemůže, tak co kdyby si ho vzala aspoň na sebe?

Kdo nemá foťák u sebe, může ho mít na sobě! (www.trickaprofotografy.cz)
Kdo nemá foťák u sebe, může ho mít na sobě! (www.trickaprofotografy.cz)

Pro elegány a parádnice

Manžetové knoflíčky se symbolem clony ocení gentlemani, náušnice zase stylové ženy. Věříme ale, že po nějaké době hledání najdete i další motivy.

Manžetové knoflíčky Fotograf – 99 Kč (Parádnice Parádivá, Fler.cz); Náušnice Pozor, vyletí ptáček… – 333 Kč (iloveyou, Fler.cz)
Manžetové knoflíčky Fotograf – 99 Kč (Parádnice Parádivá, Fler.cz); Náušnice Pozor, vyletí ptáček… – 333 Kč (iloveyou, Fler.cz)

Pro milovníky čaje a kávy

Termohrnky ve tvaru objektivu jsou k sehnání už pěknou řádku let, zdá se ale, že se tento dárek stále neomrzel. K dostání jsou nejrůznější „objektivy“ Canon i Nikon v cenovém rozpětí zhruba 300–700 Kč. Jen pozor, abyste obdarovanému nezkazili radost, až zjistí, že je to „jen“ hrnek.

termohrnek
THUMBS UP! termohrnek objektiv 28-135 mm – 650 Kč (Fotoškoda.cz).

Pochoutka skoro zadarmo

Nemáte peněz nazbyt, ale stejně chcete nějakého fotografa ve svém okolí potěšit? Upečte mu třeba perníčky ve tvaru fotoaparátu nebo rovnou celý foťák z perníkového těsta složte.

Tady už záleží hlavně na vaší šikovnosti.jpg
Tady už záleží hlavně na vaší šikovnosti.

Pro hračičky

Fotografové se zrcadlovkou, kteří si rádi hrají, ocení šablony na tvarovaný bokeh. Můžete je vyrobit sami a pak jsou také skoro zadarmo, nebo se dají objednat ze zahraničí. V České republice jsme na ně bohužel nenarazili.

bokeh
Fotografové se zálibou v bokehu se s těmito šablonami zajisté vyřádí – 15–25 $ (k objednání pouze ze zahraničí).

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *