Souboj úprav: Portrét

Souboj úprav Portrét

Znovu vám přinášíme dva různé pohledy na jednu fotografii. Tentokrát je to portrét. Úpravy jednoho Rawu a dva zcela jiné výsledky si pro vás připravila naše ambasadorka Zdeňka Povolen a nadějná portrétní fotografka Gabriela Goffová. Kolik toho lze v procesu úprav udělat v rámci ZPS X jinak? Poměrně hodně.

Úpravy podle Zdeňky

Já jsem začala jako vždy posuny v sekci Expozice, ale žádné velké zásahy jsem nedělala, hodně světelných úprav totiž později udělá ještě nastavení křivky Luma

Souboj úprav Portrét
Moje nastavení sekce expozice.

V křivkách také mnoho zásahů nedělám. Jak jsem již zmínila, Luma mi pomáhá vyrovnat si světla a stíny dle mých představ. Barevné křivky jsem se rozhodla nepoužít, preferuji Barevné korekce, ke kterým se ještě dostanu. 

Souboj úprav Portrét
V křivkách jsem se rozhodla manipulovat jen Lumu a RGB.

Moje velice oblíbené Barevné korekce jsou můj hlavní zdroj manipulace barev. Jakýkoliv posun v nich kombinuji rovnou i se změnami v sekci Posun základních barev, abych viděla, jak věci reagují. Maličko tedy přeskakuji tam a zpátky a je to často metoda pokus omyl, ale barvy se musí upravovat opatrně, protože se musí hlídat pleťovka. Jejich úprava tedy zabere nejvíce času. 

Souboj úprav Portrét
Barevné korekce, tónování a posuny RGB.

Na závěr doladím Barevné tónování jako takové koření barevných úprav. 

Souboj úprav Portrét

A na závěr barevných manipulací se vracím k sekci Barva, abych ještě upravila Sytost a Živost. 

Souboj úprav Portrét
Úprava sytosti a živosti.

Kruhové filtry (R) jsou něco, co používám ráda a zde jsem je použila na dvě věci. První je taková alternativní viněta. Ráda nechávám foceným hodně pozornosti. Aby vystoupili z fotky, je třeba, aby byli vidět. Aby měli co nejvíce světla a tím se stali středem. Proto pomocí Kruhového filtru přidám lokálně expozici na ně a naopak jí uberu v okolí. 

A jak na to? Použila jsem jeden filtr, kde jsem zvýšila na modelce expozici. Ten jsem poté zduplikovala, invertovala a přenastavila expozici na minusovou hodnotu. Rovněž jsem na něm vytáhla barvu listů, aby nepůsobily tak vybledle. Fotka byla focená v únoru a to barev mnoho k dispozici nemáte. 

Souboj úprav Portrét
Kruhový filtr na modelce a jeho kopie všude kolem.

Další, na co můžete použít Kruhový filtr, je přidání falešného Slunce. V rámci bezplatných presetů od ZPS X, které si můžete stáhnout, najdete připravený kruhový filtr jménem Slunce. 

Já přesně tento filtr použila, ale pozor. Přidávejte takový filtr jen smysluplně. Slunce musí mít zdroj, jít z nebe, vycházet se světla. Pokud je vaše fotka tmavá a nemá logické umístění, pak se nesnažte tam “slunce” dotlačit násilím. 

Souboj úprav Portrét
Slunce vychází shora, z nebe a dává na fotce smysl.

Nadále jsem používala Štětcový filtr (B), abych zvýraznila duhovky. Modelka má poměrně tmavé oči, takže, aby měli svůj prostor, tak jsem přidala expozici do duhovek a nechala je tak lehce uhrančivé. 

Souboj úprav Portrét
Štětcový filtr.

A poslední krok v modulu Vyvolat byla žehlička. Pro lehké (ale nenásilné) vyhlazení pleti jsem použila Vyhlazovací štětec (U), označila tvář modelky a nechala intenzitu pouze na 35%. Více skutečně není potřeba. Retuše by celkově neměly být invazivní.

Souboj úprav Portrét
Zjemnění tváře modelky, vynechejte oči a rty.

A několik závěrečných doteků jsem udělala v modulu Editor, kde jsem v první řadě retušovacími nástroji smazala pupínky z pleti a další neduhy. Poté jsem stejné nástroje použila na odstranění tetování. Tetování jsem se jala odstraňovat hlavně, aby bylo vidět, že to jde. 

Nástroje jako Klonovací razítkoRetušovací štětec jsou v Editoru skutečně silné. Osobně je preferuji více než v modulu Vyvolat. Práci s nimi máte více pod kontrolou. Já například neustále měním nastavení Krytí i Hustoty skoro s každým tahem. Práce je to precizní a všeobecně doporučuji postupovat spíše pomalu a s menším průměrem štětců. Závěrečné retuše mi zabraly cca 10 minut. 

Souboj úprav Portrét
Ukázka jednoho z mnoha nastavení, které používám při retuších a odstraňování. 

Úpravy podle Gábiny

Svoje úpravy jsem začala tím, že jsem nejdříve díky funkci Retušovací štětec a Klonovací razítko odstranila nedokonalosti na pleti, obtisknutou řasenku a další. 

Souboj úprav Portrét
Klonovací štětec a retuše.

Jako další krok jsem vybrala funkci Vyhlazovací štětec (U) pro sjednocení pleti.

Souboj úprav Portrét
Nastavení hodnot vyhlazovacího štětce.

Poté jsem přešla na funkci Štětcový filtr (B) a zesvětlila oči, které na mě působily hodně ve stínu a „zapadle“. Také jsem zvedla trochu expozici na uchu a pár květech na čelence.

Souboj úprav Portrét
Nastavení hodnot štětcového filtru, který jsem aplikovala na oči, ucho a pár květů.

Kruhový filtr (R) mi pomohl světelně celý obličej sjednotit. Díky kruhovému filtru jsem mohla pracovat pouze lokálně, a tak úpravy nebyly limitované tím, že by jakkoliv ovlivnily okolí. 

Souboj úprav Portrét
Parametry u Kruhového filtru a jeho přesné umístění.

Poté jsem přešla k celkové úpravě a doladění fotografie. Zvedla jsem trochu expozici a kontrast fotografie, také pohnula s bílým a černým bodem.

Souboj úprav Portrét
Nastavení hodnot v sekci expozice.

Také jsem nakonec přepla Vyrovnání bílé na nastavení Denní Světlo.

Souboj úprav Portrét
Vyvážení bílé

Následně jsem přešla k Tonálním křivkám, kde jsem jen lehce pohnula s každým kanálem barev. 

Souboj úprav Portrét
Jednotlivé křivky a jejich nastavení.

Poté přišla Barevná korekce. V první řadě jsem dle svého uvážení a citu nastavovala odstíny pro jednotlivé barvy. Posléze sytost těchto barev a nakonec i světelnost.

Souboj úprav Portrét
 Nastavení Barevných korekcí.

V Posunu základních barev jsem nastavila parametry tak, aby se mi celkový barevný vizuál fotografie líbil co nejvíce.

Souboj úprav Portrét
Posun základních barev a další detaily.

A nakonec jsem doladila pár detailů, kterých jsem si před tím nevšimla pomocí Klonovacího razítka v sekci Retušovací nástroje (J) a Štětcového filtru (B).

Máte fotku, která snese více druhů úprav? Domluvte se s kamarádem, Zkuste Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma se všemi funkcemi bez omezení. Pochlubte se svými výsledky v komentářích.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (1)

  1. Je to hezké, ale moc složité

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *