Přehledný fotoarchiv je vizitkou správného fotografa

Utřídění fotoarchivu vám zabere minuty a ušetří hodiny. Podívejte se, jak na to.

Import fotek přes ZPS X vám ušetří čas

Importovat fotky z fotoaparátu přes Zoner Photo Studio X je výhodné z několika důvodů. Fotky můžete při importu smysluplně přejmenovat, roztřídit do podsložek podle dne, kdy jste je pořídili, a opatřit je klíčovými slovy.

V našem případě uchováváme fotky ve výchozí složce Obrázky, jednotlivé akce pak třídíme do samostatných podsložek. Z toho důvodu si vytvoříme podsložku Dovolená 2016 a v ní další podsložky podle jednotlivých dní dovolené. Všem fotkám také přiřadíme klíčové slovo „dovolená“, abychom je v budoucnu mohli snadno dohledat. Na závěr změníme názvy fotek na čísla. Hotovo. Jednoduché, že?

Spolehlivý pomocník Katalog

Katalog je srdcem Zoner Photo Studia X. Pamatuje si náhledy uložených fotek, se kterými tak můžete pracovat mnohem rychleji, než kdybyste k nim přistupovali vně Katalogu.

Do Katalogu můžete přidat jakoukoli složku. Stačí kliknout na ikonku  a vybrat požadovaný adresář. Kromě složek můžete v Katalogu třídit fotky podle data pořízení, klíčových slov nebo lokality.

A třešnička na dortu: Katalog si pamatuje náhledy fotek z přenosných zařízení (USB disk, externí hard disk) i poté, co je odpojíte od počítače!

Hodnocení fotek, barevné značky a klíčová slova

V ZPS X máte 3 způsoby, jak označit fotku.

  1. Hodnocení hvězdičkami využijete k rozlišení kvality fotky. 5 hvězdiček znamená výjimečnou fotku, 1 hvězda nepovedený snímek určený ke smazání.
  2. Barevné značky používejte ke znázornění stavu fotky. Můžete využít některý z přednastavených systémů značkování nebo si vytvořit vlastní. Žlutou značku pro fotku před úpravami, zelenou pro fotku upravenou, modrou pro fotku určenou na Zoneramu a tak dále.
  3. Klíčová slova vám umožní vyhledávat fotky podle obsahu, tématu nebo příležitosti, u které byl snímek pořízen.

Označení uvidíte jak v náhledech jednotlivých fotek, tak hromadně v Průzkumníku.

Řekněme, že chcete prarodičům udělat radost fotoknihou sestavenou z jejich fotek. Začnete tím, že do vyhledávacího pole vlevo nahoře zadáte klíčová slova „babička+děda“. Katalog vám vyfiltruje všechny fotky označené těmito klíčovými slovy. Abyste ale nemuseli procházet fotku po fotce a zjišťovat, která je vhodná pro tisk, zpřesníte vyhledávání tím, že přidáte hodnocení alespoň 4 hvězdičky a fialovou značku, kterou používáte k označení fotek s vysokým rozlišením. Nyní máte přes sebou pouze ty fotky, které potřebujete.

Už chápete, proč je označování fotek výhodné?

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *