5 chytrých nastavení katalogu v Zoner Photo Studiu

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Ne, chci pokračovat ve čtení článku
Podobné novější články…
Možná používáte Zoner Photo Studio roky a znáte každou jeho verzi do největších podrobností. Možná ho máte chvilku anebo prostě jen používáte stále dokola několik málo funkcí. Podívejte se na pár jednoduchých nastavení katalogu, o kterých možná nevíte, ale určitě se vám budou líbit.
Rychle si nejdříve připomeňme, k čemu je katalog dobrý. Katalog neustále sleduje vámi vybrané složky a ukládá si potřebné informace o fotkách v nich. Ať už pak potřebujete jen zobrazit náhledy snímků ve složce nebo mezi fotkami vyhledávat, ZPS nemusí nahrávat celý soubor, protože katalog si informace o fotkách i jejich metadata pamatuje.
Abyste měli své snímky katalogizované, je potřeba přidat do katalogu příslušné složky – ideálně ty, se kterými pracujete nejčastěji. Díky tomu si katalog načte informace nejen z těch obrázků, které se ve složce už vyskytují, ale v budoucnu si sám automaticky bude načítat informace i z nově přidaných fotek.
Změňte umístění indexu
Nastavení > Možnosti > Katalog > Aktuální umístění indexu
Informace ze všech snímků zobrazovaných v katalogu se ukládají do takzvaného indexu. V případě, že má váš počítač více disků, je vhodné index umístit na ten nejrychlejší. V mnoha případech je tak místo výchozího umístění vhodné zvolit např. SSD disk.
Zmenšete index
Nastavení > Možnosti > Katalog > Maximální velikost indexu
V případě opravdu velkého fotoarchivu (stovky GB až jednotky TB) bude poměrně velký i index. U archivu obsahující fotografie pouze ve formátu JPG může na 100 GB snímků připadat zhruba 1 GB v indexu, formát RAW však může zabírat místa i víc.
Pokud podle předchozího doporučení umístíte svůj index právě na SSD, který má třeba ve vašem případě malou kapacitu, můžete velikost indexu omezit. Budou se tak přepisovat informace snímků, které jste v ZPS dlouho neotevřeli.
Zvětšete si náhledy ve Správci
Nastavení > Možnosti > Katalog > Maximální velikost miniatur > (max.) 320
Znáte to, hledáte ve složkách konkrétní obrázky a chcete mít přehled o všech, které tam jsou, ale také chcete poznat, co na nich konkrétně je vyobrazeno. Určitě při tom různě hýbete posuvníkem Velikost miniatur, jenže maximální velikost vám nestačí. Není nic jednoduššího, než ji nastavit ještě větší.

Samozřejmě se může stát, že pro staré a opravdu pomalé počítače budou větší náhledy tvrdým oříškem, ale pracujete-li s digitálními fotografiemi často, už jste určitě pořídili počítač, který taková drobnost nezaskočí.
Zobrazení miniatur ve složkách
Nastavení > Možnosti > Miniatury > Úroveň zanoření pro miniaturu složky > (max.) 5
U nastavení miniatur ještě zůstaneme. Stává se vám, že se v režimu Průzkumník zobrazují jen složky bez náhledu obrázků v nich? V původním nastavení Zoner Photo Studio zobrazuje miniatury v náhledu složky pouze do první úrovně zanoření. To znamená, že když máte ve složce pouze další složky a fotografie až v nich, jako miniatura složky se zobrazí prázdná složka a vy si tak nemusíte být jisti, co ve složce vlastně vůbec je. To někdy dokáže slušně pozlobit, ale není to nic, co by nešlo vyřešit pár kliknutími.

Naopak jestli obrázky v miniaturách složek zobrazovat nechcete vůbec, stačí tuto možnost ve stejné sekci nastavení odškrtnout.
Mějte stále na očích informace, které potřebujete
Nastavení > Možnosti > Popisy miniatur
Jaké informace o snímku chcete mít vždy při ruce? Stačí vám jejich název, nebo chcete vždy vědět, jakou jste při fotografování nastavili clonu a čas? Spravujete snímky více fotografů (např. celé rodiny) a chcete vždy vědět, kdo daný snímek fotil?
Nastavení umožňuje přidání množství atributů, které se mají v popisku miniatur zobrazovat – v podstatě si můžete nechat zobrazit veškerá metadata, která ke snímkům přidáváte. Jen pozor, abyste pak v Prohlížeči neměli více textu než obrázků.

Zatím zde není žádný komentář.