Nevýrazná obloha? Vylepšete ji v počítači pomocí Polarizace

Polarizační filtr je ve fotografii už dlouhá léta velmi užitečným nástrojem. Pomáhá nám eliminovat odlesky a oblohu dělá přirozenější. Pokud ho ale doma nemáte, nebo na něj třeba jen zapomenete, nevadí. Jeho efekt na snímky přidáte i v počítači.

Jak vyměnit nudné nebe jsme si vysvětlili už dávno. Když ho ale potřebujete jen trochu vylepšit, jsou tu jednodušší možnosti. V Zoner Photo Studiu vám s tím pomůže třeba funkce Přechodový filtr, kterou upravíte například plynule odstupňovanou horní část fotky. To ale nemusí být vždy vhodné. Proto máte k dispozici i ještě chytřejší a jednodušší nástroj – Polarizaci.

Dodejte obloze šťávu pomocí Polarizace

Použití Polarizace v Zoner Photo Studiu je velmi jednoduché. Posuvník najdete v modulu Vyvolat v záložce Barva nebo v kategorii Upravit barvyEditoru.

Výraznější obloha pomocí Polarizace
Filtr Polarizace najdete ve Vyvolat.

Pomůže vám zvýraznit modrou a dosáhnout podobných výsledků, jako kdybyste použili klasický polarizační filtr, který se nasazuje na objektiv. Ztmaví totiž oblohu a zároveň nechá stejné například větve a ostatní objekty, které do ní zasahují. V tom je obrovská výhoda oproti Přechodovému filtru.

Nebe před a po použití Polarizace.

Polarizace na černobílé fotce

Polarizace funguje i na černobílé fotografii. Po zatržení kolonky Odstíny šedi se změní posuvníky Sytosti a Živosti na jednotlivé barevné kanály. Upravte si metodu na Ruční míchání kanálů a nastavte je podle potřeby – doporučuje se stáhnout modrou. Tím vytvoříte dramatický efekt tmavé oblohy. A následně všechno ještě zdůrazníte Polarizací.

Výraznější obloha pomocí Polarizace
Upravte kanály černobílé fotky a přidejte Polarizaci.

Z fotky pak dostanete až takovýto temný nádech. U černobílé fotky se takto vysoký kontrast oblohy oproti zbytku hodí.

Polarizace v Odstínech šedi.

Polarizaci využijete také u automatického míchání kanálů pomocí Rychlé volby. V takovém případě u černobílé fotky upravíte její dramatičnost nejen díky Tónování, ale také zdůrazněním modrého kanálu pomocí Polarizace.

Je polarizační filtr vlastně ještě potřeba nasazovat?

Klasický polarizační filtr vám pomůže také eliminovat odlesky na vodní hladině. To zatím Polarizace v Zoner Photo Studiu neumí. Pro zdůraznění oblohy ale funguje velmi dobře. Ve spoustě případů tak dokáže polarizační filtr nahradit. A už vás nemusí trápit, když si ho na fotovýlet do přírody zapomenete přibalit.

Vyzkoušejte si, jak dokáže Polarizace pomoci vašim snímkům. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vylepšete oblohou na svých fotografiích ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *