VIDEO: Jak nastavit expoziční čas pro video

00:05:13

Pomocí expozičního času ve fotografii dokážete doslova kouzlit, a to samé platí pro video. Při natáčení videí je ovšem třeba nad časem uvažovat trochu jinak než při focení. Pojďme si vysvětlit jak. 

Video se defakto skládá z jednotlivých fotek poskládaných za sebe v určitém časovém úseku, které v rychlém sledu vypadají jako plynulý obraz. Tyto snímky jsou poskládané v určité frekvenci, která se udává v FPS (frames per second), tedy snímcích za sekundu

Expoziční čas tedy bude třeba nastavit v závislosti na nastavení počtu snímků za sekundu. Obecně platí, že čím více snímků za sekundu zvolíte, tím kratší musíte nastavit čas. 

Nejpřirozenější nastavení expozičního času je 1/fps x 2, což nám při 25fps dělá 1/50. Při 50fps to tedy bude 1/100, při 100fps 1/200 a tak dále.

Pokud byste čas zvolili delší, bude obraz sekaný a rozmazaný, protože pro námi zvolený počet fps nebudeme mít dostatečný počet snímků pro plynulý obraz. Pokud bude čas kratší, bude obraz sice plynulý, ale pohyb se bude zdát nepřirozeně ostrý. Toto pravidlo ovšem můžete porušit v případě nějakého uměleckého záměru. 

Pokud chcete dosáhnout pocitu zasněnosti, případně třeba omámení, nastavte si čas delší – třeba 1/25, nebo nižší.

Vyzkoušejte si nastavení svých videích, stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a upravujte je s plnou podporou všech funkcí bez omezení. 

Odebírejte náš YouTube kanál, ať vám neuteče žádný z našich videonávodů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *