Naučte se vytvořit (nejen) kruhový ořez fotky. Pomůžou vám vrstvy

Naučte se vytvořit (nejen) kruhový ořez fotky. Pomůžou vám vrstvy

Téhle fotce by slušel kruhový ořez. A téhle zase elipsa nebo třeba trojúhelník. Možná jste si už také něco podobného řekli. Podobné možnosti ořezávání fotek ale běžně po ruce nemáte. Tedy na první pohled. Ve skutečnosti kruhový nebo elipsový ořez fotky připravíte na pár kliknutí.

I když se zdá, že ořezat fotku do kruhu je složité, stačí zvládnout jen základní práci s vrstvami. S jejich pomocí vytvoříte i složité tvary. A své fotky ořežete třeba i do mnohoúhelníku. Stačí k tomu Zoner Photo Studio X.

Jak udělat kruhový a elipsový ořez obrázku

U jednoduchých tvarů, jako je kruh a elipsa, si vystačíte i s jednou vrstvou. Bezpečnější ale je pracovat alespoň se dvěma.

V Zoner Photo Studiu X si proto otevřete modul Editor a vyberte fotku, kterou chcete ořezat. Poté si vrstvu s obrázkem zkopírujte pomocí tlačítka Duplikovat vrstvu. Najdete ho v panelu pro práci s vrstvami.

Jak vytvořit kruhový ořez: zkopírování vrstvy.
Kopii označené vrstvy vytvoříte kliknutím na tlačítko Duplikovat vrstvu.

Abyste měli lepší přehled o změnách, které uděláte, skryjte si spodní vrstvu kliknutím na ikonu oka. Zároveň si tak při úpravách kdykoliv zobrazíte originál.

Poté sáhněte po Nástrojích pro práci s výběrem a zvolte Elipsový výběr. S jeho pomocí označte tu část obrázku, kterou chcete v ořezu vidět.Nástroje pro práci s výběrem - Elipsový výběr

Pak už jen v pravém panelu klikněte pravým tlačítkem myši na vrstvu s výběrem a zvolte možnost Maska>Odkrýt výběr. A elipsový ořez je hotový.

Jak vytvořit kruhový ořez: odkrytí výběru.

Stejně vytvoříte i kruhový ořez fotky. Stačí jen při vytváření elipsového výběru stisknout klávesu Shift a přidržet ji. Program pak z elipsy vytvoří dokonalý kruh. Klávesu Shift držte, dokud nejste se svým výběrem spokojení.

Někdy se může stát, že se nástroji výběru netrefíte přesně na místo, které chcete označit. V takovém případě po dokončení výběru klikněte na nástroj Přesun a transformace (V) a vrstvu s obrázkem posuňte tak, aby přesně pasovala do výběru.

Obrázek s kulatým nebo elipsovým ořezem poté pomocí Ořezu a otočení (C) ořízněte tak, aby viditelná část vyplňovala požadovanou část fotky. Zbavíte se tak prázdného prostoru na snímku.

Nakonec fotografii uložte ve formátu PNG. Díky tomu bude okolí kruhového ořezu opravdu průhledné. Kdybyste snímek uložili například v JPG, tento formát by průhledná místa automaticky nahradil bílou barvou.

Jak vytvořit kruhový ořez: hotový elipsový ořez.
Hotový ořez nezapomeňte uložit ve formátu PNG. Zajistíte také, že ořezané části budou průhledné.

Jak připravit trojúhelníkový ořez

V Zoner Photo Studiu X vytvoříte i ořezy do složitějších tvarů. Bez práce s více vrstvami se už ale neobejdete.

Nejdřív si opět v Editoru otevřete požadovanou fotku a zkopírujte ji tlačítkem Duplikovat vrstvu. Spodní vrstvu poté skryjte.

Pomocí šipky u tlačítka Přidat vrstvu si rozbalte možnosti vrstev a klikněte na Vložit tvar. Na obrázku se objeví bílý obdélník. Zároveň se v pravém panelu s nástroji otevře záložka pro výběr vhodného obrazce.

Milujeme fotografii a tvoříme
pro vás Zoner Photo Studio X

Stáhnout ZPS X
na 30 dní zdarma

Vyberte v ní tvar, do kterého chcete obrázek ořezat. Například trojúhelník. Program poté automaticky změní vložený obrazec právě na trojúhelník.

Jak vytvořit kruhový ořez: volba tvaru u nové vrstvy v Editoru.
U vrstvy s tvarem nastavte obrazec, který chcete pro ořez použít. Tvary poté můžete různě kombinovat pomocí nových vrstev.

Nyní stačí upravit jeho velikost, umístění a přesný tvar.
Zvládnete to ve 4 krocích.

 1. Pomocí kotvicích bodů vloženého pole upravte velikost celého trojúhelníku.
 2. Poté pomocí kotvicích bodů trojúhelníku změňte délku jednotlivých stran a umístění rohů.
 3. Nyní klikněte myší do pole s trojúhelníkem a přetáhněte ho na požadované místo.
 4. Pokud chcete trojúhelník pootočit, klikněte myší vedle pole s vloženým tvarem a táhněte kurzorem na některou stranou. Obrazec tak otočíte požadovaným směrem.

Jakmile jste s umístěním i velikostí trojúhelníku spokojení, nastavte mu v pravém panelu černou výplň. Vše potvrďte tlačítkem Použít.

Poté si skryjte vrstvu s obrázkem a otevřete Nástroje pro práci s výběrem. Tentokrát si vyberte Kouzelnou hůlku (W) a klikněte s ní na černý trojúhelník. Vytvoříte tak trojúhelníkový výběr.

Pak už stačí jen:

 • skrýt vrstvu s vloženým tvarem,
 • zobrazit vrstvu s obrázkem,
 • pravým tlačítkem myši na ni kliknout
 • a vybrat možnost Maska>Odkrýt výběr.

A trojúhelníkový ořez je hotový.

Jak vytvořit kruhový ořez: vytvoření trojúhelníkového ořezu.
Vložte do obrázku vrstvu s tvarem. Poté nastavte parametry tvaru a barvu výplně změňte na černou. Nyní skryjte obrázek, pomocí Kouzelné hůlky označte černou plochu, skryjte vrstvu s tvarem a znovu zobrazte tu s obrázkem. Nakonec klikněte pravým tlačítkem myši na vrstvu s původním snímkem a zvolte možnost Maska>Odkrýt výběr.

Nakonec už jen obrázek uložte. Ideální je, zvolit nejdřív uložení do formátu .zps. Kdykoliv se tak můžete k ořezu vrátit a vše doladit. Následně snímek uložte ve formátu PNG.

Jak vytvořit kruhový ořez: hotový trojúhelníkový ořez.
Hotový trojúhelníkový ořez.

Stejným způsobem vytvoříte také třeba kosočtvercový ořez nebo ořez ve tvaru nakloněné elipsy. Stačí jen místo trojúhelníku vložit elipsu nebo obdélník a nastavit jejich náklon.

Poradíte si i se složitějšími ořezy

Podobně připravíte i složitější ořezy. Stačí jen tvary různě kombinovat. S každým přitom budete pracovat v samostatné vrstvě.

Základní postup je stejný jako v předchozím případě. Zkopírujte tedy vrstvu s obrázkem a přidejte vrstvu s novým tvarem.

Tvary vybírejte podle toho, jaký ořez chcete udělat. Pokud chcete například ořez ve tvaru květu, sáhněte po elipse. Pomocí kotvicích bodů určete její tvar i umístění a zadejte černou výplň.

Jak vytvořit kruhový ořez: vložení elipsy pro tvorbu ořezu ve tvaru květu.
Po vložení první elipsy stačí vrstvu s tvarem zduplikovat a pootočit pomocí nástroje Přesun a transformace. Tento postup párkrát zopakujte a vytvoříte požadovaný tvar.

Pak stačí vrstvu s tvarem zkopírovat. U zkopírované vrstvy klikněte na možnost Přesun a transformace a otočte ji o 90°.

Znovu vrstvu zkopírujte. Tentokrát nastavte otočení jen 45°. Nakonec vytvořte ještě čtvrtou vrstvu a otočte ji o znovu o 90°.

Jak vytvořit kruhový ořez: vytvoření květu pomocí vrstev s vložením tvaru.

Pak už stačí jen:

 • skrýt vrstvy s obrázkem,
 • Kouzelnou hůlkou vybrat černou barvu,
 • vypnout vrstvy s vloženými tvary,
 • zapnout vrstvu s obrázkem
 • a přidělit jí masku Odkrýt výběr.
Jak vytvořit kruhový ořez: ořez ve tvaru květu.
Finální ořez ve tvaru květu.

Záleží jen na vaší šikovnosti a fantazii, jaký ořez si vytvoříte. Díky kombinování různých tvarů máte totiž nekonečné množství možností. Nezapomeňte ale hotový ořez uložit do formátu PNG. Jen tak zachováte průhlednost částí, které jste z původního obrázku odstranili.

Vyzkoušejte to zdarma!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJan Němec

Psaní se věnuje řadu let. Působil jako redaktor a později editor v novinách a několik let pracoval také jako copywriter. V současnosti dohlíží na fungování magazínu Milujeme fotografii. Ve svém fotoarchivu má zejména snímky z koncertů a reportážní fotky.

Komentáře (2)

 1. Je to napsané trochu nesrozumitelně. Výraz „Poté sáhněte po Nástrojích pro práci s výběrem“ znamená prosím co? Když ten program vidím poprvé, tak mi výzva někam sahat moc nepomůže.

  1. Zdravíme Vás, Václave,
   děkujeme za Váš dotaz. Pojem „sáhněte“ je tu myšlen obrazně, i když si na monitor sáhnout samozřejmě můžete. Nicméně doporučujeme kouknout na přiložená videa, kde krok po kroku uvidíte, jak na ořez fotek, i když zkoušíte program v ZPS X poprvé:-)
   Přejeme Vám mnoho vydařeně oříznutých fotografií:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *