Moje první bezzrcadlovka: Fujifilm X-T1

Když jsme v létě vydali Honzův článek o jeho zkušenosti s bezzrcadlovkou Olympus OM-D, začala jsem přehodnocovat svůj původní plán, že si koupím novou lepší zrcadlovku. Místo toho jsem začala zkoušet, co mi bude opravdu vyhovovat.

Když jsem se zamyslela nad tím, co vlastně fotím, přesunula jsem koupi nové zrcadlovky na neurčito. Občas nezapomenu vyfotit nějaký svůj kuchařský výtvor. Ale když odhlédnu od fotografií jídla, potřebuji hlavně fotoaparát, o kterém nebudu muset přemýšlet, jestli ho vzít s sebou. Nejraději totiž fotím reportáže, lidi v akci a takové ty náhodné scény, co potkáte cestou na výletě. I když je moje zrcadlovka stará a i poměrně malá a lehká, často přemýšlím, jestli se mi s sebou chce nosit.

Pak jsme si do Zoneru půjčili přímo do Fujifilmu bezzrcadlovku X-T1 a v balíčku na nás čekal i zbrusu nový objektiv Fujinon XF 14mm f/2.8 R. Zásilka přišla pár dní před mým několikadenním výletem do Berlína. Cíl byl tedy jasný. Otestovat přístroj přesně v takových podmínkách a situacích, ve kterých ho potřebuji.

Fujifilm X-T1
Fujifilm X-T1

Foťák na cesty

O to, že jsou bezzrcadlovky ideálním přístrojem na cesty a výletování, se nemá cenu přít. Možná to znáte. Rádi si hrajete s manuálním režimem, ostřením, objektivy a zkrátka chcete mít ovládání pod kontrolou. Většina kompaktů vám ale prostě nestačí.

Fuji XT-1 sice není zas takový drobek, i vzhledem zrcadlovku trochu připomíná, ale nad zrcadlovkou svou váhou (440 g) a rozměry stále vyhrává, což oceníte třeba při výstupu na 67 m vysoký vítězný sloup s 285 schody.

Socha Vítězství na berlínském vítězném sloupu. Fujifilm X-T1, XF35mmF1.4 R, 1/250 s, F10, ISO 250, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm)
Socha Vítězství na berlínském vítězném sloupu.
Fujifilm X-T1, XF35mmF1.4 R, 1/250 s, F10, ISO 250, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm) 

Zdrsnělý povrch zajišťuje pohodlnější držení přístroje a tělo je údajně odolné vůči vlhkosti a prachu (to však neplatí o starších objektivech).

Fotoaparátu bych vytkla především velikost voličů na zadní straně – jsou drobné, a ač sama nemám velké prsty, ovládání nebylo pohodlné.

Hodně tlačítek a nastavení clony na objektivu

Fujifilm XT-1 opravdu není přístroj pro začátečníky. Má mnoho tlačítek, na které si můžete nastavit své oblíbené funkce, a přiznám se, že bez návodu bych si s některými zkratkami a hýblátky nevěděla rady. Určitě to není na závadu. Kdybych měla víc času, se vším bych si ráda pohrála a přístroj mnohem víc prozkoumala.

Na fotoaparátu jsem doposud využívala prakticky jen nastavení času, clony, ISO a několika málo dalších věcí. Právě nastavení clony mě na tomto fotoaparátu zaujalo úplně nejvíc a přijde mi to velice pohodlné. Clonu nastavíte kolečkem na objektivu. Věřím, že někomu tento systém nemusí vyhovovat, ale já jsem byla nadšená.

Zapomeňte na blesk

Fotoaparát nemá zabudovaný blesk, ale asi sami víte, že fotografie s interním bleskem nejsou většinou žádná hitparáda. Často jsou zbytečně přesvícené a určitě byste takové fotografie nezařadili mezi své nejlepší snímky. (Ale jestli se mýlím, nasdílejte do komentářů své fotografie pořízené s interním bleskem, na které jste hrdí!) Nepovažuji to tedy za žádné mínus, navíc má X-T1 samozřejmě sáňky na připojení externího blesku.

Objektivy Fujinon

Fotoaparát se prodává v setu se základním objektivem XF18-55mmF2.8-4 R. Mám raději pevné objektivy pro jejich světelnost, ale ta je velmi slušná i u základního zoomovacího.

Nicméně vyzkoušela jsem si svou oblíbenou 35 mm (na kinofilmu ekvivalent 53 mm) a i zcela nový XF14mmF2.8 R (na kinofilmu ekvivalent 21 mm), což byla v podstatě má první zkušenost se širokoúhlými objektivy. Ten se při fotografování berlínské architektury hodil, nicméně je potřeba dávat pozor na deformaci na okrajích. Nepočítejte s tím, že vyfotíte budovy s rovnými stěnami, v mnoha případech to ale nevadí, nebo vám pomůže Zoner Photo Studio s funkcí Úprava kolinearity.

Altes Museum, Berlín. Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/180 s, F5.6, ISO 200, ohnisko 14 mm (EQ35 mm: 21 mm). Úprava sbíhajících se linií v ZPS.jpg
Altes Museum, Berlín. Pro zvěčnění rozlehlých památek a budov zvolte spíš širší ohnisko.
Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/180 s, F5.6, ISO 200, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm). Úprava sbíhajících se linií v ZPS.
Budova na Potsdamer Platz. Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/60 s, F5.6, ISO 4000, ohnisko 14 mm (EQ35 mm: 21 mm)
Výšková budova na Potsdamer Platz.
Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/60 s, F5.6, ISO 4000, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm) 

Super hloubka ostrosti

Ostrost snímků je zkrátka skvělá. Výborné je, že i zoomovací objektivy umožňují nastavit dost nízkou clonu (například krásná 2.8 u základního objektivu XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS), takže používáte-li pevné objektivy u zrcadlovek především pro jejich světelnost a přitom se neradi necháváte omezovat absencí zoomu, máte další argument pro pořízení bezzrcadlovky.

Nebojte se nízké clony, pokud máte kvalitní objektiv. Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/60 s, F1.4, ISO 400, ohnisko 35 mm (53 mm v přepočtu na kinofilm)
Nebojte se nízké clony, pokud máte kvalitní objektiv.
Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/60 s, F1.4, ISO 400, ohnisko 35 mm (53 mm v přepočtu na kinofilm)

Drobnosti, co potěší

Ani takto vyspělý přístroj nezapomněl na fotografické filtry s různými efekty. Ty mají napodobovat klasické filmy.

U dražších fotoaparátů je to v podstatě standart, ale stejně mám radost z toho, že fotoaparát zvládne poměrně vysoké ISO bez výrazného šumu.

Neupravená fotografie vyfotografovaná pomocí jednoho s pokročilých filtrů. FUJIFILM X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/125 s, F5.6, ISO 400, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm)
Neupravená fotografie vyfotografovaná pomocí jednoho s pokročilých filtrů.
FUJIFILM X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/125 s, F5.6, ISO 400, ohnisko 14 mm (21 mm v přepočtu na kinofilm)
Chodba bývalého sovětského zvláštního a internačního tábora Hohenschönhausen. Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/30 s, F8.0, ISO 3200, ohnisko 14 mm (EQ35 mm: 21 mm)
Chodba bývalého sovětského zvláštního a internačního tábora Hohenschönhausen.
Fujifilm X-T1, XF14mmF2.8 R, 1/30 s, F8.0, ISO 3200, ohnisko 14 mm (EQ35 mm: 21 mm)

Fotoaparát vybavený Wi-Fi můžete propojit pomocí speciální aplikace i se svým chytrým telefonem, ať už s Androidem nebo iOS. Přiznám se ale, že se mi to nepodařilo rozběhnout. Pomocí aplikace můžete přístroj dálkově ovládat a přehrávat s ní fotky přímo do mobilu.

Fujifilm X-T1 si dokážu představit v rukou (polo)profesionála, který nechce příliš slevovat ze svých požadavků na fotoaparát, ale pro jednou chce velkou těžkou zrcadlovku nechat doma. Na druhou stranu začátečníkům bych radila poohlédnout se spíš po něčem „menším“, resp. jednodušším. A také levnějším. Cena přes 30 000 Kč už není lidová, proto je potřeba mít s fototechnikou nějaké zkušenosti, abyste byli schopní posoudit, jestli za to fotoaparát stojí. Stačí ale pár večerů s návodem a na X-T1 si velmi rychle zvyknete.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *