Příslušenství k makrofotografii: 6 vychytávek pro lepší fotky

Příslušenství k makrofotografii, rozprašovač, květina

Fotografování makra není jen o makroobjektivu a blesku. Jde i o různá pozadí, pomůcky pro aranžmá například hmyzu a další věci, které ani nevypadají, že by se pro makrofotografii daly použít. Pojďme se tedy podívat na různé zlepšováky, které vám ulehčí práci a zároveň i posunou kvalitu vašich snímků o kus dál. 

Makro vyžaduje trpělivost. Pokud se mu věnujete i z domácího prostředí, budete krom fotoaparátu potřebovat pár dalších věcí. Vybrali jsme ty, které používáme nejčastěji.

Štětečky

Fotografujete-li mrtvý hmyz, ať již nalezený, nebo entomologické exempláře, práci vám ulehčí štětečky. Ale pozor, i přesto jak pevnou má hmyz schránku, doporučuji používat ty nejjemnější. Tvrdým štětcem byste mohli hmyz zdeformovat nebo jinak znehodnotit.

Příslušenství k makrofotografii, čištění štětečkem

Na čištění je potřeba velmi jemný štěteček.  

Po dlouhém hledání jsem zjistil, že na čištění mrtvého hmyzu od prachu je nejlepší obyčejný štěteček na nanášení pudrového make-upu, který seženete v drogerii. I přes jeho jemnost to chce trochu cviku, ale je stále lepší než tvrdé štětce na malování nebo čištění fototechniky. Doporučuji ho skladovat v zip sáčku a před použitím ho ještě ofoukat balónkem. Tím se dostáváme k další pomůcce – ofukovacímu balónku.

Ofukovací balónky

Další možností, jak hmyz očistit, je využití ofukovacích balónků na čištění objektivů. Pokud se využití štětečku bojíte, můžete prach nebo jiné nečistoty zkusit z hmyzu ofoukat. Tak či tak, vždy je lepší jednu z metod zkusit, než následně v Zoner Photo Studiu X retušovat velké množství prachu a jiných nečistot. Ideální je ovšem použití obou metod, štětečku i balónku.

Příslušenství k makrofotografii, ofuk nečistot balónkem
Ofukovacím balónkem odstraníte z hmyzu přebytečný prach.
Příslušenství k makrofotografii, včela
Očištěná včelka po použití štětečku a balónku.

Pozadí

Při fotografování můžete využívat různá pozadí, ať při focení v přírodě, nebo doma. Stačí vám k tomu barevné papíry, které využijete jako pozadí. Pokud využití pozadí chcete posunout ještě na vyšší úroveň, můžete si vyfotit svá vlastní a vytisknout je na obyčejný papír. I přesto, že bude na výsledné fotce pozadí rozmazané, snímku to dodá jiný rozměr. 

Příslušenství k makrofotografii, mravenec, černé pozadí
Fotografie mravence, který díky použití černého pozadí opravdu vynikl.

Černé pozadí je nejuniverzálnější a hodí se hlavně pro „galerijní“ typ fotografií. Černý papír ale můžete použít i při svícení. Vtip je v tom, že černý papír se odrazí ve foceném objektu (pokud je objekt lesklý) a pěkně vykreslí jeho kontury.

Falešná rosa

Ranní fotografie hmyzu jsou nejlepší hlavně díky ranní rose na hmyzu. Tuto situaci je možné simulovat i v domácích podmínkách. Stačí vám k tomu rozprašovač z IKEA za pár korun. Tajemství je ovšem v použití tekutiny pro kapky. Obyčejná voda se rychle odpařuje, a hlavně netvoří tak pěkné kapky, jakých chceme dosáhnout. Ideální je využití směsi glycerolu a vody.

Příslušenství na makro
Rozprašovač z IKEA.
Příslušenství k makrofotografii, rozprašovač, květina
Snímek falešné rosy na květině.

Glycerol má větší hustotu než samotná voda a tvoří lepší kapky, které se tak rychle nevypaří. Tuto metodu falešné rosy můžete využít i při fotografování květin nebo produktů. Tato metoda je účinná, ale zkušené oko entomologa neoklamete. Pokud ji totiž využijete na mrtvý hmyz, budou kapky vypadat jinak než na hmyzu živém, jelikož mrtvý hmyz již nemá své přirozené povrchové napětí.  

Příslušenství k makrofotografii, šidélko, rozprašovač
Fotografie šidélka v přírodě po použití rozprašovače.

Upevnění

Nyní se dostáváme k největšímu problému, který fotografování mrtvého hmyzu přináší, a to upevnění, díky kterému hmyz nijak nepoškodíme. Nejlepší variantou jsou entomologické špendlíky a pinzety. Já je ovšem nevyužívám, jelikož jsem po dlouhém testování našel nástroj, který mi nejvíce vyhovuje. Pro napíchnutí hmyzu využívám inzulinové nebo černé jehly, záleží na potřebné velikosti. 

Jejich velká výhoda je jejich ostrost, která zaručí proniknutí i tvrdým chitinovým krunýřem. Entomologickou pinzetu nevyužívám, jelikož jsem si vždy vystačil s otočením hmyzu na záda a jeho propíchnutím zespoda. 

Příslušenství k makrofotografii, injekční jehla na stříkačce
Injekční jehla nasazená na stříkačku slouží jako stojánek na hmyz.

Výhodou injekční jehly je, že má na neostré straně plochu, na kterou ji můžete postavit. Nebo ji i s napíchnutým hmyzem nasaďte na krátkou injekční stříkačku, která poslouží jako stojánek. Toto řešení je o něco stabilnější. 

Svícení

Nejdůležitější je u makrofotografie nasvícení, které by se dalo nazvat vědou. Každý makro fotograf má to své, podle něj nejlepší. Někdo zastává kruhové nebo makroblesky, jiní jsou kutilové. Do kategorie kutilů spadám i já, a využívám to, co doma nebo v různých obchodech objevím. 

Příslušenství k makrofotografii, svícení na kutila
Domácí svícení tzv. na kutila, aneb co dům dal.

Při svícení doma nejvíce využívám dvě čelovky a jako hlavní světlo blesk. Při fotografování v přírodě někdy upevňuji čelovku na blesk pro dostatek světla při ostření a blesk využiji jako hlavní světlo. Již x let používám také difuzor, který mi pomáhá s rozptylem světla. Je to kousek plastové bílé desky, kterou mám nasazenou na objektivu pod úhlem cca 45°. Nezdá se to, ale na úhlu náklonu difuzoru hodně záleží, jelikož různé úhly zajistí jiné nasvícení hmyzu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *