Zoner Photo Studiem X krok za krokem. Díl 1: Jak na import fotografií

Zoner Photo Studiem X krok za krokem. Díl 1 Jak na import fotografií

Připravili jsme pro vás pravidelný seriál plný tipů pro lepší práci v Zoner Photo Studiu X. Naučíte se vše od importu a zálohování, přes organizaci, až po složitější úpravy nebo přípravu fotek pro sdílení a tisk. Zkrátka vše, co potřebujete k tomu, abyste v Zoneru pracovali jako profesionálové.

V prvním díle seriálu o správném workflow začneme tím, jak se do samotného programu přihlásíte, kde najdete své fotky a jak je můžete procházet nebo vybírat.

Přihlaste se

Stáhli jste si Zoner Photo Studio X? Tak se do toho pustíme. Při prvním otevření programu se objeví přihlašovací okno. Do něj zadejte svůj e-mail a heslo. Pokud přecházíte ze zkušební verze na placenou, zadáváte ten samý e-mail. Licence je k němu automaticky přiřazená.

login
Přihlaste se.

Zkontrolujte, zda se jedná o stejnou verzi. Pokud si například předplatíte Zoner Photo Studio X, je potřeba se přihlašovat do verze X. To poznáte už podle ikony programu, na které je označení verze vždy uprostřed uvedeno.

Při prvním spuštění se objeví průvodce, který vám představí prostředí a základní moduly. Pokud ho přeskočíte, můžete průvodce přes tlačítko Nápověda vyvolat i později.

Nahrajte fotky

Jak se v programu dostanete ke svým fotkám? Pokud už je máte uložené v počítači, stačí příslušnou složku najít v levém panelu v modulu Správce.

Levý panel
V levém panelu najdete všechny složky vašeho počítače.

Pokud jste ještě fotky do počítače nezkopírovali, máte dvě možnosti:

  • Přetáhnout soubory klasicky z karty do počítače,
  • nebo přímo v Zoner Photo Studiu X použít tlačítko Import, které najdete v modulu Správce v levém dolním rohu. Pomocí tlačítka Import fotky zkopírujete a rovnou třeba i přejmenujete.
import
Pro přidání fotek klikněte na Import.

Vpravo nahoře vyberte Zdroj pomocí ikony složky. Doporučujeme zakliknout volbu Včetně podsložek, protože fotoaparáty běžně umisťují fotky na paměťové kartě do více složek. Například při obnovení počítadla nebo když je ve složce víc než 999 fotek. Díky volbě Včetně podsložek máte jistotu, že se načtou všechny vaše snímky.

Dále vyberte Cíl, kam chcete fotky uložit a případně přidejte i informace o autorství pod záložkou Automaticky přiřadit informace.

přejmenování
Zvolte cíl a přejmenujte fotky hromadně.

V neposlední řadě můžete fotky hromadně přejmenovat. Struktura názvů je na vás, ale doporučujeme zvolit nějaký řetězec, který dává smysl. Například {Y}{M}{D}-{C}. To znamená, že každá fotka bude mít název podle data pořízení a počítadlo, které nesmí chybět, aby nevznikly duplicitní názvy. Můžete přidat také popis předmětu, který jste fotili.

Výhoda přejmenování je zejména v tom, že fotky budou vždy správně seřazeny bez ohledu na to, jestli se třeba přetočilo počítadlo ve fotoaparátu.

Pak už jen klikněte na Kopírovat a počkejte, než se fotky stáhnou. Pokud chcete, aby se soubory rovnou smazaly z karty, zvolte Přesunout, ale tuto volbu nedoporučujeme. Vždy je lepší mít fotky na dvou různých místech, než je z karty smažete.

Spravujte fotky

Pokud jste v režimu Průzkumník, ve střední části najdete miniatury fotek. Přepnutím v horní části na Náhled se vám zobrazí vždy jedna fotka a pod ní filmový pás miniatur. V pravém panelu najdete podrobnější informace o vybrané fotce.

Nahoře najdete histogram a základní EXIF. Pod nimi jsou pole, kam můžete doplnit hodnocení nebo podrobnější informace.

správce
Rozložení modulu Správce.

Pro přesun nebo kopírování fotek je velmi praktické pracovat ve dvou oknech naráz. Tuto volbu najdete po rozkliknutí Průzkumník – Dva Průzkumníky nad sebou. Přesunutí fotek z jedné složky do druhé je pak přehlednější.

dvě okna
Zkuste práci se dvěma okny Průzkumníka.

Procházejte a kontrolujte fotky

Při výběru fotek určitě oceníte možnost porovnávat je v plné velikosti.  V Zoner Photo Studiu to jde jednoduše.

Klikněte na fotku v režimu Náhled a docílíte tak zobrazení 1:1. Spolehlivě tak poznáte, zda je fotka ostrá. Tahle funkce se vám bude hodit při rozhodování mezi více fotkami. Označte je, zvolte Náhled a klikněte do jedné z nich pro zvětšení. Rolováním kolečka pak plynule měníte zvětšení. Tak bezpečně určíte, která z nich je lepší.

porovnani
Porovnejte fotky mezi sebou.

Co se naučíte příště?

V dalším díle se můžete těšit na praktické funkce jako je práce s katalogem, třídění fotek a jejich označování.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte ho už dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *