Jak vytvořit panoramatickou koláž z jedné fotografie

Při fotografování panoramatu obvykle pracujete tak, že nafotíte sérii snímků postupně zachycujících širokou scénu a ty následně spojíte do jedné výsledné panoramatické fotografie. Pro získání zajímavého díla můžete ale postupovat i opačně. Z jedné obyčejné fotografie můžete vytvořit koláž tvořenou virtuálními dílčími snímky panoramatu.

Ačkoliv se jedná už spíš o pokročilejší fotomanipulaci, nebojte se zkoušet nové techniky. Třeba je využijete i pro další úpravy. Pro panoramatickou koláž použijte program Zoner Photo Studio X s podporou vrstev.

Naučíte se používat nástroje: Ořez a otočení (C), Velikost plátna (Ctrl+W), Obdélníkový výběr (M), Upravit > Kopírovat (Ctrl+C), Vložit na stejné místo (Ctrl+Shift+V), Kopírovat sloučený obraz (Ctrl+Shift+C), Posun a transformace (V), Vrstva > Efekty > Upravit efekty, Kopírovat efekty, Vložit efekty.

Vyberte vhodný snímek pro úpravu

Klasickým tématem pro panoramatickou fotografii je krajina, městská krajina či architektura. Kromě běžného horizontálního panoramatu je možné vytvořit také panorama vertikální.

 1. Zdrojovou fotografii otevřete v Editoru a pomocí nástroje Ořez a otočení (C) ořízněte fotografii na širokoúhlý formát. Poměr ořezu nastavte na Volný poměr a ořez potvrďte kliknutím na tlačítko Použít.

161231_01_101_orez

 1. Příkazem Velikost plátna (Ctrl+W) z panelu nástrojů Upravit otevřete dialogové okno pro úpravu velikosti plátna.

161231_01_102_velikost_platna

 1. Přiměřeně zvětšete plátno (celkovou velikost obrazu), abyste získali dostatečný prostor pro výrobu koláže. Prostoru přidejte více. Přebytečný prostor můžete oříznout na konci úpravy.

161231_01_103_velikost_platna_dialog

 1. Nástrojem Obdélníkový výběr (M) vyberte přibližně čtvrtinu fotografie.

161231_01_104_obdelnikovy_vyber

 1. Výběr zkopírujte do schránky příkazem Upravit > Kopírovat (Ctrl+C) a příkazem Upravit > Vložit na stejné místo (Ctrl+Shift+V) vložte kopírovaný obraz do nové vrstvy (Vrstva 2).

161231_01_105_nova_vrstva

 1. Nyní vyberte další čtvrtinu fotografie a zkopírujte ji do schránky příkazem Upravit > Kopírovat sloučený obraz (Ctrl+Shift+C) a opět ho vložte do nové vrstvy (Vrstva 3) příkazem Upravit > Vložit na stejné místo (Ctrl+Shift+V).

161231_01_106_dalsi_vrstva

Tip: V 6. kroku používáte pro zkopírování výběru příkaz Upravit > Kopírovat sloučený obraz (Ctrl+Shift+C). To je nutné proto, že je aktivní Vrstva 2, která obsahuje pouze část obrazu. Můžete použít i základní příkaz Upravit > Kopírovat (Ctrl+C). V tomto případě je ovšem nutné označit v panelu Vrstvy základní Vrstvu 1, která obsahuje celý obraz. Nová vrstva se v takovém případě vloží nad vrstvu 1 a je potřeba ji v panelu Vrstvy přesunout navrch. Použitím příkazu Upravit > Kopírovat sloučený obraz (Ctrl+Shift+C) si tedy můžete ušetřit několik kroků práce.
 1. Postup z kroku 6 zopakujte ještě dvakrát. Celkem tedy rozdělíte obraz na čtyři části. Množství dílčích částí je zcela na vás, zde uvedené čtyři jsou pouze příklad. V panelu vrstvy se nyní nachází celkem pět vrstev. Kliknutím na ikonu oka vedle vrstvy 1 vypněte její viditelnost a ujistěte se, že v obraze nejsou žádné viditelné mezery.

161231_01_107_viditelnost_vrstvy

 1. V panelu Vrstvy označte vrstvu 2 a upravte její natočení a polohu příkazem Posun a transformace (V). Režim nastavte na Změna velikosti. Jezdcem Otočení obraz natočte a pomocí kurzoru přímo v kreslící ploše o něco posuňte. Změny potvrďte kliknutím na tlačítko Použít.

161231_01_108_posun_a_transformace

 1. Postup z kroku 8 zopakujte pro Vrstvu 2, 3 a 4.

161231_01_109_posun_a_trandformace_opakovani

 1. Označte Vrstvu 2 a příkazem Vrstva > Efekty > Upravit efekty zapněte dialogové okno pro přidání efektu vrstvy. Alternativně můžete příkaz Upravit efekty najít pod ikonou fx v panelu Vrstvy.

161231_01_110_efekty_vrstvy

 1. V dialogovém okně zapněte možnost Obrys a doplňte rámeček kolem výřezu fotografie. Efekt sledujte v reálném čase v hlavním kreslicím okně.

161231_01_111_obrys

 1. Obdobně jako Obrys doplňte do obrazu stín. Ten pomůže dodat celé kompozici na prostorovosti.

161231_01_112_stin

 1. V okamžiku, kdy jste s nastavením spokojeni, uložte ho jako nové Nastavení kliknutím na ikonu diskety v levém spodním rohu dialogového okna.

161231_01_113_prednastaveni_efektu

 1. Potvrďte provedené úpravy kliknutím na tlačítko OK a sledujte účinek efektu vrstvy v obraze. V panelu Vrstvy se u Vrstvy 2 objeví možnost vypnout a zapnout její efekty.

161231_01_114_efekt_ve_vrstve

 1. Označte vrstvu 3 a otevřete dialogové okno Efekty > Upravit efekty. V rozbalovací nabídce vyberte přednastavení uložené v kroku 13. Nemusíte tak nastavovat stíny a obrysy od začátku.

161231_01_115_vlozeni_efektu

Tip: Další možností, jak aplikovat na další vrstvy stejné efekty jako u Vrstvy 2, je jejich přímé kopírování. Označte Vrstvu 2 a zkopírujte efekty příkazem Vrstva > Efekty > Kopírovat efekty. Nyní označte požadovanou vrstvu a vložte do ní efekty příkazem Vrstva > Efekty > Vložit efekty. Nicméně je vhodné si efekty uložit jako přednastavení dle kroku 13. Takto je budete moci použít i u dalších fotografií.
 1. Postup z kroku 15 zopakujte pro zbylé dvě vrstvy.

161231_01_116_opakovani_efektu

 1. Ve finále můžete fotografie ještě posunout, přidat nějaké vhodné pozadí a provést finální ořez.

161231_01_117_finalni_upravy

Využijte vrstvy naplno

S možností práce s vrstvami a jejich efekty máte v ruce mocný nástroj pro vytváření velmi komplexních grafických koláží. Zde ale využití vrstev nekončí, naopak se jedná o nezbytný nástroj pro nedestruktivní úpravu všech typů fotografií a provádění detailních retuší.161231_01_201_pred_upravou

161231_01_202_po_uprave
Fotografie před úpravou a po úpravě.

 
bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *