Fotíme panoramaticky

Stejně jako u jakéhokoliv jiného fotografického námětu platí, že nejdůležitějším článkem jsou vstupní data. V případě panoramat to platí dvojnásob, proto si řekneme, na co dát pozor.

V případě fotografování digitálním kompaktem se vyplatí zabrouzdat v menu, zda nenajdete přímo funkci panorama, která vám usnadní pořízení zdrojových fotografií. Tato funkce většinou zobrazí poloprůhledný snímek, abyste mohli snáze navázat další fotkou. Nevýhodou ale je, že je počet snímků omezen obvykle na tři až pět.

Některé přístroje nabízejí složení panoramatu přímo v aparátu, tuto možnost však raději vynechejte, kontrola nad procesem je nulová a ne vždy zůstávají na paměťové kartě zachovány dílčí zdrojové fotografie, které by šly použít samostatně v počítači

Bez stativu ani ránu

Myslíte-li to s panoramaty vážně, bez stativu či pevné základny se neobejdete. Před samotným snímáním je dobré prohlédnout si okolí a zvolit vhodný výsek reality, který posléze diváka něčím zaujme.  Je-li zachycený záběr nezajímavý, nezachrání jej ani panoramatický formát.

Panoramatická krajina

Výběr lokality a záběru je prvním krokem, druhým je pak vhodné umístění fotoaparátu. Pamatujte, že rovina snímače by měla být v ideálním případě kolmo k zemispodní strana fotoaparátu pak ve vodorovné pozici. Nalezení správné polohy fotoaparátu usnadňuje vodováha, která bývá umístěna na hlavě stativu. U levnějších modelů bohužel nebývá anebo není příliš přesná, v takovém případě je nejlepší samostatná vodováha, která se upevňuje do sáněk pro externí blesk, takže máte absolutní kontrolu nad případnými odchylkami.

Správné vyvážení fotoaparátu je důležité proto, aby byl panoramatický snímek co nejvíce rovný, nebude-li fotoaparát vyvážený, výsledný složený obrázek bude zahnutý anebo celý pootočený. Pro snadnější snímání nechte na stativové hlavě povolené otáčení ve svislé ose, dotažení stavěcího šroubu totiž může způsobit mírné vychýlení z rovnováhy, které se pak projeví na snímcích.

Panoramatická zátoka

Nastavení aparátu

V další fázi fotografování si nastavte všechny dostupné parametry snímku tak, aby zůstaly po celou dobu pořizování zdrojových snímků stejné, tj. nastavte vyvážení bílé, nastavte střední ohnisko objektivu alespoň 35 mm pro eliminaci zkreslení, zvolte manuální ostření a zaostřete. Jakmile vše doladíte, dbejte, abyste v průběhu pořizování snímků nic nezměnili.

Na fotoaparátu zvolte v manuálním režimu optimální expozici podle nejsvětlejší části scény – nic nezkazíte preventivní korekcí expozice do mínusu pro ochranu před vypálenými místy. V případě fotoaparátu, který nemá manuální expoziční režim, se pokuste udržet stejné nebo podobné hodnoty expozice tak, že namíříte aparát vždy na stejné místo, změříte a zamknete expozici namáčknutím spouště a teprve poté překomponujete záběr a odexponujete. Díky ručnímu nastavení expozice se vyhnete případným barevným a především jasovým posunům mezi dílčími snímky. Pro výběr vhodné kombinace času a clony použijte větší zaclonění, abyste dosáhli celkového proostření snímku.

Stadion panoramaticky

Stejně tak zvolte ruční ostření, pokud byste nechali ostřit automatiku, pravděpodobně bude pokaždé zaostřeno trošku jinam. Manuální ostření vám dá plnou kontrolu nad rovinou, na kterou je zaostřeno. Zkusit můžete také to, že fotoaparát zaostří automaticky a teprve poté jej přepnete na ruční ostření.

Expozice a překryv snímku

Zdrojové snímky fotografujte vždy tak, aby se překrývala alespoň třetina dvou sousedních snímků. Záleží pouze na vás, zda zvolíte snímání na výšku či na šířku, vždy byste ale měli počítat s tím, že při následném skládání v počítači se program musí mít čeho chytit, proto je nezbytné snímky překrývat. Při hledání optimálního překryvu se orientujte podle výrazného místa na fotografii, usnadní vám to najít správnou míru pootočení fotoaparátu.

Panoramatická pláž

Pamatujte ale, že při fotografování na šířku s větším množstvím záběrů, je poměrně vysoké riziko toho, že po složení bude výsledkem dlouhá „nudle“, na které nebude vidět mnoho detailů. Navíc také získáte snímek nemalé datové velikosti, jehož následná úprava bude náročnější na výkon počítače.

V terénu ve zkratce

  1. Upevněte fotoaparát na stativ, který je vyvážen do roviny a ponechejte volné otáčení ve svislé ose
  2. Vyzoomujte objektiv z širokého konce alespoň na ohnisko 35 mm (ekvivalent kinofilmu)
  3. Nastavte vyvážení bílé – nepoužívejte automatiku
  4. Přepněte na ruční ostření a zaostřete
  5. Nastavte optimální expozici v manuálním režimu, raději mírně podexponujte, abyste se vyhnuli přepalům a více zacloňte pro lepší ostrost
  6. Nasnímejte scénu tak, aby se sousední fotografie překrývaly alespoň z 20 %

Jezero panoramaticky

Složení panoramatu

Samotné složení panoramatu v počítači je při dobře nasnímaných zdrojových snímcích snadné. Zoner Photo Studio zvládne udělat prakticky veškerou práci za vás. Oproti základním editačním programům či složení panoramatu v počítači navíc Photo Studio umí skládat i panorama na výšku.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *