Zavřené oči na skupinové fotce? Pomůže vám modul Editor

Skupinová fotografie se na první pohled zdá jako jednoduchá záležitost. Seženete lidi na jedno místo, zavoláte „úsměv prosím“ a vyfotíte deset snímků. Jenže doma u počítače zjistíte, že na každé fotce má někdo z lidí zavřené oči. Co teď s tím? Focení opakovat nemůžete a fotku svatebčanů, kde třetina rodiny spí, odevzdat nejde. V Zoner Photo Studiu X můžete lidem oči zase otevřít. Ukážeme si jak.

S mrkáním při focení si člověk nemůže pomoci. Jednou se to prostě stane a dotyční si to vlastně ani nemusí uvědomovat. Při focení větších skupinek jsou navíc oči lidí na fotce malé, takže ani fotograf si problému na displeji foťáku nemusí všimnout. Zvlášť pokud se fotí rychle po sobě spousta skupinek třeba na prudkém slunci, kdy na displej fotoaparátu ani není dobře vidět. Tohle je přesně situace, která nastává na svatbách a nejen tam.

Udělejte více fotografií

Základním pravidlem je fotit raději více než méně. Pokud fotím malé skupinky, jsou minimem dvě až tři fotky. U fotek všech účastníků svatby je běžných i deset a více záběrů.

Více materiálu řeší nejen problémy s tím, že někteří lidé „spí“, ale také třeba snímky rozmazané pohybem nebo špatné zaostření (proto je lepší při každé fotce znovu zaostřit).

Bohužel i tak někdy nastane situace, že přijdete domů a máte sice tři podobné snímky, ale na dvou z nich mrkají různé osoby a třetí fotka je nezaostřená. Pak nezbývá jiné řešení než úpravy na počítači.

Nelze kombinovat libovolné snímky

Software zvládne všelijaké úpravy, ale kombinace některých snímků je jednodušší než jiných. Čeká nás výběr základní fotografie, kde většina lidí vypadá dobře, ale jeden člověk má zavřené oči (někdy bohužel i více lidí).

K tomuto snímku musíme najít takový, kde má spící člověk hlavu ve velmi podobné pozici s očima otevřenýma. Není dobré, pokud se na druhém snímku díval s hlavou otočenou jinak nebo dokonce vyšlo či zašlo slunce, takže oči jsou najednou nasvícené zcela jinak. Pak je lepší zvolit jinou dvojici záběrů.

Naopak je bez problémů, pokud na snímcích nebyla použita stejná expozice a jsou různě světlé. Většinou také nevadí, pokud jste změnili ohnisko a hlavy jsou na jedné fotografii menší. Tohle lze pořád rychle řešit a i pokud oči musíte o něco zvětšovat (čímž snižujete technickou kvalitu), obvykle si úpravy nikdo nevšimne.

Nicméně nejspíš budete mít k dispozici sérii téměř shodných snímků, pořízených v rozpětí sekund, kde se budou měnit jen oči.

porovnani fotek
Ukázkové obrázky, které budu používat níže. Fotky byly pořízené speciálně pro tento článek, jindy je u podobných skupinek nepravděpodobné, že 50 % lidí mrkne najednou. Foto: JoliFOTO

Po výběru sjednotit nastavení

Předpokládám, že jako zkušení fotografové fotíte do formátu RAW. Před započetím samotných úprav je vhodné v modulu Vyvolat sjednotit základní nastavení, zejména vyvážení bílé.

Můžete provést i další úpravy, jako je změna světlosti, kontrastu a cokoliv dalšího, ale podmínkou je, že dané úpravy poté zkopírujete na obě fotografie, které hodláte použít (v modulu Vyvolat pomocí standardní kombinace Ctrl + C a Ctrl +V).

Ukázkové fotografie byly pořízeny každá s lehce jinou expozicí, takže jedna z nich je tmavší. I toto by šlo vyřešit v modulu Vyvolat, tentokrát už tím, že danou fotku zesvětlím více než druhou (a parametry v modulu tedy nebudou naprosto sjednocené). Pro ukázku jsem se ale rozhodl schválně rozdíl v expozici ponechat, ať je vidět, že si s ním lze poradit i v dalších krocích.

Otevřete základní snímek v modulu Editor

Po běžných korekcích v Zoner Photo Studiu X modulu Vyvolat je čas přesunout se do modulu Editor. V něm většinu práce provedete pomocí vrstev.

Už při vstupu do modulu Editor se aktuální fotografie zobrazí jako Vrstva 1 v seznamu vrstev vpravo.

Identifikujte člověka se zavřenýma očima, protože na něj se budeme soustředit. Zde je podobných lidí více, vyberu si tedy pro začátek jednoho z nich.

Vložte opravnou fotografii

Následně použijte tlačítko Přidat vrstvu a vyberte Vložit ze souboru. V okně vyberte zvolenou druhou fotografii a ta se hned zobrazí jako Vrstva 2.

opravna fotka
Vložit vrstvu ze souboru.

Výběr a duplikace očí

Nyní použijeme obdélníkový výběr (klávesa M) a vybere oči a okolí. Je lepší vybrat o něco větší oblast, ze které poté později odmazávat kraje.

vybrat cast obliceje
Vyberte větší část obličeje.

Pak stačí výběr zkopírovat do schránky (Ctrl + C) a zase z ní vložit na stejné místo (což je Ctrl + Shift +V namísto běžného Ctrl + V, které by vložilo výběr doprostřed obrázku).

Teď už jsou vrstvy tři: Originální fotka se zavřenýma očima (Vrstva 1), druhá fotka s otevřenýma očima (Vrstva 2) a otevřené oči samotné (Vrstva 3).

Můžete zrušit výběr klávesou Esc a také schovat prostřední Vrstvu 2 kliknutím na oko vedle malého obrázku vrstvy.

schovana vrstva
Šedé oko vedle prostřední vrstvy nyní signalizuje její neviditelnost.

Úpravy nových očí

Oči je potřeba transformovat (posunout, otočit, zvětšit/zmenšit) a také barevně vyladit, aby seděly s okolím.

Pro první úkol se hodí nástroj Přesun a transformace (klávesa V). Drobné posuny nejrychleji provedete klávesovými šipkami. U velmi podobných snímků tohle velmi často postačí.

Ověřit, že nové oči sedí na správném místě, lze vypínáním a zapínáním viditelnosti této vrstvy opět ikonkou oka vedle ikonky vrstvy. Případně můžete nastavit krytí vrstvy na nižší hodnotu než 100 %, takže zároveň uvidíte poloprůhlednou horní vrstvu i původní obsah pod ní. Někdy to ale může být naopak matoucí.

polopruhledna vrstva
Horní vrstva má krytí 50 %, takže je vidět i další vrstva pod ní.

Když zjistíte, že je nutné oči zmenšit nebo pootočit, můžete i to provést stejným nástrojem, taháním myší za značky na kraji vybrané vrstvy.

Jestliže je třeba nové oči i světlostí či barvou přiblížit podkladové vrstvě, nejjednodušší je otevřít panel Rychlé úpravy (klávesa Q) a změnit příslušné posuvníky. Nejspíš zde bude stačit pohnout pouze s expozicí.

rychle upravy
Panel rychlé úpravy.

Zahlazení okrajů

Zbývá poslední krok. Zatím jsme ladili obecné vlastnosti vrstvy, ale aby do okolí skutečně pasovala, je ještě nutné udělat okraje „do ztracena“ namísto současných ostrých. Při tomto procesu si zároveň můžete vybrat, které části z vrstvy zachovat a které zprůhlednit.

Postup je snadný: Pro aktuální vrstvu vytvořte masku kliknutím pravým tlačítkem na ikonku vrstvy a z menu vyberte MaskaOdkrýt vše. Nová maska vrstvy se automaticky vybere, takže další nástroje budou kreslit ne do vrstvy samotné, ale do její masky.

maska
Vytvoření masky, která nechává vše viditelné.

Dál stačí jen vybrat nástroj Štětec (klávesa B) s Rozmazáním nastaveným na 100 %. Štětec získá jemné okraje a pokud použijete černou barvu, postupně budete umazávat kraje masky. V případě přetáhnutí nebo jiné chyby můžete změnit barvu na bílou a problémové místo vrátit do předchozího stavu.

vysledny oblicej
Výsledný obličej a použitá část z druhé fotografie.

Opravíte i jiné části těla

Stejným způsobem lze měnit nejen oči, ale v některých případech i celé hlavy nebo jiné části těl. Výrazně záleží na pozadí za vyměňovanou oblastí. Pokud je vzadu bílá zeď jako v našem případě, budou nové části dobře pasovat. Ale kdybyste fotku pořídili v parku se stromy okolo nebo by se pozadí  procházeli lidé, byly by úpravy velmi složité.

Zdrojová a upravené fotografie. Levý model má pokusně vyměněnou celou hlavu (i když změnit oči by stačilo).

Bylo to snadné

Nejlepší je samozřejmě mít už z fotoaparátu snímek bez vad. Ale je dobré vědět, že pokud nastane problém, lze ho snadno vyřešit. Podobný postup navíc můžete aplikovat na spousty podobných situací, kdy berete část z jednoho snímku a překrýváte jí snímek jiný. Stačí si jej teď nanečisto vyzkoušet a až bude příště potřeba, budete připraveni.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a dejte sbohem problému se zavřenýma očima na fotkách.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *