Usnadněte si úpravy expozice i barev. Pomůžou vám Vrstvy úprav

Práce s vrstvami často vyžaduje různě složité úpravy. Usnadní vám je nové Vrstvy úprav, známé také jako adjustment layers. Na rozdíl od klasických vrstev v sobě nemají žádné obrazové informace, ale určují parametry podřízených vrstev.

Typickým příkladem, kdy Vrstvy úpravy využijete, je práce s více „klasickými“ vrstvami, u kterých máte přidělené různé masky. Například pro oddělení nebe od zbytku fotky. Když chcete takový obrázek celý zesvětlit, jednoduše přidáte Vrstvu úprav s potřebnými parametry. A nemusíte jednotlivé vrstvy slučovat ani upravovat každou z nich zvlášť.

Přidejte vrstvy úprav

Vrstvy úprav najdete pod tlačítkem +Přidat vrstvu v modulu Editor v Zoner Photo Studiu. Máte na výběr z Vyvážení bílé, Expozice, Barev, Úrovní a Křivek. Kolik Vrstev úprav využijete, záleží jen na vás.

Vrstvy úprav nabízí několik různých úprav.

Upravují vše, co je pod nimi

Při práci s Vrstvami úprav myslete na jejich umístění. Pokud jich přidáte několik nad sebe, program jejich působení sečte. Efekt pak ovlivní všechny vrstvy, které jsou položené níž. Když tak například přidáte vrstvu Expozice nejvýš, upravíte všechny vrstvy pod ní.

Přidejte vrstvu úprav a správně ji umístěte.

Jestliže potřebujete upravit třeba jen spodní část a oblohu nechat, jak je, umístěte vrstvu úprav mezi obrazové vrstvy jednoduše přetažením.

Úpravy přidáte i konkrétní vrstvě

Vrstvu úprav můžete přetáhnout také přímo na konkrétní vrstvu. V takovém případě se změny dotknou pouze jí. Na jednotlivé vrstvy takto přidáte různé úpravy. Zvlášť tak doladíte například expozici u oblohy a zvlášť u jiných objektů. Využijete to mimo jiné při vkládání objektů do snímku.

Stejně jako klasické vrstvy, i vrstvy úprav můžete kdykoliv vypnout a znovu zapnout kliknutím na ikonu oka. Lépe tak uvidíte jejich efekt – zejména pokud jich k jedné vrstvě přidáte víc.

Změňte působení přetažením vrstvy.

Přidejte vrstvě úprav masku

Vrstvám úprav stejně jako obrazovým vrstvám přidáte masku pomocí tlačítka Maska a Odkrýt vše.

Jejich pomocí tak snímku přidáte třeba i vinětaci. Stačí ve Vrstvě úprav stáhnout Úrovně, přidat rozmazaný Elipsový výběr a poté masku s volbou Skrýt výběr.

Přidejte vrstvě úprav masku.

Otestuje vrstvy úprav na svých fotografiích. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vyzkoušejte si, jak se dá efektivněji pracovat s vrstvami.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.