Jak pořídit lepší snímky mobilním telefonem

Mobilní telefony mají velkou výhodu vůči fotoaparátům – jsou neustále k dispozici. Tak moc jsme si zvykli na to, že kdykoliv můžeme být ve spojení s našimi klienty, přáteli a rodinou, že si bez mobilu snad ani nezašněrujeme tkaničky u bot. Jenže fotografování s nimi přináší i nevýhody. Jak z nich tedy vytěžit maximum?

Výhoda mít fotoaparát neustále u sebe je pochopitelně obrovská. Zrcadlovka, nad jejíž kvality téměř není, či bezzrcadlovka, se kterou také pořídíte kvalitní fotografie, jsou už přeci jen rozměrnější přístroje. V nemalém procentu případů jsou i kompakty větší než mobilní telefon a navíc – musíte s sebou tahat další zařízení ‚navíc‘.

Převážně na cestách neustále potkávám více a více uživatelů, kteří pro fotografování nepoužívají fotoaparát, ale mobilní telefon. A to i přes veškeré nevýhody, které takový záznam snímků přináší. Dokonce je čím dál častěji nad hlavou turistů vidět tablet, což v rámci šetření prostoru v brašně už mírně nechápu, ale budiž – je to jejich boj.

Nezapomínejte na fotografická doporučení a pravidla.

Zaměřme se však na focení mobilním telefonem.

Jak zlepšit fotografie pořízené mobilním telefonem?

1) Pořád je to fotoaparát
Ať už využíváte mobil pro fotografování jen občas, nebo naopak neustále, pamatujte na to, že i když se primárně stále jedná o váš mobilní telefon, využíváte ho i jako fotoaparát. To znamená, že byste i při focení s fotomobilem měli myslet jako fotograf. Možná se toto doporučení hned na začátku zdá úsměvné, ale viděl jsem už dost uživatelů, kteří jen spustili aplikaci ‚Fotoaparát‘ na svém telefonu, cvakli a šli dál. A to je špatně. Není nic horšího, než neudělat pár kroků vpřed či stranou, být líný a nezměnit úhel záběru. Řeknu to ještě jednou: myslete jako fotograf!

Fotomobil je vždy s vámi, využívejte toho.

2) Používejte kompoziční pravidla
Vzpomenete si na základní doporučení a rady pro kompozici? Dodržujte je i při fotografování s mobilním telefonem. Zlatý řez, resp. pravidlo třetin, vyplnění formátu, diagonály, rytmus, vodící linie atd. To všechno najde své uplatnění.

Samozřejmě, na kompozici se vyplatí myslet dopředu i v případech, že budete chtít snímky z telefonu následně ořezat. Většina mobilů vám uloží, podobně jako kompakty, snímky do formátu 4:3 – osobně jej nemám rád a raději využívám čtverce, nebo dynamičtějšího poměru stran 3:2 či 16:9. S trochou cviku lze dopředu rozmyslet i budoucí ořez.

Využívejte formátu, který vyhovuje dané scéně.

3) Držte se, natáčíme!
Jedna z největších obtíží při fotografování mobilem je jeho správné uchopení. Telefon byl stvořen k telefonování a ne k focení. Horší uchopení se týká především ultratenkých smartphonů, kde například pro pořízení snímku musíte ještě ťuknout prstem na příslušnou ikonu na displeji. O nějaké té stabilitě takového fotografování snad ani nemůže být řeč.

Rozhledny, mosty, vodní plochy – viděl jsem dost, abych mohl doporučit na takových místech vždy používat poutko k mobilu, které ovázané kolem ruky zaručí, že o svůj telefon nešťastným pádem nepřijdete. U vody byste měli zvážit i nějakou tu možnost vodotěsného krytu.

Ideální na momentky.

4) Seznamte se s nastavením – je to jednoduché
Jako úplně první věc, kterou byste měli udělat, než začnete fotografovat, je nastavit nejvyšší možnou výstupní kvalitu snímků. Především kvůli úspoře vnitřní paměti telefonu může být už přímo z továrny nastavena na nějakou střední hodnotu. Jestli chcete ale ze svých mobilních fotografií dostat co nejvíce, používejte nejlepší kvalitu.

Jak nastavit potřebné parametry? Hledejte ikonku s ozubeným kolečkem v aplikaci fotoaparátu, případně se mrkněte do uživatelského manuálu. Vyplatí se nastavit nejlepší (nejvyšší rozlišení) a nejvyšší kvalitu obrazu. Výhodné je rovněž prozkoumat, jaké další funkce vám samotné menu fotoaparátu nabízí. Většinou se jedná pouze o několik málo parametrů, což ale nevadí, protože tím snáze se v nastavení budete orientovat.

K chytrým telefonům existuje nemálo fotografických aplikací přidávajících různé efekty. Pamatujte ale na to, že méně, je někdy více.

5) Korigujte scénu
Většina telefonů vám nabídne alespoň nějaké možnosti nastavení parametrů při focení. Například korekci expozice v několika krocích – je snímek příliš světlý? Jednoduše posuňte EV hodnoty do mínusu a vyfoťte scénu znovu. Stejně tak myslete na různou barevnou teplotu při různém osvětlení. S barevností snímku se můžete poprat až v počítači, nastavením přímo v telefonu si však ušetříte čas.

Chyceni při činu: turista fotící mobilem turistu fotícího mobilem turistu fotícího mobilním telefonem. (Mě snad při tom záznamu nikdo nevyfotil.)

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře