Příběh fotografie: svatba jinak

Svatební fotografie je jedním z tradičních žánrů, o tom jak vyfotit novomanžele, aby byli všichni spokojení a aby byla fotografie originální, jsem si krátce popovídal s Kamilem Salibou, který se na svatby specializuje.

Kamil Saliba se narodil v roce 1975 v Beirutu v Libanonu, nyní bydlí v Brně a téměř neustále je na cestách za fotografií. Kamil fotí prakticky vše, což je dobrá vizitka, v průběhu času se však začal více zaobírat produktovou a svatební fotografií, u které v posledních letech zakotvil.

Brněnští čtenáři si na Kamila možná vzpomenou z vyhlášeného fotoobchůdku na Mendlově náměstí, kde několik let prodával fotoaparáty a vše kolem fotografie. Dnes již se živí výhradně fotografií, ukázky Kamilovy tvorby najdete na webu www.kamilsaliba.com.

Kamile jak vznikla fotografie líbajících se novomanželů, jak jste vybírali místo?
Svatba tohoto páru se konala v lokalitě Svatého Kopečku v Olomouci. Když zapadalo slunce, tak jsme se vrátili ke kostelu, na jehož schodech fotografie vznikla. Výběr místa byl tedy vcelku jednoduchý.

Zmiňuješ západ slunce, fotíš raději v přirozeném světle nebo používáš záblesky?
Mám rád přirozené světlo, málokdy si s sebou beru zábleskové zařízení, maximálně používám odraznou desku pro nasměrování světla. Snažím se pracovat s daným osvětlením, jako je slunce, žárovky apod. Sice mi to někdy komplikuje život, ale myslím si, že takhle zachovám spíš atmosféru místa.

Při nepoužívání blesku se musíš občas dostat do světelně nevyhovujících podmínek, jakou používáš techniku?
V současné době pracuju s Nikonem D700, který je právě do špatného světla ideální, nejoblíbenějším objektivem je pak Nikkor 50 mm/F1,4, který používám asi nejčastěji, zrovna u fotky, o které se bavíme, jsem ho použil.

Když už jsme u toho, nějaké technické pozadí k fotce prozradíš?
Jasně, jak jsem říkal, tak je foceno pevnou padesátkou, v tomhle případě jsem clonil na F1,6, čas byl 1/160s a ISO 320 s korekcí +1 EV. Při tak malé cloně je minimální hloubka ostrosti, takže si musíš dávat velký pozor, kam ostříš a mít pevnou ruku. Námaha ale stojí za to, protože pak dostaneš krásně rozostřené pozadí a před ním máš ostré přesně to, co potřebuješ, perfektně se tak dá pracovat s prostorem a atmosférou.

Upravuješ fotky nějak speciálně?
Mám radši sytější fotky, takže při postprocesingu spíše přidávám barevnost a hodně kontrastu. Samozřejmostí je základní retuš pleti a případně vhodný ořez. Část fotek taky převádím do černobílé.

Je focení svateb v něčem specifické? Například ve srovnání s portrétem, krajinou apod.
Jedno velké specifikum to má, a sice to, že většinou fotíš lidi, kteří stojí poprvé před objektivem a nikdy nikde nepózovali a navíc máš jen pár minut až desítek minut na to, vymáčknout z nich co nejvíc. Většinou se snažím zachytit emoce a atmosféru tak, aby fotka něco vyprávěla. Musíš prostě navodit příjemnou atmosféru, to je většinou polovina úspěchu.

Kamile, díky za čas a poodhalení know-how při focení svateb!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *