Fotíme na dovolené: Mějte oči dokořán

Doba dovolených už se kvapem blíží. Čeká nás plno nových zážitků a momentů, které si chceme uchovat. Pokud se ale nechcete vrátit domů s obrovskou haldou fotek, ze které nakonec tři čtvrtiny vyhodíte, inspirujte se našimi tipy, co a jak fotit.

Každý trochu zkušenější fotograf ví, že není nejmoudřejší neustále cvakat vše, co vidí. Cestování v cizí zemi k tomu ovšem svádí. Často totiž máte pocit, že jste na neobvyklém místě a bojíte se, že vám něco uteče. Obyčejně ale poté zbytečně vyhazujete stovky nudných, obyčejných a rozmazaných snímků.

Fotografujte s rozvahou

Před každým zmáčknutím spouště si nejprve důkladně promyslete kompozici. Základem je nezapomínat na pravidlo zlatého řezu a třetin.

Pokud si to prostředí nežádá například sbíhajícími se liniemi, vyhýbejte se středovým fotkám. A pamatujte, že obyčejné fotky často zpestříte neobvyklým úhlem. Nebojte se s foťákem sedat, lehat nebo se naklánět. Nikdy ale nefoťte za pohybu.

U této fotky jsem schválně muže umístila do středu, blíže k levé třetině. Všimněte si sbíhajících se linií půlkruhové kolonády.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/100 s, f/1.8, ISO 100

Dobře si také rozmyslete, kdy budete fotit. Kolem poledne slunce vrhá tvrdé stíny a paprsky jsou příliš silné. Raději foťte dopoledne a navečer. Pokud v průběhu dne narazíte na objekty, které chcete zaznamenat a nemáte šanci se k nim vrátit později, není samozřejmě na co čekat. Jen nezapomeňte nastavení foťáku světelným podmínkám přizpůsobit.

Jestli se ale na místo vrátit můžete, zkuste to. Takřka jakákoli fotka třeba z pláže bude nejlépe vypadat ráno či k večeru.

Sychravo, mlha, klid. Taková je severská příroda.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/160 s, f/6.3, ISO 100

S místem se také potřebujete dobře seznámit. A proto vnímejte. Vnímejte všemi smysly. Dobře poslouchejte, oči mějte neustále na stopkách a nasávejte atmosféru. Až se vám vryje pod kůži, budete vědět, co stojí za to fotit a čemu pozornost raději nevěnovat.

Co fotit

Pokud si stále nejste jistí, co, kde a jak fotit, inspirujte se následujícím výčtem fotografických objektů. Ideálně ještě předtím, než se vydáte ciziny:

Lidi

Nejlepší fotky jsou takové, které jsou přirozené a zachycují nestatické objekty. Vyzařuje z nich něco zajímavého a živého. Zkuste zachytit emoce, které v průběhu cest panovaly.

Jeden z klidných večerů u jezera s přáteli. Všimněte si přirozenosti jejich výrazů. Netušili, že je fotím.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/1600 s, f/2.2, ISO 100

Nezapomeňte také na místní obyvatele, kteří často svými tvářemi prozradí víc než záběry s vašimi spolucestovateli. Fotkám dodají autentičnost.

Jeden z místních v tropických vedrech.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/500 s, f/5.6, ISO 100

Detaily a polodetaily

Sedíte v kavárně na zákusku a najednou si všimnete drobného detailu na vašem stole. Malá zajímavá vázička. I z tak obyčejného objektu může vzniknout povedená fotografie.

Focené objekty nemusí být vždy celé. Naopak. Zajímavější kousky jsou často takové, u kterých pozorovatel musí přemýšlet.

Neobvyklá váza.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/160 s, f/1.8, ISO 100

Detail a polodetail se vztahuje i na lidi, se kterými cestujete. Zkuste je vyfotit v zajímavé přírodě a v neobvyklém úhlu. Fotka působí snově a je jako z časopisu.

Květiny ženě sluší.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/100 s, f/5, ISO 100

Nezapomeňte na architekturu

Nezbytnou součástí fotek z vašich cest je architektura. Domy, kostely, ulice nebo chatičky. Většinu lidí zajímá, co bylo na vaší dovolené jiné oproti tomu, na co jsou zvyklí doma. Foťte proto neobvyklé stavby či výhledy.

Německé kostely mají často neobvyklou architekturu.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G,1/50 s, f/1.8, ISO 400

Hrajte si se světlem a stínem a nebojte se fotky následně převádět do černobílé. V některých situacích tak dodáte snímku tajuplnost. I když fotíte něco docela obyčejného. Jako třeba kolo opřené o stěnu domu na ulici.

Kolo.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/200 s, f/1.8, ISO 100

Zajímavé fotky si můžete odnést i z místních galerií. Prostory pro výstavy jsou často jedinečné.

Přesvětlený snímek v kombinaci s malým chlapcem působí velice čistě.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/200 s, f/1.8, ISO 100

Foťte, co jíte

Focení jídla považuji za dobré reportážní zpracování místních zvyků a kultury. I tady se velmi dobře uplatňuje focení polodetailů. Nemusíte nutně zachytit celý talíř s pizzou, stačí její část. Každý si dokáže domyslet, co jste tím mysleli.

Zachycení místních jídel může sloužit i jako připomínka toho, co vám v zemi opravdu chutnalo.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/80 s, f/8, ISO 100

Stejně tak i obyčejný hrnek s kávou ze zastávky na benzínce může mít velkou hodnotu při vzpomínání, co a kdy se dělo. Nezapomínejte, že fotky budou sloužit především jako reportáž, ze které by měl pozorovatel vyčíst celý příběh.

Za zdánlivě obyčejnými snímky se často schovává příběh.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/1600 s, f/2, ISO 100

Příroda

Posledním důležitým tipem k focení na dovolených je příroda. Pomocí fotografií si připomenete výlet na místa, jaká doma nenajdete.

Švédské lesy jsou brčálově zelené a pokryté takovou vrstvou mechu, až se v něm propadáte.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/200 s, f/1.8, ISO 100

Přírodu můžete fotit i zblízka. Zaměřte se při tom na detaily, které vám připomenou vaše zážitky.

Snímek trávy mi připomíná, jak moc nám na dovolené foukal vítr.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/1250 s, f/1.8, ISO 100

Fotografování přírody je jednou z nejnáročnějších fotografických aktivit. Často vidíte něco, co vám přijde bombastické a neobvyklé, jenže po vyfocení zjistíte, že to je nudné a nezajímavé.

Dejte si proto záležet i na následných úpravách. Díky nim často přidáte do jinak nudného snímku třeba tajemnou atmosféru.

Poklidné břehy moře.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8 G, 1/160 s, f/6.3, ISO 100

Už se těšíte na svou cestu a spoustu nových fotek? Až si budete balit svůj fotoaparát, připomeňte si: lidi, polodetaily, architektura, jídlo a příroda. Všechno z toho by se na vašich fotografiích mělo objevit.

Hledáte další tipy, jak si z dovolené přivézt co nejpovedenější záběry? Přečtěte si některé z těchto článků:

Pokud máte i vy další tipy, co by se mělo na fotografiích z dovolené objevit, podělte se o své nápady a zkušenosti v komentářích.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLenora J.

Fotí vše, co ji okouzlí. Nikdy nepřestane žasnout nad věčně trvající silou světla a tmy. Pluje mezi světy, které se prolínají. Hudba v těle. Poezie v mysli. Fotografie v očích. Próza v ústech.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *