Fotíme na dovolené: Mějte oči dokořán

Fotíme na dovolené Mějte oči dokořán

Je tu léto a s ním i dovolené. Nová místa a zážitky je samozřejmě třeba zaznamenat. Nikdo se ale nechce po dovolené vrátit s miliony fotek, kdy minimálně polovinu nakonec vyhodí. My si pro vás připravili pár tipů, co a jak na dovolených fotit, abyste tomu předešli. 

Každý trochu zkušenější fotograf ví, že není nejmoudřejší neustále „cvakat“ vše, co vidí. Cestování v cizí zemi k tomu ovšem svádí. Často totiž máte pocit, že jste na neobvyklém místě a bojíte se, že vám něco uteče. Obyčejně ale poté zbytečně trávíte čas mazáním stovek nudných, obyčejných a rozmazaných snímků.

Fotíme na dovolené

Fotografujte s rozvahou

Před každým zmáčknutím spouště si nejprve důkladně promyslete kompozici. Základem je nezapomínat na pravidlo zlatého řezu a třetin. Nebojte se fotit nejen na šířku, ale i na výšku. Každý formát má něco do sebe a zdůrazňuje lépe jiný typ objektu. 

Pokud si to prostředí nežádá například sbíhajícími se liniemi, vyhýbejte se středovým fotkám. A pamatujte, že obyčejné fotky často zpestříte neobvyklým úhlem. Nebojte se s foťákem sedat, lehat nebo se naklánět. Nikdy ale nefoťte za pohybu.

Fotíme na dovolené
Zapadlá ulička v historickém městě Berat.

Dobře si také rozmyslete, kdy budete fotit. Kolem poledne slunce vrhá tvrdé stíny a paprsky jsou příliš silné. Raději foťte dopoledne a navečer. Pokud v průběhu dne narazíte na objekty, které chcete zaznamenat a nemáte šanci se k nim vrátit později, není samozřejmě na co čekat. Jen nezapomeňte nastavení foťáku světelným podmínkám přizpůsobit.Fotíme na dovolené

Jestli se ale na místo vrátit můžete, zkuste to. Takřka jakákoli fotka třeba z pláže bude nejlépe vypadat ráno či k večeru. Přestože západy a východy slunce lze považovat za poměrně kýčovité, mohou divákovi skvěle navodit atmosféru daného místa. Navíc i pro vás byl ten okamžik nejspíš nějakým způsobem kouzelný a mohl vyvolat spoustu emocí. 

Fotíme na dovolené
Západ slunce na pláži v Makarsce.

S místem se také potřebujete dobře seznámit. A proto vnímejte. Vnímejte všemi smysly. Dobře poslouchejte, oči mějte neustále na stopkách a nasávejte atmosféru. Až se vám vryje pod kůži, budete vědět, co stojí za to fotit a čemu pozornost raději nevěnovat.

Lidi

Nejlepší fotky jsou takové, které jsou přirozené a zachycují nestatické objekty. Vyzařuje z nich něco zajímavého a živého. Zkuste zachytit emoce, které v průběhu cest panovaly.

Fotíme na dovolené

Fotíme na dovolené
Stará paní na střeše svého domu v Tepelenë vyklepávala koberec.

Nezapomeňte také na místní obyvatele, kteří často svými tvářemi či aktivitami prozradí víc než záběry s vašimi spolucestovateli. Fotkám dodají autentičnost.

Architektura 

Nezbytnou součástí fotek z vašich cest je architektura. Domy, hrady, kostely, ulice nebo chatičky. Většinu lidí zajímá, co bylo na vaší dovolené jiné oproti tomu, na co jsou zvyklí doma. Foťte proto neobvyklé stavby či výhledy. 

Fotíme na dovolené
Výhled na město a moře ze střešní restaurace Rooftop v Drači.
Fotíme na dovolené
Historické město Berat.

Hrajte si se světlem a stínem a nebojte se fotky následně převádět do černobílé. V některých situacích tak dodáte snímku tajuplnost.

Fotíme na dovolené

Jídlo

Přestože se to může zdát jako zbytečné, fotky jídla jsou dobrým reportážním prvkem místních zvyků a kultury. Přeci jen každá země má jinou kulturu a jiná jídla, která jsou pro danou oblast typická díky jejich zdrojům. 

Fotíme na dovolené

Nezapomínejte, že fotky by měly sloužit především jako reportáž, ze které by měl pozorovatel vyčíst celý příběh. Takže se nebojte zdokumentovat třeba odpolední kávu se zákuskem v nějaké místní kavárničce. Je to součástí vašeho dne, a tedy dobrý reportážní prvek. 

Všední život

Neopomíjejte ani naprosto běžné věci, které můžete vidět na ulici. Stále je to součást místní kultury a právě běžné věci, jsou mnohdy nejlepšími reportážními objekty. Vypovídají totiž o tom, jak místní lidé žijí, co používají, jaká u nich panuje nálada, čím jezdí a podobně. 

Fotíme na dovolené
Dva barevné skútry, které pospolu stály před restaurací.

Příroda

Posledním důležitým tipem k focení na dovolených je příroda. Pomocí fotografií si připomenete výlet na místa, jaká doma nenajdete. Přírodu můžete fotit i zblízka. Zaměřte se při tom na detaily, které vám připomenou vaše zážitky.

Fotíme na dovolené

Fotografování přírody je jednou z nejnáročnějších fotografických aktivit. Často vidíte něco, co vám přijde bombastické a neobvyklé, jenže po vyfocení zjistíte, že to je nudné a nezajímavé. 

Dejte si proto záležet i na následných úpravách, například lokálními úpravami z fotky vytáhnete to nejlepší.

Fotíme na dovolené

Už se těšíte na svou cestu a spoustu nových fotek? Až si budete balit svůj fotoaparát, připomeňte si: lidi, architektura, jídlo, všední život a příroda. Všechno z toho by se na vašich fotografiích mělo objevit.

Fotíme na dovolené

Pokud máte i vy další tipy, co by se mělo na fotografiích z dovolené objevit, podělte se o své nápady a zkušenosti v komentářích. A nezapomeňte si stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma, ať máte kde své fotky po návratu upravit! 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *