Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy se Zdeňkou

Halloween je každoročně jedna z fotografických příležitostí, na které se dá nejvíc těšit. Je to nápadité a kreativní období plné kostýmů a okrasných dýní. Ač v naší zemi nemá tahle tradice příliš silné kořeny a neslaví se tolik jako v USA, spousta hlavně mladých lidí toto období velmi prožívá. A proto jsme i my letos dali dohromady jedno čarodějnické focení s koštětem a dýní, inspirované halloweenem.

Každoročně se objeví mnoho nápadů, co všechno můžete na halloween nafotit. Panuje strašidelná atmosféra, nabízejí se hororová témata. Ale zároveň je v módě téma roztomilých čarodějek s černými kočkami a kudrnatými vlasy. Dostávají se do obliby pohanská kultura a různé krvavé rituály. 

U takového focení je však potřeba se zamyslet, zda toho o tématu víme dost a neuděláme ze sebe hlupáky tím, že pohaníme určitou kulturu. Například tu pohanskou. Ale témat je tolik, že není třeba se jakkoliv bát o nedostatek dalších možností. My jsme vyrazili s naší rusovlasou Joan udělat pár fotek spíše pohádkové čarodějky. V hlavě jsem měla inspiraci Sabrinou Spellman a Mildred Virválovou.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Rozkošné pihy, nezkrotné rudé vlasy a skvělý klobouk, který si modelka udělala sama… a jeden báječný portrét je na světě! Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/125 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Dýmovnice nesmí chybět

Moc ráda pracuji s dýmovnicemi. Mnohem radši bych používala přenosný dýmostroj, ale ten je momentálně mimo moje možnosti. Každopádně i s dýmovnicemi pracujte zodpovědně a opatrně. Jejich použití se vždy musí nahlásit hasičům! Naštěstí stačí vyplnit jednoduchý webový formulář

Také ten, kdo vám s dýmovnicí pobíhá kolem modela, musí mít odolnou rukavici. Nejednou se stalo, že někomu tahle věcička vybuchla v ruce! Takže buďte opatrní, ale nenechte se odradit. Výsledek bude vždy stát za to. Například když svítí slunce skrze stromy, dýmovnice vytvoří sloupy světla a to je velice fotogenická záležitost.

Nebo, pokud jste dostatečně odvážní, můžete zkusit vstát hodně brzy a doufat v mlhu. To je takový bezpečný, ale těžko předvídatelný efekt matky přírody. Já ani modelka Joan ranní ptáčata nejsme, takže jsme fotily po obědě. Jeden ze skvělých triků, které můžete vyzkoušet, je dýmovnice ve vydlabané dýni. To jsme také měly v plánu, ale – co se nestalo – trochu jsme na to zapomněly. Tak teď alespoň víme, co budeme dělat příští rok.

TIP: Krásný klobouk, který si Joan sama vyrobila, je pro naše focení perfektní, ale myslete na to, jak moc klobouky stíní obličej. Ať modelka trochu zvedne hlavu a chytí světlo z nebe. Nebo osvětlení dopomozte odrazkou.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Lehký opar na pozadí jako výsledek práce s dýmovnicí. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/125 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Velkolepá výprava do lesů

Ač jsme sebou měli věciček na focení (takzvaných propek) dostatek, v jednu chvíli jsme si všimly krásných hub na kmeni, který ležel v nedaleké stráni. A tak jsme se ke kmeni rozhodly vylézt. Joan s sebou měla krásný analogový fotoaparát a celá její čarodějka byla laděná jako moderní, ale zároveň lehce vintage. A tak vznikl nápad na fotku, kde si její postava fotí houbičky na kinofilm – a zároveň taky moje nejoblíbenější fotka celého focení.

Ovšem dostat se k houbičkám bylo maličko záludné. Uprostřed podzimu je terén často mokrý, drolí se a klouže. Kopec před námi byl hodně prudký a Joan měla skvělé polobotky pro focení, ale k lezení po skalách bych je nedoporučila. Nakonec jsme to zvládly. A když už jsme se konečně vyhrabaly do kopce, Joan se začala štelovat do pózy na focení a spadl jí klobouček. Skutálel se až dolů pod stráň.

Zatímco jsem se jí smála, držela jsem se kořene, protože mi podklouzávaly nohy a odbagrovávaly tak další hlínu směrem dolů. Dolů, kam padalo všechno, co nebylo přibité nebo přilepené. Po lítém boji a několika téměř smrtelných zážitcích jsme konečně vyfotily, pro co jsme pracně vylezly. Ničeho nelitujeme!

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
A to si jen představte, o kolik výš jsem musela vylézt já nad Joan, protože zcela oddaně fotím na svou milou 105 mm z roku 1971. A jsem moc tvrdohlavá na to, abych přešla na 50 mm nebo snad 35 mm. Ne, já se svého bokehu a barev nevzdám. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/160 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Koruny stromů

Jedna z věcí, která je na podzimním portrétovém focení zrádná, jsou barvy. Ty nejhezčí se drží nahoře. Nejkrásnější barevné listy jsou nad úrovní hlavy, často ve výšce i několika metrů. Když z dálky vidím strom s typickými žlutými, oranžovými a rudými barvami, tak k němu okamžitě nadšeně doběhnu. A pak zjistím, že si buď musím lehnout na zem, abych barvy za modelku dostala, nebo boj s kompozicí prohrát a zase postoupit o pár (kilo)metrů dál. Proto se mi tentokrát hodilo, že jsme fotily v kopcovitém terénu.

Po cestě zpátky k autu jsem si všimla, že koruny stromů dole v údolí jsou najednou na naší úrovni. A už jsem Joan hnala před tu úžasnou žlutou záplavu, která se před námi naskytla. A protože Joan měla i krásný žlutý kabát, celkový dojem fotky v kombinaci s oranžovým svetrem a rudými vlasy dal vzniknout barevnému spektru, které je tak podzimní, jak to jen jde.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Poslední fotka z tohoto focení, která vznikla díky tomu, že se neustále rozhlížím a hledám nápady na další výtvory. Kdybychom už prostě jen šly zpátky k autu a prohlásily focení za ukončené, fotka by nevznikla. Nikdy nepřestávejte hledat nápady, nepřestávejte koukat a vnímat okolí! Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/100 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Nebojte se vzít s sebou celou domácnost

Jedna z věcí, co jsem se naučila, je, že propriety k focení jsou vždy velkou výhodou. Je to zdroj inspirace, přidaná hodnotazábava pro ruce.

Je to zdroj inspirace, protože přemýšlení nad tím, jak dané věci využít, dává vzniknout nápadům na kompozici, celkovou myšlenku a pózu. My jsme s sebou měly knížku, co svítí, když se otevře, velkou vydlabanou dýni, malé hokaido dýně, Zenit foťák, koště, klobouček se světýlky a kozí lebku

To je minimálně šest nápadů na fotku, kde nějak využijeme každou „propku“. A pak nám zbývá ještě jedna fotka, kam je dáme všechny a nějaké, kde je budeme kombinovat. A najednou máte na dobrou hodinu co dělat.

Přidaná hodnota vznikne vždy, když do fotky vložíte něco navíc. Je to myšlenka, je to extra námaha, co jste vyvinuli, je to zajímavé, hezké. Je to extra 5 % k výsledku. A každé procento se počítá.

Zábava pro ruce je berlička, kterou používám, aby modelky měly co dělat s rukama. U kostýmových focení je fajn jim sem tam dát něco do rukou. Přidává to na přirozenosti a sedí to často do storytellingu, který ke kostýmovému focení patří. Navíc je vždycky trochu špatně, když modelce jen visí ruce podél těla. Ruce by měly být nějak zaměstnané, i kdyby jen tím, že jsou v kapsách. Ale dát do rukou koště, hůlku nebo lektvar, je úplně jiná úroveň.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Knížka, koště, dýně, foťáček a krásná kabelka. Celkový dojem z fotky se zvednul o tolik bodů díky předmětům, co jsme s sebou dotáhly. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/100 s, f/2.5, ISO 250, ohnisko 50 mm.

A jak na úpravy?

Fotky jsem v Zoner Photo Studiu X ladila hodně do oranžových odstínů, vyhrála jsem si kruhovými filtry a hodně zvýraznila záři z dýně. U fotky, která nakonec sklidila největší úspěch, jsem udělala 95 % úprav v modulu Vyvolat. Kruhové filtry pomohly jednak s expozicí a přidaly silnou vinětaci, ale zároveň lokálně pomohly s Barevnými korekcemi. Vysoká hodnota síly přechodu je přirozeně sloučila se zbytkem fotky a díky tomu mi zůstal mech zelenýlisty jsem mohla naladit do oranžova.

Pro docílení oranžové doporučuji posunout hlavně odstín zelené v Barevných korekcích. A až se vám fotka celá zbarví do oranžova, použijte Štětcový filtr (B) pro případné srovnání barev pokožky a máte hotovo.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Před a po u fotky po použití pouze modulu Vyvolat.

Zoner také nabízí balíček zajímavých podzimních presetů, které můžete použít, když si zrovna nevíte rady a občas tak můžete dosáhnout nebývalé podzimní nálady. Presety mohou sloužit jen jako inspirace nebo jako lehký nádech, protože jejich sílu si můžete libovolně nastavit.

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Oranžová záplava na profilu, který má unikátní bokeh díky vintage objektivu. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/160 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 105 mm.

Inspirujte se naším podzimním focením!

My jsme si Halloweenské focení pořádně užily. Létaly jsme na koštěti a ze svahu, do korun stromů a táhly do lesa dýňovou armádu. Prožily jsme krásný den v podzimním lese, našly krásnou lokaci na focení (Vlčí Rokle u Prosečnice). Pohrály si s dýmovnicí a vyfotily jsme i něco na analogovou Prakticu, kterou mám po dědečkovi a občas ji vezmu s sebou. A už teď se těšíme na další Halloween a další šílené nápady na focení!

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy

Inspirujte se! Halloweenské portrétní focení a úpravy
Analogové výsledky, na kterých můžete vidět originální barvu podzimu, kterou jsme na focení měly. Praktica PL nova 1, Carl Zeiss Jena, Tessar 2,8/50. Film Porta 400.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a podtrhněte podzimní atmosféru vašich fotek.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *