Fotovýbava krajináře: bez čeho se neobejdete?

Fotovýbava krajináře bez čeho se neobejdete

Za fotografií krajiny, šel bych světa kraj. Na takovou cestu je třeba být připraven, protože co zapomenete doma, to nemáte. Mnohdy se na vybrané místo musíte navíc dopravit pěšky. Jakou fotovýbavu, jako krajinář, budete potřebovat a na co se připravit? 

Aby se vám výbava dobře nesla je základem dobrá brašna nebo batoh. Nedám dopustit ani na dobré boty a bundu, které hřejí a nepromoknou. A to často i v létě, kdy bývá brzy ráno zima na rukavice a čepici. 

Dobrým pomocníkem je čelovka, ideálně s červeným světlem. To totiž nezúží oční zorničky a nedojde k oslnění.

fotovýbava krajináře, krajina se sluncem

Jaký zvolit objektiv? 

Na focení krajiny můžeme použít různé objektivy, ale nejčastěji se používají širokoúhlé objektivy s ohniskem 14-35 mm (pro DX snímače 10-30 mm). Dlouhá ohniska jsou pak zajímavá na focení vzdálených objektů. 

Světelnost objektivu zde není tak podstatná, jako např. při focení portrétů. A na cestách se tak často může vyplatit, mít objektiv s dlouhým rozsahem zoomu, typicky 27-200 mm (DX 18-140 mm). 

Pokud chceme dosáhnout nejlepší ostrosti a nádherné kresby, vyplatí se investovat do pevného ohniska s dobrou světelností. O tom, kdy zvolit FF (také FX, nebo Full Frame) nebo DX (snímač APS-C) a jak vybrat krajinářský objektiv si povíme v dalších článcích.

fotovýbava krajináře, siluety hor

Pokud rádi fotíte časosběrná videa, je zajímavou volbou mít s sebou dva fotoaparáty, kdy jeden je na stativu a fotí snímek za snímkem, aby zachytil pohyb a proměny krajiny v čase. Z těchto snímku pak složíme krásné video.

Druhým fotoaparátem pak máme možnost měnit kompozici podle potřeby, a vytvořit s ním několik dalších zajímavých záběrů. Osobně již velmi často místo druhého fotoaparátu používám akční kameru, která je lehká a časosběrné video zvládne v dostatečné kvalitě.

Pak jsou tu místa, která jsou vidět jen z jiné perspektivy. V takovém případě se vám může hodit dron, kterým zachytíte okolní krajinu z výšky. Já se vždy snažím co nejméně rušit své okolí, hlavně ptáky a zvěř, která bývá po ránu nejaktivnější. 

fotovýbava krajináře, dron

fotovýbava krajináře, dron

Batoh nebo brašna?

Abyste mohli mít všechny potřebné věci pro fotografování krajin s sebou, je důležité mít je kam dát. Proto je nezbytné pořídit si dobrý batoh nebo případně brašnu.

fotovýbava krajináře, stativ, batoh, most

fotovýbava krajináře, stativ, most

Brašna má jednu velkou výhodu a tou je pohotovost. Pokud nechcete foťák nosit na krku nebo zavěšený na batohu, pak je brašna oproti batohu velmi rychle přístupná a foťák tak máte hned připravený a přitom chráněný. 

Když si vybíráte brašnu, je dobré zvolit takovou, která bude odolná vůči dešti a oděru, a bude se pohodlně nosit. Do brašny by se měl vejít ideálně foťák s nasazeným objektivem a případně druhý objektiv nebo příslušenství. Já si například oblíbil 6l Sling od PD.

fotovýbava krajináře, batoh, brašna, letadlo

Ostatní věci jako stativ, druhý foťák, dron, filtry, svačinu a pití nosím v batohu. Z těch běžně dostupných a kvalitních na českém trhu lze doporučit LOWEPRO Whistler BP 450 AW II, Manfrotto Pro Light 2 Flexloader Backpack Large, Shimoda Action X30 nebo můj oblíbený Peak Design Travel Backpack 45L

fotovýbava krajináře, batoh
fotovýbava krajináře, batoh, brašna

Peak Design Travel Backpack jsem si zvolil, protože mi skvěle sedí na zádech, což ovšem může být u každého hodně individuální. Současně mám možnost si jeho vnitřní rozložení upravit pomocí různých vnitřních Camera Cube boxů. A to podle toho, co zrovna s sebou potřebuji mít. 

fotovýbava krajináře, camera cube box

Všechny tyto batohy jsou vhodné do extrémních podmínek, takže se nemusíte bát ani deště.

Jelikož rád natáčím videa, nosím s sebou lehkou vychytávku, která ale videa posune zase o level výše. Je jím externí mikrofon pro lepší zvuk a držák od SmallRig, který se zavěsí do sáněk blesku a pohyb videa je pak mnohem plynulejší než při klasickém úchopu.

fotovýbava krajináře, smallrig, video, estrerní mikrofon

Stativ nemusí být zbytečná zátěž

Znáte tu poučku, že stativ si kupujete dvakrát? Určitě se vyplatí investovat do pořádného stativu rovnou. Můj první stativ byl například hodně těžký, takže jsem ho raději nechával doma nebo v autě. Při rozložení byl navíc celkem nestabilní, takže položit fotoaparát například na batoh, bylo mnohem praktičtější. 

fotovýbava krajináře, stativ

fotovýbava krajináře, stativ, černobílá fotka

Výběr stativu je o kompromisu. Musíte dát na jednu stranu cenu, která je pro vás přijatelná, a na druhou stranu váhu a sbalitelnost vs. stabilitu. Tady hodně záleží, kde primárně budete stativ používat. Na divokou příroduvideo se hodí pevný stabilní stativ s tlumenou pistolovou hlavou

fotovýbava krajináře, jelen

Na makra, skládání panoramatických snímkůnoční oblohu se hodí stativ s variabilním umístěním středového sloupku a kulovou hlavou

fotovýbava krajináře, ptáček

Pokud často cestujete, zvolte stativ, který je lehký, dá se hodně zmenšit a ideálně má univerzální Arca Swiss destičku pro rychlé uchycení fotoaparátu. 

To jestli má páčky nebo otočný systém vysouvání noh je spíš otázkou preference, každé má svoje pro a proti. Pokud se kouknu na preference českých fotografů, tak vede Manfrotto, u kterého téměř nenajdete špatný stativ a Peak Design Travel Tripod.

Existuje spoustu dalších značek, které umí skvělé kousky, ale často musíte dát pozor, abyste nekoupili některý z těch, který po několika pokusech raději necháte doma ve skříni.

fotovýbava krajináře, stativy

Pokud rádi fotíte na výšku a skládáte panorama, je vhodné podívat se po L-plate destičce, která vám umožní do stativu umístit foťák vertikálně bez nutnosti vyklánět stativovou hlavu do strany. Tady doporučuji držet se standardu ArcaSwiss, který je nejrozšířenější a nejuniverzálnější, takže má vysokou kompatibilitu.

Filtry

Často se hodí pouzdro na příslušenství, jako jsou karty, baterie, powerbanka, dálková spoušť nabíječky a filtry. Krajinářských filtrů s sebou nosím celkem dost, jedním z nich je Polarizační filtr, který vám zvýrazní oblohu a kontrast v mracích nebo také zprůhlední hladinu rybníka. 

Přechodový filtr se dá celkem dobře simulovat v počítači, ale jakmile ho jednou vyzkoušíte, budete raději vyrovnávat extrémní světlo na obloze vůči stínům pomocí něho.

fotovýbava krajináře, Jizerské hory - Černá Desná, vodopády
Zde mi použití přechodového ND filtru a současně ND 2000 pomohlo krásně nechat plynout řeku a zároveň udržet hranici přepalu v horní části nasvícené sluncem.

Pomocí neutrálních šedých filtrů (používá se označení ND + číslo udávající míru ztmavení) můžeme rozmazat oblohu, tekoucí vodu, odstranit turisty pohybující se po ulici apod. V české krajině si často vystačíte s ND 64 nebo ND 2000, ale na cestách, na velké vodopády, mořské vlnobití či památky je zajímavou volbou ND 8000. 

Pro natáčení videa se pak používá variabilní ND filtr 2-32. Pro pohodlné ovládání jsem si oblíbil magnetický systém uchycení filtrů od české značky VFFOTO

Zde můžete vidět rozdíl mezi fotkami před a po použití ND filtru. 

Při nočním focení může být dobrý pomocníkem NightSkyMist filtr, které svou kombinací zlepší kontrast hvězd na obloze.

fotovýbava krajináře, hvězdy na obloze

Základní nastavení fotoaparátu pro focení krajiny

Než začneme fotit, určitě si nastavme formát na RAW. Díky tomu získáme mnohem více informací o dynamice světel ve snímku, než kdybyste fotili do JPGu. Navíc pak při následujících úpravách můžeme lépe prokreslit stíny a neztratit kresbu ve světlech. 

Pokud fotíme na stativu, vyplatí se vypnout stabilizaci ve foťáku, ale i objektivu a používat dálkovou spoušť. Při noční fotce nezapomeňte vypnout redukci šumu pro dlouhé expozice. 

fotovýbava krajináře, západ slunce, mlha, krajinka

Pokud fotíme na stativu a scéna je statická, jako bývají právě krajiny, můžeme čas nechat nastavený automaticky a ISO dát na tu nejnižší hodnotu. V závislosti na použitém ohnisku objektivu a požadované hloubky ostrosti volíme clonu. Přepneme se do režimu priority clony (A, Av) a nastavíte hodnotu clony – pro širokoúhlé objektivy na fullframe fotoaparátu je její hodnota od 11 do 16, pro DX 8-11, a pro 4/3 systémy okolo 5,6. 

S nastavením clony, při níž je ostré jak popředí snímku, tak jeho pozadí nám pomůže hyperfokální vzdálenost.

fotovýbava krajináře, krajina v mlze, Zlatý Vrch - Lužické hory

Při volbě kompozice je dobré myslet na to, abychom ve snímku dokázali zachytit hloubku. Ideální je zvolit si zajímavý objekt, který bude v popředí ve střední části a vzdálený horizont na pozadí. Mlha nám často pomůže zvýraznit dojem hloubky a přidá snímku náladu.

Jak se říká, není špatného počasí, jsou jen špatně oblečení lidé. Doufáme, že jsme vám výčtem pomohli k sestavení seznamu všech věcí, které si budete příště balit do batohu nebo brašny. Teď už jen zabalit, či pořídit chybějící části a vyrazit za fotoúlovky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Jan Musil

Fotografie je pro mě životní cestou, je to způsob jakým objevuji a pozoruji svět. Díky fotografii mohu sdílet svá poznání lidem kolem sebe, přinést jim krásu a radost až k nim domů. Miluji focení krajiny, která se před námi obnažuje v plné své kráse, měsíční svit, sluneční paprsky, šumějící potok, hluboký les. A stejně tak rád fotím lidi při jejich "všedních" dnech, při činnostech, které mají rádi, je to kolikrát velice intimní okamžik, když mi dovolí zachytit jejich přítomný okamžik na „věky“.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *