Canon R5 C: Fotky i video v jednom těle

Canon R5 C Fotky i video v jednom těle

Trávíte hodně času v exteriéru a rádi nejen fotíte, ale i natáčíte videa? Možná vám běžné video funkce přidružené k fotoaparátu už nestačí. Pak je tu Canon R5 C, který „vměstnal“ profesionální kameru do profesionálního fotoaparátu a nedělal kompromisy.

Dnešní digitální content vyžaduje, abychom jako tvůrci zvládali natáčet video ve vysoké kvalitě, a přitom pořizovali fotografie bez kompromisů. Pokud se více pohybujte v terénu než ve studiu, tak víte, že mít s sebou dva stroje (plnohodnotnou kameru a profi foťák) může být limitující.

Canon přišel s řešením plnohodnotné kamery a fotoaparátu v jednom těle R5 C. Pojďme se podívat, zda se mu to povedlo, a jestli má nějaká omezení.

Canon R5 C, tělo detail, foto a video v jednom

8K video vyžaduje mohutné tělo 

To podstatné je vidět na první pohled, celé tělo fotoaparátu je mohutnější oproti běžnému tělu. A to proto, že mezi snímačem a displejem se nachází prostor, ve kterém je umístěn chladící větrák, který se v režimu videa automaticky zapne. 

Můžete natáčet dlouhá 8K videa, aniž by se foťák přehřál, a to díky chladícímu větráku.

Velmi zjednodušeně by se dalo o R5 C říci, že je kombinací R5 a C70. Kromě chlazení má vůči R5 navíc vylepšené sáňky blesku pro vyšší kompatibilitu s dalším příslušenstvím. A konektor TimeCode pro synchronizaci s dalšími kamerami. Chybí mu však stabilizovaný snímač. Na druhou stranu umí, díky 12 pinům, využít kombinaci elektronické stabilizace a optické stabilizace v RF objektivech. Pokročilé ostření dokáže vyhledávat tvářeautomaticky ostřit na oko

Canon R5 C, ostření na oko

Díky tomu dokážete s relativně kompaktní kamerou natáčet video v profesionální kvalitě, což vám dá dostatek prostoru pro další úpravy. Například můžete dostatečně zoomovat a pohybovat se po obrazu již hotového záběru a neomezíte si tím tak kvalitu pro finální 4K video. Lze pořídit i snímek z videa v dostatečném rozlišení pro další publikování.

Abyste využili potenciál naplno, kupte si tu nejrychlejší kartu. Tělo je osazeno karetním slotem CF express (s maximální rychlostí až 1,97 GB za sekundu) a druhým SD slotem (V90 UHS-II SD až s 321 za sekundu). Pak můžete natáčet krásný slow motion ve 4K v 120fps a nebo 8K ve 30fps (nebo 60 sn./s s externím zdrojem napájení).

Canon R5 C, celé tělo foťáku

Technické parametry

Canon R5 C má plnoformátový snímač o rozlišení 45 Mpx s rychlostí snímání až 20 snímků za vteřinu. Pokročilé ostření Dual Pixel AF II umožňuje automatické ostření na oko a také přesné a plynulé ostření při natáčení videa. Velmi dobře si poradí i s detekcí tváří, koček, psů a ptáků a dokáže je sledovat po celou dobu záběru. 

Má velmi dobré podání šumu i na vysokých hodnotách ISO (maximální citlivost je až 51200). Snímky ukládá v 12bit formátu RAW a záznam videa umí v Cinema RAW Light. Což umožňuje maximální potenciál color gradingu při zpracování videa. 

Canon R5 C, různé hodnoty ISO

K čemu je dobrý Dual Pixel RAW

U Dual Pixel AF II mají jednotlivé pixely obrazu dvě fotodiody s dvojí funkcí, a to fázovou detekcí ostřenískládání obrazu. Čímž je ostření přes snímač rychlejší a přesnější. Toho se pak využívá při ukládání do Dual Pixel RAW. Kdy se záznamy z obou fotodiod uloží do jednoho záznamu. 

RAW má pak dvojnásobnou velikost, ale jelikož kromě obrazu obsahuje i informace o vzdálenosti, lze dodatečně částečně upravovat přesnost zaostření, posun bokehu, ale i světelných odlesků objektivu.  

Dual Pixel RAW lze zatím upravovat pouze v softwaru od Canonu. Doostření je vidět zejména na struktuře rtů. 

Přímo ve fotoaparátu můžeme díky této funkci měnit zónově osvětlení a zřetelnost, např. u portrétu simulovat nasvícení reflektorem a u krajiny zlepšit podání obrazu v oparu apod. Možnosti systému jsou zajímavé a rozhodně bych se na ně nespoléhal, ale myslím, že je to velký příslib toho, co můžeme očekávat v budoucnu.

Ergonomie

Asi těžko bychom hledali jedno dokonalé řešení pro každého. Ale to, jak se foťák/kamera drží a ovládá, rozhoduje o tom, jak se při práci s ním budeme cítit. Foťák není žádný drobek, ale i tak se v ruce krásně drží, grip je jistý a stabilní. 

Všechny funkce jsou dobře dostupné a pro pohodlné ovládání je k dispozici 12 nastavitelných tlačítek pro rychlé volby. Jediné, co mi občas komplikovalo situaci, že se mi při otáčení kolečka pod palcem, i lehkým kontaktem, nechtěně aktivovala funkce tlačítka set.

Canon R5 C, detail na tělo

Z tlačítka OFF se na jednu stranu přepnete na fotoaparát a na druhou stranu na kameru. Volbou se kompletně změní menu a možnosti nastavení všech funkcí. Toto přepínání je za mě největší slabinou celého ovládání. Mnohokrát se mi stalo, že při pokusu vypnout fotoaparát jsem se přepnul do druhého režimu a často vypnul foťák až na třetí pokus.

S tím souvisí i to, že přepnutí mezi oběma režimy trvá celkem dlouho (i po vypnutí čištění čipu). Takže na rychlé střídání kamery a foťáku to zatím není.

Doporučuji sledovat vydání aktuálních verzí firmware. Canon stále vydává nové verze, které řeší některé komplikace a chyby. Jedna z nich by měla řešit i rychlost přepínání mezi režimy.

Při prohlížení náhledů v režimu foťáku vidíte i náhled videí, ale ta si v tomto režimu nepustíte. Osobně jsem zcela nepochopil proč. Zřejmě je k tomu dobrý důvod, který se snad podaří do budoucích verzí vyřešit. 

Utěsnění proti prachu a povětrnostním vlivům

I přesto, že mezi tělem a displejem je díra na průchod vzduchu kolem větráku, tak je fotoaparát stále utěsněn proti prachu a povětrnostním vlivům. Celá komora větráku je fyzicky oddělena od elektroniky. Tady vyvstává jediná otázka: Co se stane s větrákem po delším čase používání v extrémních podmínkách a jak složité ho bude vyčistit či vyměnit?

Canon R5 C, větrák

Má foťák výrazné limity?

Jestli zde nějaký limit je, pak je to baterie. Při natáčení videa budou procenta kapacity baterie mizet úprkem. Co oceňuji je, že u indikátoru baterie vidíte přesně na vteřiny, kolik času kapacity baterie vám zbývá, a tak můžete lépe načasovat její výměnu. Řešením je poté využití adaptéru externího napájení, který umožní zvýšit kapacitu, ale zase už přicházíte o určitou míru kompaktnosti celého řešení.

Canon R5 C, video

Závěrem

Jsem moc rád, že někdo s myšlenkou spojení kamery se vším všudy a fotoaparátu bez kompromisů přišel. Systém má ještě svá drobná ale, a až čas prověří, jak moc jsou limitní. My tvůrci, pohybující se venku v exteriéru, lezoucích po kopcích, přepravující se letadly, a to nejlépe jen s příručním zavazadlem, tohle všechno oceníme a budeme se těšit na další zajímavé kousky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Jan Musil

Fotografie je pro mě životní cestou, je to způsob jakým objevuji a pozoruji svět. Díky fotografii mohu sdílet svá poznání lidem kolem sebe, přinést jim krásu a radost až k nim domů. Miluji focení krajiny, která se před námi obnažuje v plné své kráse, měsíční svit, sluneční paprsky, šumějící potok, hluboký les. A stejně tak rád fotím lidi při jejich "všedních" dnech, při činnostech, které mají rádi, je to kolikrát velice intimní okamžik, když mi dovolí zachytit jejich přítomný okamžik na „věky“.

Komentáře (6)

 1. Dobrý den.
  Mě jen zaráží to, proč nejsou články psané normální barvou písma., toto se nedá téměř číst, kdo s tím disponuje aby to bylo ke čtení. To je hrůza, co se pořád vymýšlí. Já pomalu nepřečtu ani to, co tady píši, jak je to světlé. Jaký to má smysl, psát tak světlým písmem, a co se tím vlastně sleduje a kde toto vlastně vzniká?
  Zdravím a doufám, že se to brzy zase vrátí ke klasické barvě písma.
  Kr
  oupa Bohumil.

  1. Zdravím vás, Bohumile,
   díky za dotaz. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu. Barva textu je již pátým rokem stejná. Pro zdravější čtení můžete zkusit noční režim, který se zapíná v pravém horním rohu magazínu. Věřím, že vám vaše oči poděkují:-)
   Mějte se krásně a oči dokořán, ať vám neuteče žádná novinka na magazínu
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

 2. Zdá se, že jsme zde objevili Ameriku. Přitom hybridní fotoaparát, používaný např. pro profi tvorbu reklamních klipů byl již před mnoha lety můj starý Canon D5 MkII. Dalším průkopníkem hybridů byl skvělý Panasonic Lumix DC-S5 v nedávné době. A zcela profesionální kamery jsou i současné Lumix DC-S52 a DC-S5IIx. Ten posledně zmiňovaný již je spíše zcela profesionální kamerou pro náročné video-projekty, s naprosto profesionálními parametry a možnostmi. Netřeba připomínat, že všechny zmíněné fotoaparáty pracují s full frame formátem obrazu. Panasonic, spolu s Leica mají řadu objektivů již přímo přizpůsobených pro video. Rovněž za mnohem zajímavější ceny než Canon, při výborné obrazové kvalitě. Oproti v recenzi zmiňovanému Canon R5 C stojí Lumix DC-S5II prakticky polovinu ceny. A v mnohých parametrech i možnostech je dále než R5 C. Spíše je škoda, že ZPS X nemá pro tyto fotoaparáty implementované nativní zpracování RAW formátu. Stále jen přes DNG.

  1. Dobrý den,

   děkuji za doplnění a za nápady, které další fotoaparáty vyzkoušet… Žádný z vámi zmiňovaných fotoaparátu nepodporuje 8K a tím je tento stroj zajímavý… Zkusím příště větu lépe formulovat, aby to nevyznělo, že jediný Canon jde cestou hybridů. Ano jsou tu další výrobci a jen to jen dobře… Nativní podpora se postupně rozšiřuje např. zmiňovaný Lumix DC-S5 je již podporován… Podporovanou techniku lze ověřit zde https://www.zoner.cz/podpora/podporovana-technika. Hezký den

 3. V článku mi chybí podstatné – cena 🤔……..

  1. Dobrý den,

   aktuální prodejní cena těla je necelých 100 tis, hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *