Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2 S

Padesátka je jedním ze základních portrétních ohnisek. My se v tomto článku podíváme na speciální ultrasvětelný objektiv Nikon Z 50mm f/1.2 S a také jej porovnáme se staršími konkurenty. Objektiv jsme otestovali v praxi, nečekejte tedy suchou teorii. Přinášíme vám zkušenosti z terénu a hromadu fotek, abyste si mohli sami udělat názor. Tak pojďme na to!

Nikon jde svým bezzrcadlovkovým systémem Z zajímavou cestou, alespoň pokud jde o klasické portrétní ohnisko 50 mm. Nejdříve představil klasickou univerzální 50mm f/1.8, hned poté monstrózní manuální 58mm f/0,95 Noct v ceně ojetého auta, a nakonec 50mm f/1.2, která už by měla uspokojit i nejnáročnějšího uživatele. A právě o této „padesátce“ bude tento článek.

Za zapůjčení objektivu děkujeme firmě Fotori

Tento test bude spíš o pocitu než o technických parametrech. Pokud dáváte přednost MFT křivkám, mrkněte na ně, ale v našem článku půjde o použití v praxi.

NIKKOR Z 50mm f/1.2 S je kompatibilní s bezzrcadlovkami Nikon Z. Jeho cena se v době psaní tohoto článku pohybuje na hodnotě něco přes 60 000 korun.

Vynikající bokeh – jak se u f/1.2 dalo očekávat

Když už mám v ruce objektiv s takovouto světelností, zajímá mě samozřejmě hloubka ostrosti a bokeh. A kde jinde to nejlépe vyzkoušet, než u vánočního stromu s hromadou světýlek.

Hloubka ostrosti je „na plnou díru“ opravdu malá a bokeh je velmi zajímavý. Clona má devět lamel a na okrajích fotky je bokeh lehce čočkovitý a jemně se stáčí. Tento parametr je subjektivní, osobně ho hodnotím jako skvělý. 

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Porovnání bokehu na detailu a polocelku.

Rychlý a ostrý

Objektiv je celkem slušný kus skla. 1090 gramů a průměr filtru 82 mm jsou na 50 mm celkem dost, ale zákony optiky fungují. A protože Nikon nešetřil na velikosti, má objektiv výbornou ostrost i na f/1.2, takže většinou není potřeba clonit.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Ostrý i na otevřenou clonu. Nikon Z6 + 50mm f/1.2, 1/500, ISO 320.

Rychlosti a přesnosti ostření také není co vytknout. Drtivá většina snímků byla ostrá i u fotek v pohybu. Navíc s EyeAF se objektiv chytal přesně. Jediný „problém“ byl v případě portrétů zblízka, kde už je hloubka ostrosti tak malá, že někdy zůstaly ostré pouze řasy a oko už ne. Nicméně to bych bral spíše jako vlastnost, nikoliv vadu. Je třeba s tím počítat a v těchto případech třeba i lehce přiclonit.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Portrét zblízka. Z6 + 50mm f/1.2, 1/1000, ISO 320.

Ergonomie a pohodlnost 

Objektiv je celkem velký a těžký, lehce se i s použitím gripu na fotoaparátu převažuje. Ale po týdnu používání jsem si na držení zvykl. Zásadní zkouškou bylo vzít ho do akce na svatbu. Dopadlo to tak, že i přes jeho nekompaktnost jsem s ním odfotil 85 % fotek z celého dne.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Testování objektivu na svatbě. Z6 + 50mm f/1.2, 1/200, ISO 320.

Má ale jednu vychytávku, která mírně nepraktické rozměry vyvažuje – programovatelné tlačítko. Nastavil jsem na něj sledování objektu a můžu říct, že toto používání je návykové.

Druhou takovou vychytávkou je programovatelný prstenec u bajonetu. Ten jde ale na můj vkus až příliš lehce, takže když jsem na něj nastavil korekci expozice, hodně často jsem s ní pohnul nechtěně.

To je věc, kterou bych Nikonu vytknul obecně – programovatelný i ostřící prstenec se otáčí velmi lehce a chybí na nich přirozený odpor. Tím si tento objektiv trochu omezuje cestu k natáčení videa. Tam se při manuálním přeostřování hodí, když jde otáčení ztuha a pomalu. Na točení s automatickým ostřením a na focení je to ale jedno.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Objektiv má 2 programovatelné prvky, displej a mohutný ostřící prstenec.

Místo klasické mechanické stupnice zaostření má objektiv malý displej s animovanou stupnicí. To je čistě estetická záležitost, ale rozhodně se povedla.

F/1.2 oceníte, když je málo světla

Při focení ve špatných světelných podmínkách objektiv výrazně usnadňuje práci. Expoziční hodnoty vychází rozumně a není potřeba tahat ISO tak vysoko. Ani s ostřením není problém.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Objektiv obstojí i ve špatných světelných podmínkách.

Paradoxně více „omezující“ je nízká clona při focení na slunci. I při čase 1/4000 nebo 1/8000 a ISO 100 bude fotka na plně otevřenou clonu přepálená. Nicméně vždycky můžete přiclonit na f/2, případně použít ND filtr. Jen to bude další investice, protože  průměr filtrů je ne úplně běžných 82 mm.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Další fotky z lowlight testování.

Porovnání s dalšími 50mm objektivy 

Pro objektivnější názor jsem Nikon 50 f/1.2 porovnával ve stejných podmínkách s dalšími dvěma konkurenty. Protože nic moc dalšího se světelností f/1.2 na Nikon není, testoval jsem objektivy Sigma 50mm f/1.4 Art a Nikon 50mm f1.4 G (přes FTZ adaptér na Nikonu Z6)

Na první pohled je zde celkem zásadní rozdíl ve velikosti, na druhý pohled v ceně. A vlastně z testů nevypadlo nic zásadně překvapujícího. S rostoucí hmotností, velikostí a cenou roste i kvalita výstupu.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Vzhled a velikost porovnávaných objektivů.
Zleva: Nikon 50mm f/1.2, Sigma 50mm f/1.4 Art, Nikon 50mm f/1.4 G.

Rozdíly v bokehu

Nikon 50mm f/1.2 má samozřejmě díky nižší cloně bokeh o něco málo větší, to je bez překvapení. Zajímavý je ale rozdílný tvar všech tří padesátek. Nikon f/1.2 má jemný mléčný bokeh, který se na okrajích mírně stáčí (dalo by se říct tak akorát). 

Sigma 50mm f/1.4 Art má bokeh vcelku podobný, ale stáčení menší, téměř žádné. To je technicky v pořádku, ale tento plochý dojem někomu může i vadit. 

Třetí zástupce, Nikon 50mm 1.4 G na první pohled vybočuje. Bokeh je lemovaný, vytváří až bublinky a nejvíce se na okrajích stáčí. Někdo tomu říká vada, někdo charakter.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Porovnání bokehu zmíněných padesátek na otevřenou clonu.

Rozdíly v ostrosti

Nejmenší z našich objektivů, Nikon 50 f/1.4 G je, pokud jde o ostrost, jednoznačně nejslabší. Ale také je 5x lehčí a 5x levnější než Nikon 50 f/1.2. Sigma je na tom s ostrostí podobně jako Nikon 50 f/1.2, ale je vidět, že f/1.2 je ještě o něco málo ostřejší a rozhodně vyhrává.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Porovnání ostrosti ve výřezu.

V rychlosti ostření nebyl velký rozdíl. Nikon 50mm f/1.2 byla určitě nejrychlejší, stará 1.4 G nejpomalejší a Sigma někde mezi. Nicméně rozdíly byly opravdu minimální a skoro bych řekl, že zanedbatelné, protože během focení jsem si toho v podstatě nevšiml.

Krásný bokeh, výborná světelnost a rychlost. Takový je Nikon Z 50mm f/1.2
Testování při svitu svíček. Nikon Z6 + 50mm f/1.2, 1/125, ISO 1250.

Stojí tedy f/1.2 za to? 

Nikon 50mm f/1.2 jsem testoval, abych zjistil, jestli takto nízká clona stojí za ty peníze. A odpověď? Ano i ne. Cena je rozhodně adekvátní k technickým parametrům a nevybočuje cenově oproti podobně nabušeným objektivům jiných značek. Umím si představit, že pro milovníka 50mm ohniska, který fotí převážně portréty, může být naprosto geniální. Stejně tak například pro někoho, kdo fotí v noci z ruky.

Ovšem pro reportážní fotky, kde řešíte kompaktnost a kde se k technice občas nechováte jako k drahé elektronice, je to na zvážení. Tam bude nejspíš Nikon 50mm f/1.4 nebo f/1.8 stačit.

V každém případě musím Nikon pochválit. Ať už se objektiv vyplatí nebo ne, rozhodně se povedl a je technicky skvělý!

+ Nízká hloubka ostrosti

+ Krásný bokeh

+ Rychlé a tiché ostření

+ Skvělá ostrost i na otevřenou clonu

– Cena

– Vyšší hmotnost a větší rozměry

– Programovatelnému a ostřícímu prstenci chybí větší přirozený odpor

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *