Jak vytvořit pozvánku na akci

Čas od času je potřeba dát dohromady nějakou jednoduchou grafiku. Ať už se jedná o pozvánku, plakát, leták nebo třeba vlastní vizitky, princip vytvoření je vždy stejný. Podkladová vrstva a rozmístěný text v kombinaci s obrázky nebo fotkami. Díky vrstvám je taková práce velmi pohodlná a můžete se k ní kdykoliv vrátit.

Dejme tomu, že chci slavit narozeniny a hodila by se pozvánka na oslavu. Moje představa je jednoduché čisté grafické zpracování se stručným a jasným sdělením. Pozvánku budu odesílat pomocí e-mailu a měla by mít široký podlouhlý tvar.

Vytvořte nový dokument

Nový prázdný dokument vytvořte v Editoru Zoner Photo Studia kliknutím na Soubor > Nový (Ctrl+N). Vyskočí tabulka s určením rozměrů. Hledejte kompromis mezi dostatečně čitelným a velkým obrázkem, který ale nezabírá zbytečně moc místa ve schránce. V poslední době se často používá v souvislosti s fotkami rozměr 2048 px na delší straně, budeme tedy tentokrát pracovat s rozměrem 2048×700 px. Hodnoty zadejte do Rozměrů a potvrďte volbu.

Zadejte pixelové rozměry pozvánky.jpg
Zadejte pixelové rozměry pozvánky.

Udělejte podkladovou vrstvu

Jako podklad si zatím udělejte čistou jednobarevnou plochu kliknutím na +Přidat vrstvu > Vložit barevnou vrstvu.

Vložte vrstvu s barvou.jpg
Vložte vrstvu s barvou.

Vyberte některou svou oblíbenou barvu a potvrďte. Aby pozvánka působila trochu plastičtěji, přidejte na podkladovou vrstu vinětaci. Na to použijte Elipsový výběr s maximálním rozmazáním. Výběr invertujte (Ctrl+Shift+I), přejděte do Rychlých úprav (Q) a snižte Expozici.

Přidejte prostorový dojem ztmavením okrajů.jpg
Přidejte prostorový dojem ztmavením okrajů.

Následně úpravu expozice potvrďte a odstraňte výběr pomocí klávesy Esc, abyste mohli pokračovat dál.

Přidejte text

Nejdůležitější částí pozvánky je samozřejmě text, který stručně a jasně říká co, kdy a kde se koná. Text přidám pomocí +Přidat vrstu > Přidat text. Abyste mohli s textem různě posouvat a pracovat s jeho velikostí nebo natočením, vložte raději každou větu jako novou textovou vrstvu.

Text přidávejte po částech, klidně po jednotlivých větách.jpg
Text přidávejte po částech, klidně po jednotlivých větách.

Pokud chcete s textem dál pracovat, zvolte nástroj Posun a transformace (V).

Pro další práci s textem poslouží nástroj Posun a transformace.jpg
Pro další práci s textem poslouží nástroj Posun a transformace.

Výchozí režim transformace je Změna velikosti. Pokud najedete kurzorem na text, posouváte ho, pokud mimo něj, otáčíte ho, a pokud chytnete za roh, měníte jeho velikost.

Posouvejte text a měňte jeho velikost.
Posouvejte text a měňte jeho velikost.

Pokud chcete přidat novou vrstvu textu, doporučuji duplikovat aktuální vrstvu místo přidání nové textové vrstvy. Zůstane tak stejný font, barva i velikost a nemusíte vše nastavovat znovu.

f

Doplňte pozvánku o obrázek

Aby na pozvánce nebyl jen text, můžete přidat i obrázek. Já pozvánku pojal minimalisticky, takže bude stačit jednobarevná neutrální silueta dortu. Obrázek přidejte kliknutím na +Přidat vrstvu > Vložit ze souboru. S velikostí a pozicí obrázku pak můžete pracovat podobně jako u textu – pomocí nástroje Posun a transformace (V).

Přidejte obrázek nebo fotku.jpg
Přidejte obrázek nebo fotku.
Výsledná pozvánka.jpg
Výsledná pozvánka.

Soubor uložte jako formát .zps, aby bylo možné případně změnit čas nebo místo bez nutnosti dělat pozvánku znovu. Až poté pozvánku uložte jako formát .jpg nebo .png, který rozešlete svým přátelům.

Vrstvy jsou k nezaplacení

Přestože Zoner Photo Studio je především fotografický program, přítomnost vrstev v ZPS umožňuje také plnohodnotné vytváření jednoduchých plakátů, pozvánek, úvodních fotek, koláží a dalších „grafických záležitostí“. Protože pokud v polovině práce zjistíte, že je někde chyba, opravíte ji překliknutím do jiné vrstvy. Není třeba zdlouhavě klikat tlačítko zpět nebo vytvářet kompletně nový dokument.

Potřebujete vytvořit leták či pozvánku? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte vytvořit sami, co potřebujete.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *