Jaké rozlišení dpi potřebujete pro tisk

Doby, kdy výrobci fotoaparátů vedli megapixelové války, pominula. I to nejmenší rozlišení, se kterým se běžně setkáte u nových fotoaparátů, stačí na tisk poměrně velkých fotografií. Podívejte se, jak to tedy je s rozlišením v MPx a co tento údaj znamená pro tisk. A proč je důležité sledovat rozlišení v dpi.

Rozlišením fotoaparátu se v podstatě rozumí velikost fotografie, který konkrétní digitál produkuje. Pokud tedy má fotoaparát rozlišení 24 MPx, bude výsledný snímek složen ze čtyřiadvaceti milionů obrazových bodů. Vezmete-li velikost stran fotografie v pixelech a vynásobíte je, dostanete počet bodů, které jsou uzavřeny v obdélníku snímku.

Rozlišení snímače fotoaparátu v MPx je jedním ze základních parametrů, na základě kterého můžete posoudit kvalitu produkovaných snímků. Teoreticky se může zdát, že čím více MPx snímač obsahuje, tím více detailů dokáže fotoaparát zaznamenat. V praxi ovšem velmi záleží na velikosti jednotlivých světlocitlivých buněk snímače.

Velké světlocitlivé buňky digitálních zrcadlovek a dalších fotoaparátů s velkými snímači dokáží pojmout více úrovní světla a mají tak zpravidla kvalitnější kresbu než malé snímače kompaktních fotoaparátů a fotomobilů. V jejich případě bývá malý odstup kresby od digitálního šumu, který kresbu znehodnocuje.

Co je to DPI?

V souvislosti s pojmem rozlišení se velmi často setkáte také se zkratkou dpi = dots per inch, neboli počet bodů na palec. Rozlišení uváděné v dpi se používá při tisku fotografií, respektive obecně při tisku čehokoliv.

Údajem v jednotkách dpi nás tiskárna informuje, v jaké hustotě tiskne. U skenerů pak rozlišení v dpi říká, kolik informací dokáže zařízení zachytit. Platí přitom pravidlo, že čím je rozlišení vyšší, tím jemnější detaily přístroj rozpozná a zaznamená.

Rozlišení v MPx vs. rozlišení v dpi

Velmi důležité je rozlišovat mezi rozlišením fyzickým, tedy rozlišením snímače, a rozlišením v jednotkách dpi. Údaje jsou odlišné a každý nám říká něco jiného.

První údaj prozrazuje, kolik bodů (pixelů) fotoaparát zaznamenal. Druhý zase informuje, s jakou hustotou bodů pracuje reprodukční zařízení. Laicky řečeno, kolik pixelů spotřebuje tiskárna při vytištění jednoho palce (2,54 cm) fotografie.

To je také důvod, proč bude někdo tvrdit, že z 3MPx fotoaparátu vytisknete fotografii o velikosti A4 a jiný bude odporovat. Oba dva názory jsou pravdivé, nicméně každý pracuje s jiným rozlišením tiskárny.

Jak velikou fotografii můžeme vytisknout?

Pokud známe rozlišení fotografie v pixelech a také rozlišení tiskárny v jednotkách dpi, dokážeme spočítat, jak velký snímek můžeme vytisknout. Obecně platí, že pro tisk (nejen fotografií ale třeba i novin či časopisů) je ideální rozlišení 300 dpi. Často si ale vystačíte i s menším rozlišením.

Většina fotolabů, které využívají pro tisk digitální technologii (tedy nikoliv ofsetový tisk za pomoci osvitové jednotky) si vystačí s rozlišením nižším. Typicky 150 až 300 dpi. Klasické inkoustové tiskárny, na kterých tiskneme doma, mají obvykle rozlišení právě 300 dpi. Tiskárny Epson pak pracují s rozlišením 360 dpi.

Mezi rozlišením v dpi, počtem bodů a velikostí fotografií existuje jednoduchá rovnice, s jejíž pomocí si vypočítáte, jak velký snímek můžete vytisknout:

délka [cm] = 2,54 x počet bodů [px] / rozlišeni dpi

Rozlišení fotoaparátu Velikost snímku (v obrazových bodech)
poměr stran 3:2
Rozměry snímku při 300 dpi (v cm) Rozměry snímku při 150 dpi (v cm)
4 MPx 2 449 x 1 633 20,7 x 13,8 41,5 x 27,7
8 MPx 3 464 x 2 309 29,3 x 19,6 58,7 x 39,1
12 MPx 4 242 x 2 828 35,9 x 24,0 71,8 x 47,9
16 MPx 4 898 x 3 265 41,5 x 27,6 82,9 x 55,3
24 MPx 6 000 x 4 000 50,8 x 33,9 101,6 x 67,73
36 MPx 7 348 x 4 899 62,2 x 41,5 124,4 x 83,0
50 MPx 8 660 x 5 773 73,3 x 48,9 146,6 x 97,8

Mohu vytisknout větší fotografie?

Tabulka velikosti tisku předpokládá, že budete kvalitu fotografií posuzovat z velmi krátké pozorovací vzdálenosti (10 až 30 cm). Pokud ovšem chcete tisknout z fotografie například plakát, který budou lidé pozorovat z větší dálky, klidně použijte i podstatně nižší hodnotu dpi. Díky větší vzdálenosti diváků bude relativní velikost tiskových bodů menší.

Pro ukázku jsem vytvořil jednoduchou grafiku, která má při rozlišení 360 dpi velikost tisku 5,00 x 3,33 cm. Tomu odpovídá absolutní velikost 0,33 MPx.

Ilustrační grafika 709 x 472 px (0,33 MPx).

Grafiku jsem vytiskl v této velikosti a nasnímal fotoaparátem ze vzdálenosti několika desítek centimetrů, abych vyplnil obrazové pole fotoaparátu.

Snímek tisku ilustrační grafiky 5,0 x 3,3 cm při rozlišení 360 dpi pořízený ze vzdálenosti 30 cm.

Stejnou grafiku jsem vytiskl v rozlišení 72 dpi a nasnímal ji fotoaparátem ze stejné vzdálenosti jako předchozí. Výtisk je několikanásobně větší a je na něm zřetelná degradace hran. Můžeme pozorovat tiskový rastr a fotografie je tak nevhodná k pozorování zblízka.

Snímek tisku ilustrační grafiky 25,0 x 16,7 cm při rozlišení 72 dpi pořízený ze vzdálenosti 30 cm.

Velký výtisk v rozlišení 72 dpi jsem následně nasnímal z podstatně větší vzdálenosti cca 1,5 m tak, aby byl na výsledném snímku stejně velký jako původní malý výtisk. Kvalita fotografie se jeví prakticky totožná s malým výtiskem s vysokým rozlišením pozorovaným zblízka.

Snímek tisku ilustrační grafiky 25,0 x 16,7 cm při rozlišení 72 dpi pořízený ze vzdálenosti 1,5 m.

Jak nastavit velikost tisku v Zoner Photo Studiu

Pro správné nastavení velikosti a rozlišení fotografie pro tisk v Zoner Photo Studiu nemusíte nic počítat, nástroj Upravit – Změnit rozměry (Ctrl+E) vše správně spočítá za vás. Jako metodu nastavte „Pouze změnit DPI“.

Ukázková fotografie má velikost 24 MPx (6 000 x 4 000). Tomu odpovídá při rozlišení 300 dpi tisková velikost 50,8 x 33,9 cm.

Při změně hodnoty rozlišení ZPS automaticky dopočítá, v jaké velikosti můžete fotku s takovým rozlišením vytisknout.

Snížením rozlišení na 72 dpi se zvětší velikost tisku na 211 x 141 cm. Takto velký výtisk budou lidé pozorovat s několikametrovým odstupem, takže kvalita bude naprosto dostatečná. Původní velikost fotografie 24 MPx zůstala zachována.

Nezapomeňte fotografie optimalizované pro tisk ukládat vždy v kopiích. Originál snímku si uchovejte v původním rozlišení.

Pixelů máte víc, než potřebujete

Je možno konstatovat, že pro kvalitní tisk fotografií Vám bohatě postačí fotoaparát s rozlišením 8 MPx. S takto „nízkou“ hodnotou se u dnešních fotoaparátů již prakticky nesetkáte. Standardní rozlišení je kolem 20 MPx. Díky tomu si můžete dovolit dělat poměrně velké ořezy fotografií a přitom mít k dispozici dostatek dat pro kvalitní výtisky.

Mimochodem rozlišení 8 MPx odpovídá videozáznamu ve formátu 4K, který se dnes již stává standardem. Můžete tedy tisknout ve vysoké kvalitě i snímky z běžných videozáznamů.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.