Jaké rozlišení použít pro tisk?

O rozlišení fotoaparátů již bylo napsáno mnoho článků. Výrobci digitálů vedou megapixelové války, je to ale potřeba? Jaké výhody má vysoké rozlišení pro nás? A dokážeme jej využít?
Rozlišením fotoaparátu se v podstatě rozumí velikost snímku, který konkrétní digitál produkuje, pokud tedy má fotoaparát rozlišení 5 Mpx, bude výsledný snímek složen z pěti milionů obrazových bodů. Vezmete-li velikost stran fotografie v pixelech a vynásobíte je, dostanete počet bodů, které jsou uzavřeny v obdélníku snímku. S touto hodnotou pracují všichni výrobci digitálních fotoaparátů a je jedním z parametrů při porovnávání digitálů.

Co je DPI a jak s ním pracovat?

V souvislosti s pojmem rozlišení se můžete velmi často setkat také se zkratkou DPI = dots per inch, neboli body na palec. Rozlišení uváděné v dpi se používá při tisku fotografií, respektive obecně při tisku čehokoliv. Údaj v jednotkách dpi informuje tiskárnu o tom, jakou hustotou jednotlivých bodů má při tisku použít anebo naopak tiskárna informuje nás v jaké hustotě tiskne a tudíž v jakém fyzickém rozlišení máme snímek dodat. Pokud je rozlišení v dpi uváděno například u skenerů, pak nás informuje o tom, kolik informací je zařízení schopno zachytit. Platí zde pravidlo, že čím je toto rozlišení vyšší, tím jemnější detaily jsou rozpoznány a zaznamenány.

Velmi důležité je rozlišovat mezi rozlišením fyzickým, tj. rozlišení snímače jak je uvedeno výše a mezi rozlišením v jednotkách dpi, údaje totiž nejsou shodné a každý nám říká něco jiného. První údaj v pixelech nám říká, kolik bodů fotoaparát zaznamenal, druhý údaj v dpi nám zase říká, s jakou hustotou bodů pracuje reprodukční zařízení. Laicky řečeno, kolik pixelů spotřebuje tiskárna při vytištění jednoho palce (2,54 cm) fotografie. To je také důvodem, proč bude někdo tvrdit, že z 3 Mpx fotoaparátu vytisknete fotografii formátu A4 a jiný bude tvrdit, že to není možné – oba dva názory jsou pravdivé, nicméně každý pracuje s jinou hodnotou rozlišení reprodukčního zařízení.

Jak velkou fotografii tedy mohu vytisknout?

Pokud známe rozlišení fotografie v pixelech a také rozlišení reprodukčního stroje v jednotkách dpi, pak jsme schopni spočítat, jak velký snímek můžeme vytisknout. Obecně platí, že pro tisk (nejen fotografií ale třeba novin, časopisů apod.) je ideální rozlišení 300 dpi, pro velkoformátový tisk pak rozlišení 600 dpi a vyšší. Většina fotolabů, které využívají pro tisk digitální technologii (tedy nikoliv ofsetový tisk, za pomoci osvitové jednotky) si vystačí s rozlišením nižším, typicky v rozsahu 150 až 300 dpi.

Mezi rozlišením v dpi, počtem bodů a velikostí výtisku existuje jednoduchá rovnice, s jejíž pomocí si můžete vypočítat, jaké rozlišení fotografie potřebujete pro tisk konkrétní velikosti snímku na zařízení s daným rozlišením v dpi:

  • rozlišení [dpi]) = počet bodů / (2,54 / délka [cm])
  • počet bodů = rozlišení [dpi] / (2,54 / délka [cm])
  • délka [cm] = (2,54 × rozlišení [dpi] ) / počet bodů

Praktickou kalkulačku pro výpočet rozlišení najdete například na serveru Paladix, kde je rozlišení v dpi věnován obsáhlý článek. Základní přehled dosažených velikostí fotografie při konkrétním rozlišení snímače pak může vypadat následovně:

Rozlišení fotoaparátuVelikost snímku (v obrazových bodech)Rozměry snímku při 300 DPI (v cm)Rozměry snímku při 150 DPI (v cm)
1 Mpx1280 × 96010 × 820 × 16
2 Mpx1632 × 122414 × 1018 × 20
3 Mpx2048 × 153617 × 1334 × 26
4 Mpx2272 × 170420 × 1438 × 28
5 Mpx2560 × 192022 × 1644 × 32
6 Mpx3072 × 204825 × 1750 × 34
7 Mpx3072 × 230426 × 1952 × 38
8 Mpx3264 × 244828 × 2156 × 42

Jak vytisknout velkou fotku při malém rozlišení?

Z výše uvedeného vyplývá, že ze snímku o rozlišení 3 Mpx je možné vytisknout maloformátovou i velkoformátovou fotografii, rozdíl bude pouze v kvalitě reprodukce. V praxi se používají dva způsoby jak tuto situaci řešit. Buďto se sníží nároky na hustotu tisku a místo 300 dpi budete tisknout například 72 dpi anebo při zachování tiskové hustoty budete muset navýšit počet bodů. V obou případech bude fotografie vykazovat ztrátu kvality a ostrosti, avšak pouze při podrobném zkoumání. A vzhledem k tomu, že na velké fotografie se díváme z větší vzdálenosti a lidské oko je nedokonalé, je pravděpodobné, že ve většině případů nižší kvalita nebude vadit.

Původní snímek při rozlišení 180 dpi, před zvětšením má dostatečnou kvalitu
Stejný snímek, zvětšený pro tisk stejného rozměru jako horní snímek ale na 400 dpi, při 100% náhledu uvidíte významnou ztrátu kvality

Schválně si zkuste někdy stoupnout na půl metru k billboardu a uvidíte jednotlivé tečky, ze kterých je tvořen obraz, ze vzdálenosti několika desítek metrů se však zdá obraz jednolitý.

Poslední aktualizace 30. listopadu 2010

13 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.
Jejda! Mrzí nás, že se vám článek nelíbil. Řeknete nám prosím proč?


Autor: Petr Březina

Komentáře