Jaké rozlišení dpi potřebujete pro tisk

Doby, kdy výrobci fotoaparátů vedli megapixelové války, pominula. I to nejmenší rozlišení, se kterým se běžně setkáte u nových fotoaparátů, stačí na tisk poměrně velkých fotografií. Podívejte se, jak to tedy je s rozlišením v MPx a co tento údaj znamená pro tisk. A proč je důležité sledovat rozlišení v dpi.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (3)

  1. Váže návody jsou velmi dobré.

  2. Nejsem si jist, jestli jste to správně vysvětlil. DPI (dots per inch) není totéž jako PPI (pixels per inch). Počet pixelů na palec, vzhledem k velikosti požadovaného obrazu, definuji editorem. Zde správně uvádíte optimálně 300, ale nikoliv DPI ale správně by mělo být PPI, protože DPI, tedy počet tiskových bodů na palec, záleží na schopnostech, či nastavení tiskárny.

    1. Dobrý den, Antoníne,
      děkujeme Vám za komentář, jsme si vědomi toho, že zde pracujeme s pojmem DPI ačkoli to není technicky zcela správné (protože pixel není totéž co bod, resp. jeden pixel je u inkoustového tisku tvořen několika body). Ale protože většina zařízení a programů pracuje s tímto označením, nechtěl se autor pouštět do vysvětlování většího detailu a zatěžovat tím běžného uživatele, který si chce vytisknout fotku. Přejeme krásné fotky a dobrý pocit z nich. Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *