Jaké rozlišení dpi potřebujete pro tisk

Doby, kdy výrobci fotoaparátů vedli megapixelové války, pominula. I to nejmenší rozlišení, se kterým se běžně setkáte u nových fotoaparátů, stačí na tisk poměrně velkých fotografií. Podívejte se, jak to tedy je s rozlišením v MPx a co tento údaj znamená pro tisk. A proč je důležité sledovat rozlišení v dpi.

Rozlišením fotoaparátu se v podstatě rozumí velikost fotografie, který konkrétní digitál produkuje. Pokud tedy má fotoaparát rozlišení 24 MPx, bude výsledný snímek složen ze čtyřiadvaceti milionů obrazových bodů. Vezmete-li velikost stran fotografie v pixelech a vynásobíte je, dostanete počet bodů, které jsou uzavřeny v obdélníku snímku.

Rozlišení snímače fotoaparátu v MPx je jedním ze základních parametrů, na základě kterého můžete posoudit kvalitu produkovaných snímků. Teoreticky se může zdát, že čím více MPx snímač obsahuje, tím více detailů dokáže fotoaparát zaznamenat. V praxi ovšem velmi záleží na velikosti jednotlivých světlocitlivých buněk snímače.

Velké světlocitlivé buňky digitálních zrcadlovek a dalších fotoaparátů s velkými snímači dokáží pojmout více úrovní světla a mají tak zpravidla kvalitnější kresbu než malé snímače kompaktních fotoaparátů a fotomobilů. V jejich případě bývá malý odstup kresby od digitálního šumu, který kresbu znehodnocuje.

Co je to DPI?

V souvislosti s pojmem rozlišení se velmi často setkáte také se zkratkou dpi = dots per inch, neboli počet bodů na palec. Rozlišení uváděné v dpi se používá při tisku fotografií, respektive obecně při tisku čehokoliv.

Údajem v jednotkách dpi nás tiskárna informuje, v jaké hustotě tiskne. U skenerů pak rozlišení v dpi říká, kolik informací dokáže zařízení zachytit. Platí přitom pravidlo, že čím je rozlišení vyšší, tím jemnější detaily přístroj rozpozná a zaznamená.

Rozlišení v MPx vs. rozlišení v dpi

Velmi důležité je rozlišovat mezi rozlišením fyzickým, tedy rozlišením snímače, a rozlišením v jednotkách dpi. Údaje jsou odlišné a každý nám říká něco jiného.

První údaj prozrazuje, kolik bodů (pixelů) fotoaparát zaznamenal. Druhý zase informuje, s jakou hustotou bodů pracuje reprodukční zařízení. Laicky řečeno, kolik pixelů spotřebuje tiskárna při vytištění jednoho palce (2,54 cm) fotografie.

To je také důvod, proč bude někdo tvrdit, že z 3MPx fotoaparátu vytisknete fotografii o velikosti A4 a jiný bude odporovat. Oba dva názory jsou pravdivé, nicméně každý pracuje s jiným rozlišením tiskárny.

Jak velikou fotografii můžeme vytisknout?

Pokud známe rozlišení fotografie v pixelech a také rozlišení tiskárny v jednotkách dpi, dokážeme spočítat, jak velký snímek můžeme vytisknout. Obecně platí, že pro tisk (nejen fotografií ale třeba i novin či časopisů) je ideální rozlišení 300 dpi. Často si ale vystačíte i s menším rozlišením.

Většina fotolabů, které využívají pro tisk digitální technologii (tedy nikoliv ofsetový tisk za pomoci osvitové jednotky) si vystačí s rozlišením nižším. Typicky 150 až 300 dpi. Klasické inkoustové tiskárny, na kterých tiskneme doma, mají obvykle rozlišení právě 300 dpi. Tiskárny Epson pak pracují s rozlišením 360 dpi.

Mezi rozlišením v dpi, počtem bodů a velikostí fotografií existuje jednoduchá rovnice, s jejíž pomocí si vypočítáte, jak velký snímek můžete vytisknout:

délka [cm] = 2,54 x počet bodů [px] / rozlišeni dpi

Rozlišení fotoaparátu Velikost snímku (v obrazových bodech)
poměr stran 3:2
Rozměry snímku při 300 dpi (v cm) Rozměry snímku při 150 dpi (v cm)
4 MPx 2 449 x 1 633 20,7 x 13,8 41,5 x 27,7
8 MPx 3 464 x 2 309 29,3 x 19,6 58,7 x 39,1
12 MPx 4 242 x 2 828 35,9 x 24,0 71,8 x 47,9
16 MPx 4 898 x 3 265 41,5 x 27,6 82,9 x 55,3
24 MPx 6 000 x 4 000 50,8 x 33,9 101,6 x 67,73
36 MPx 7 348 x 4 899 62,2 x 41,5 124,4 x 83,0
50 MPx 8 660 x 5 773 73,3 x 48,9 146,6 x 97,8

Mohu vytisknout větší fotografie?

Tabulka velikosti tisku předpokládá, že budete kvalitu fotografií posuzovat z velmi krátké pozorovací vzdálenosti (10 až 30 cm). Pokud ovšem chcete tisknout z fotografie například plakát, který budou lidé pozorovat z větší dálky, klidně použijte i podstatně nižší hodnotu dpi. Díky větší vzdálenosti diváků bude relativní velikost tiskových bodů menší.

Pro ukázku jsem vytvořil jednoduchou grafiku, která má při rozlišení 360 dpi velikost tisku 5,00 x 3,33 cm. Tomu odpovídá absolutní velikost 0,33 MPx.

Ilustrační grafika 709 x 472 px (0,33 MPx).

Grafiku jsem vytiskl v této velikosti a nasnímal fotoaparátem ze vzdálenosti několika desítek centimetrů, abych vyplnil obrazové pole fotoaparátu.

Snímek tisku ilustrační grafiky 5,0 x 3,3 cm při rozlišení 360 dpi pořízený ze vzdálenosti 30 cm.

Stejnou grafiku jsem vytiskl v rozlišení 72 dpi a nasnímal ji fotoaparátem ze stejné vzdálenosti jako předchozí. Výtisk je několikanásobně větší a je na něm zřetelná degradace hran. Můžeme pozorovat tiskový rastr a fotografie je tak nevhodná k pozorování zblízka.

Snímek tisku ilustrační grafiky 25,0 x 16,7 cm při rozlišení 72 dpi pořízený ze vzdálenosti 30 cm.

Velký výtisk v rozlišení 72 dpi jsem následně nasnímal z podstatně větší vzdálenosti cca 1,5 m tak, aby byl na výsledném snímku stejně velký jako původní malý výtisk. Kvalita fotografie se jeví prakticky totožná s malým výtiskem s vysokým rozlišením pozorovaným zblízka.

Snímek tisku ilustrační grafiky 25,0 x 16,7 cm při rozlišení 72 dpi pořízený ze vzdálenosti 1,5 m.

Jak nastavit velikost tisku v Zoner Photo Studiu

Pro správné nastavení velikosti a rozlišení fotografie pro tisk v Zoner Photo Studiu nemusíte nic počítat, nástroj Upravit – Změnit rozměry (Ctrl+E) vše správně spočítá za vás. Jako metodu nastavte „Pouze změnit DPI“.

Ukázková fotografie má velikost 24 MPx (6 000 x 4 000). Tomu odpovídá při rozlišení 300 dpi tisková velikost 50,8 x 33,9 cm.

Při změně hodnoty rozlišení ZPS automaticky dopočítá, v jaké velikosti můžete fotku s takovým rozlišením vytisknout.

Snížením rozlišení na 72 dpi se zvětší velikost tisku na 211 x 141 cm. Takto velký výtisk budou lidé pozorovat s několikametrovým odstupem, takže kvalita bude naprosto dostatečná. Původní velikost fotografie 24 MPx zůstala zachována.

Nezapomeňte fotografie optimalizované pro tisk ukládat vždy v kopiích. Originál snímku si uchovejte v původním rozlišení.

Pixelů máte víc, než potřebujete

Je možno konstatovat, že pro kvalitní tisk fotografií Vám bohatě postačí fotoaparát s rozlišením 8 MPx. S takto „nízkou“ hodnotou se u dnešních fotoaparátů již prakticky nesetkáte. Standardní rozlišení je kolem 20 MPx. Díky tomu si můžete dovolit dělat poměrně velké ořezy fotografií a přitom mít k dispozici dostatek dat pro kvalitní výtisky.

Mimochodem rozlišení 8 MPx odpovídá videozáznamu ve formátu 4K, který se dnes již stává standardem. Můžete tedy tisknout ve vysoké kvalitě i snímky z běžných videozáznamů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (3)

  1. Váže návody jsou velmi dobré.

  2. Nejsem si jist, jestli jste to správně vysvětlil. DPI (dots per inch) není totéž jako PPI (pixels per inch). Počet pixelů na palec, vzhledem k velikosti požadovaného obrazu, definuji editorem. Zde správně uvádíte optimálně 300, ale nikoliv DPI ale správně by mělo být PPI, protože DPI, tedy počet tiskových bodů na palec, záleží na schopnostech, či nastavení tiskárny.

    1. Dobrý den, Antoníne,
      děkujeme Vám za komentář, jsme si vědomi toho, že zde pracujeme s pojmem DPI ačkoli to není technicky zcela správné (protože pixel není totéž co bod, resp. jeden pixel je u inkoustového tisku tvořen několika body). Ale protože většina zařízení a programů pracuje s tímto označením, nechtěl se autor pouštět do vysvětlování většího detailu a zatěžovat tím běžného uživatele, který si chce vytisknout fotku. Přejeme krásné fotky a dobrý pocit z nich. Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *