Vánoční rodinná reportáž – zaměřte se na emoce

Vánoce jsou pro mnohé nejhezčím svátkem v roce. Rodina je pohromadě, a tak by bylo snad i  chybou nezdokumentovat je. Schválně píšeme zdokumentovat, protože Vánoce nemusí být jen o focení dětí před stromečkem. Jak k vánoční fotodokumentaci přistupovat a jakou použít techniku? Čtěte dál…

Většina z nás má rodinné fotografie z nejhezčího svátku v roce víceméně stejné. Děti stojí před stromečkem, krásně svátečně oblečené, to samé platí i o rodičích a ostatních členech rodiny. Zkuste se na tyto svátky dívat jinak.

Buďte reportér

Podívejte se letos na Vánoce jako dokumentarista. Vyfoťte každou zajímavou událost, snažte se zachytit atmosféru v rodině nebo zvyklosti a přípravy. Každý z nás tyto svátky prožívá jinak a dodržuje jiné tradice. Zajímavé obrázky mohou vzniknout při lití olova či rozkrajování jablka. A nedodržujete-li tyto zvyky, určitě třeba pečete cukroví, zdobíte stromeček, připravujete štědrovečerní večeři. Při tomto (reportážním) způsobu vnímání budou vaše fotografie výjimečné a za několik let vám lépe připomenou atmosféru konkrétních Vánoc.

Autor: Ondřej Oval Valenta
Autor: Ondřej Oval Valenta

Vzpomínky na emoce

Pokud se vám podaří zachytit co nejvěrnější vzpomínku na konkrétní emoci, můžete si gratulovat – podařila se vám skutečná fotografie. Takové záběry jsou ty nejcennější a budou se líbit každému, komu je ukážete. Vzpomenete si na konkrétní události, na náladu, na vůni koláčů, radost dětí při otevírání dárků… Ale jak na to?

Autor: Andrew Simek
Autor: Andrew Simek

Vyberte tu správnou techniku

Myslete na to, že fotografujete reportáž. Na tuto fotografickou disciplínu neexistuje lepší ohnisko než 35 mm při použití full-frame zrcadlovky (tzn. cca 22–24 mm pro APS-C zrcadlovky). Ohnisko je optimálně široké, takže k fotografované scéně můžete blíž a fotografie budou mít větší hloubku. Pevné objektivy tohoto rozsahu mají velmi slušnou světelnost, takže si můžete pohrát i s hloubkou ostrosti. Po delší praxi se naučíte fotografovat i velice slušné portréty, přestože tato ohnisková vzdálenost není pro focení portrétů typická. Při portrétech však nesmíte jít příliš blízko. Jednou z vlastností těchto objektivů je i soudkovitost, která může zkreslovat proporce fotografovaného. Nicméně u reportážní fotografie to až tak nevadí, proto si vystačíte i s jedním objektivem.

Fotografujte s mírou

Máte tu výhodu, že o Vánocích většinou fotografujete svoji rodinu a ne cizí lidi. Setkáte se tak spíš snad  s pochopením pro váš koníček než s averzí vůči fotografování. Nebuďte však až příliš akční a nepřekážejte. Méně je často více a v tomto případě to platí dvojnásobně. Pokud budete fotografovat doslova všechno, může se stát, že s vámi vaši blízcí nebudou chtít spolupracovat a fotografování Vánoc skončí předčasně.

Přestože vás tento článek pobízí k netradičnímu pojetí vánočních fotografií, neodpusťte si ani klasické rodinné fotografie před stromečkem. Rodina toto příjemné završení fotografického dne určitě ocení.

Autor: Sofie Koubová
Autor: Sofie Koubová

Držte si styl

Zpracujte fotografie co nejdříve, dokud jsou vaše vzpomínky na zachycené situace čerstvé. Vybírejte je spíš podle citu než podle technického provedení. V Zoner Photo Studiu si udělejte do EXIFu krátké poznámky do pole Popis. Na úpravu fotografií používejte jeden typ úpravy, ať je vidět, že jsou ze stejné série. Snažte se vyhnout efektům a upravte je tak, ať vypadají co nejpřirozeněji. Takové fotografie budou vždy v kurzu a budou žádané.

Fotografie patří na papír

Po zpracování fotografií neváhejte ty nejlepší vytisknout. Fotografie koneckonců na papír patří a rozhodně lépe vypadají. Užijí si je tak i nejstarší členové rodiny, kteří mnohdy nemají pochopení pro digitální obrázky. Ne všichni se chtějí dívat na digitální snímky v počítači, nebo promítané na televizi.

Pokud si z Vánoc uděláte fotografickou tradici, ocení ji i vaši blízcí. Nemusí to přijít hned, úspěch se však dostaví hlavně při pozdějším prohlížení rodinných alb a přetrvá i několik generací.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *