Jak na koláž z fotek? Pomůžou vám vrstvy a modul Tisk

uvodni

Ať už chcete jenom vložit více fotek do jedné, nebo vytvořit složitou koláž, v Zoner Photo Studiu X to hravě zvládnete. Ukážeme vám, jak vytvořit jednoduchou koláž na pár kliknutí a podrobně vás provedeme postupem výroby složitějších výtvorů. Jak sami uvidíte, fotografické koláže mají celou řadu využití. Naučte se je vytvářet ještě dnes.

Jako fotografové se věnujete každému snímku samostatně, ale občas jich potřebujete vtěsnat několik do jednoho. Například když zpracováváte infografiku, děláte koláž několika snímků z dovolené, tvoříte fotomontáž a nebo třeba vyrábíte motivační citát na sociální sítě.

Dvě cesty ke snadné koláži

V Zoner Photo Studiu X jsou pro kombinování fotografií dvě možnosti, mezi kterými si můžete vybrat. Jde o modul Tisk a modul Editor.

Modul Tisk dovoluje velice rychlou tvorbu koláží pomocí přednastavených šablon nebo přípravu takzvaného indexového tisku, což je pravidelná mřížka s obrázky a volitelně i informacemi o nich.

koláž a index
Vlevo koláž a vpravo indexový tisk. Obojí vyrobené v modulu Tisk.

Pokud chcete vytvořit jednoduchou koláž nebo indexový tisk, modul Tisk je pro vás ideální volbou. Výsledek dostanete na několik kliknutí.

Práce ve vrstvách

Pokud ale potřebujete složitější funkce, sáhněte po modulu Editor, o kterém bude řeč ve zbytku článku. Zde už vás předdefinované šablony neomezují a jste naprostými vládci nad obsahem.

Modul Editor použijete zejména v případě, že vám nestačí hranaté rámečky, ale potřebujete snímky ořezávat do složitějších tvarů. Sáhněte po něm také v případě, že chcete fotky dávat přes sebe nebo využívat efekty jakou jsou stíny a další.

V Editoru budeme obrázky dávat do jednotlivých vrstev, se kterými budeme pracovat a postupně je upravovat. Vrstvy si představte jako kusy papíru nad sebou, které lze kdykoliv posunout či změnit jejich pořadí.

Začněte s obrázkem nebo s prázdným prostorem

Než začnete, je dobré mít zhruba představu o tom, co chcete vytvořit. Téměř vše lze později opravovat, takže nemusíte mít vše naplánováno do detailů, ale plánování šetří práci.

První rozhodnutí vás čeká hned na začátku – co použít jako základní kámen?

Pokud bude podkladem obrázek, do kterého budete vkládat další menší obrázky, začněte v modulu Správce, najděte příslušný soubor a poté přepněte se do modulu Editor.

obrazek v obrazku
Obrázek vložený do hlavního obrázku.

Naopak pokud máte v plánu všechny obrázky rozmístit po prázdné ploše, je lepší začít přímo v modulu Editor a zvolit v menu Soubor položku Nový… (Ctrl + N).

Velikost nastavte podle použití. Pro web stačí mít delší stranu 1 000 až 2 000 pixelů dlouhou, pro tisk například na formát A4 v dobré kvalitě už je vhodné mít rozměry alespoň 2 480 x 3 508 pixelů.

obrazky nad plochou
Několik fotografií vložených do velkého prázdného obrázku.

Vkládání dalších obrázků

Jakmile máte připravený podkladový obrázek nebo čistou plochu v modulu Editor, je načase přidat další fotografie. Postup pro každou novou fotografii je shodný:

Nad seznamem vrstev je tlačítko Přidat vrstvu, vedle kterého je šipka dolů. Tu zmáčkněte a rozbalí se menu, ze kterého vyberte Vložit ze souboru….

tlacitko pridat
Po rozbalení tlačítka Přidat vrstvu zvolte Vložit ze souboru…

Poté stačí zvolit konkrétní soubor v dalším okně a tento obrázek se objeví jako nová vrstva.

Nová vrstva v seznamu
V seznamu vrstev se objevila nová vrstva.

Zároveň se nástroj automaticky změní na Přesun a transformace (V), takže s novou vrstvou lze hned pohybovat. To je také znázorněno kontrolními body kolem vložené vrstvy.

Vrstva, značky, transformace
Nově vložená vrstva s kontrolními body pro transformaci.

Posun a změna velikosti

Je-li aktivní nástroj Přesun a transformace (V) (ať už hned po vložení vrstvy nebo jej aktivujete kdykoliv později), stačí umístit myš doprostřed vrstvy a při držení levého tlačítka vrstvu snadno přetáhnete. Aktuální souřadnice vidíte v panelu vpravo.

Přesnějšího posunu docílíte pomocí klávesových šipek, které obrázek posunou vždy o 1 pixel. Nebo o 10 pixelů v případě, že zároveň s tlačítkem myši držíte i klávesu Ctrl. Případně můžete souřadnice přímo napsat čísly do polí X a Y. Později samozřejmě můžete pozici obrázku kdykoliv změnit

Mód přesun
Pravý panel při změně pozice vrstvy. V polích X a Y můžete zadat přesné souřadnice.

Při změně velikosti obrázku je postup trošku jiný. Za použití stejného nástroje tentokrát táhněte za jednu z kruhových značek na kraji vrstvy. Už při změně se v panelu vpravo objeví tlačítka PoužítZrušit. Znamená to, že jste v režimu, kde nemůžete dělat nic jiného, než měnit rozměry aktuální vrstvy (zatím bez ztráty kvality).

Na konci operací se musíte rozhodnout, zda změny použijete nebo zahodíte a vrátíte se zpět. Po použití totiž ZPS vrstvu přepočítá na novou velikost a dojde tak k nevratné změně v rozměrech a kvalitě vrstvy. Pokud byla vrstva zmenšena, ztratí se data a už ji nejde vrátit do původní velikosti v originální kvalitě. Změny velikosti je tedy třeba si promyslet.

změna velikosti
Pravý panel při změně velikosti vrstvy. Všimněte si nových tlačítek Použít a Zrušit.

Tip: Pokud umisťujete více obrázků, které mají být stejně velké, je rychlejší si je napřed připravit ve správné velikosti. To provedete v modulu Správce. Stačí vybrat všechny požadované obrázky a v pravém panelu zvolit Export. V následujícím okně je potřeba použít Formát TIFF a ne JPEG, aby nedošlo ke ztrátě informací, a zadat Změnu rozměrů tak, aby vyhovovala vašim potřebám.

Efekty vrstev

Každé vrstvě lze přiřadit efekty, které se budou automaticky aktualizovat při budoucích změnách vrstvy. Jde například o stín, obrys nebo překrytí barvou či přechodem. Vše je rychle k dispozici po kliknutí na tlačítko fx nad seznamem vrstev. Po kliknutí na tlačítko se objeví okno, ve kterém aktuální vrstvě nastavíte požadované efekty, jako například stín na obrázku níže.

efekty vrstvy
Přes tlačítko fx lze vyvolat panel pro nastavení efektů vrstev.
Vrstva s aplikovaným efektem stínu.
Vrstva s aplikovaným efektem stínu.

Složte koláž z nejrůznějších tvarů

Vložený obrázek můžete upravit i do jiného než obdélníkového tvaru. Každá vrstva má volitelně  takzvanou masku, která určuje, jaké části z vrstvy jsou viditelné a které jsou průhledné (případně v různých stupních průhlednosti).

Následující příklad vznikl právě takto. Nejprve jsem otevřel v Editoru obrázek klokana a do něj vložil vrstvu s rukou a horami podle postupu výše.

Zdrojové fotografie.
Zdrojové fotografie.

Poté jsem vybral ruku samotnou pomocí nástrojů výběru. Jejich použití se liší případ od případu, ale zde jsem využil toho, že ruka má úplně jinou barvu než pozadí. Zvolil jsem tedy nástroj Kouzelná hůlka (W) s vhodnou Tolerancí a postupným klikáním při držení klávesy Shift jsem přidával do výběru další části ruky, až byla celá vybraná. Borůvkami jsem se zatím nezabýval, protože mně šlo o co nejpřesnější výběr hranic ruky.

Vybraná světlá část ruky.
Vybraná světlá část ruky.

Přidat borůvky do výběru je poté snadné, protože tato operace nevyžaduje velkou přesnost. Stačí z Kouzelné hůlky (W) přepnout na nástroj na Laso (L) a opět spolu s klávesou Shift zhruba orámovat borůvky.

Vybrané je vše, co poté bude viditelné.
Vybrané je vše, co poté bude viditelné.

Jakmile je výběr hotový, klikněte pravým tlačítkem v seznamu vrstev na aktuální vrstvu, z menu vyberte položku Maska a pod ní Odkrýt výběr. Výběr se promění na masku vrstvy a tím zprůhlední vše, co jste nevybrali. Výběr teď už nepotřebujete a můžete jej zrušit klávesou Esc.

Vrstvu poté umístěte opět nástroji pro posun (klávesa V) na správné místo a máte splněno. Vše je možné případně dále upravovat – měnit jak masku vrstvy, tak i grafická data a jednotlivé vrstvy například zesvětlovat, měnit barvy nebo přímo překreslovat. V tom je obrovská síla vrstev.

Oříznutá a posunutá horní vrstva.
Oříznutá a posunutá horní vrstva.

Je to snadné

Skládání více obrázků dohromady není složité a uvedené postupy se hodí ve spoustě případů od kombinace dvou snímků po velmi komplikované koláže z desítek zdrojů. S vrstvami dokážete prakticky cokoliv a je jen na vaší fantazii, jaké kreace vzniknou. V tomto článku je popsaný konkrétní postup pro jednu situaci, ale pokud se chcete dozvědět více, pokračujte na obecnější článek o používání vrstev.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *