Jak fotit chrámy a kostely
Sakrální stavby bývají klenoty města. Snoubí se v nich jejich historická hodnota a monumentální design, který měl už před staletími za cíl na člověka zapůsobit. Je mnoho způsobů, jak jejich krásu zachytit, takže si pojďme projít ty hlavní z nich.
V prvním díle seriálu o focení architektury města jsme se zabývali obecnějšími pravidly. Ta platí i u kostelů, ale u nich se objevují další specifika, která projdeme v tomto článku.
Budu se zde stále zabývat zachycením budov zvnějšku, protože fotografování interiérů s sebou přináší zase odlišné výzvy a pro zájemce je tedy k dispozici celý článek o focení uvnitř kostelů.
Dominanta i z dálky
Chrámy se často tyčí nad městem a bývají i jejich symbolem, který je viditelný zdaleka. To také znamená, že je můžete začít fotit o několik kilometrů dříve, než se dostanete přímo k nim. Nemusí jít jen o detail dané budovy, ale i o celkovější záběr na město, kde trůní daná památka. I pro takový „širší“ záběr se nejspíš pořád bude hodit teleobjektiv, ale to už záleží na konkrétní vzdálenosti, ze které fotíte.
Barcelona se světově známou stavbou je možná extrémní příklad, ale není to žádná velká výjimka. Stejně tak nad ostatními budovami dominují kostely i v malých obcích.
Problémy zblízka
Pokud se odpoutáte od panoramat města a přesunete se přímo k památce, narazíte pravděpodobně na menší úskalí: Je běžné, že budovy okolo nedovolují ustoupit dostatečně dozadu, takže se nemusí vejít do běžného záběru.
Vlastníci ultraširokých objektivů mají životy o hodně snazší, jenže fotit stavbu, která roste vysoko nad chodník znamená, že se objeví tzv. kácející se linie – v realitě rovnoběžné vertikální zdi se budou perspektivně sbíhat k sobě.
Některým fotografům tento efekt vadí, jiným ne, někdy je to dokonce umělecký záměr. Každopádně pokud necháte dostatek místa kolem, je tento efekt opravitelný, ale cena za korekci je ztráta pixelů po stranách a zhoršená kvalita snímku.
Panorama jako pomůcka
S trochou šikovnosti složíte i z chodníku panorama stavby nad vámi, a to pak řeší oba možné problémy – rozšíří záběr dál, než zvládne vaše vybavení a zároveň připraví rezervu pro případné ořezávání a narovnávání linií.
Přidejte objekt z okolí
Vyplatí se také dívat kolem sebe, zdali neobjevíte něco zajímavého, co by šlo do záběru zahrnout. Scéna tak získá hloubku a bude zajímavější než jen prostý snímek stavby. Užitečné v tomto ohledu jsou stromy a rostliny, ale objevují se i jiné objekty.
I když to vypadá, že na daném místě nic není, zkuste se porozhlédnout po samotné zemi a třeba objevíte zajímavý detail nebo linii, která provede diváka snímkem.
Průhledy
Když poodstoupíte ještě dál, možná i do vedlejší ulice, dostanete odvážnější variantu snímku typu „okolí + chrám“. Z klíčové stavby může být vidět jen část, a přesto bude stále na fotografii působivá.
Detaily architektury
Pro focení detailů ale nemusíte chodit daleko a spoléhat se na zakrývací práci okolních domů. Stejně dobře lze korzovat těsně kolem katedrály a za použití vyššího ohniska „vyzobávat“ zajímavosti historické architektury.
Nebojte se zkoušet ani téměř anonymní detaily, které vyloženě nekřičí o pozornost, ale jen doprovázejí ostatní snímky v sérii.
Nepřehlížejte okolí
Významné stavby jsou doprovázené elegantním prostředím okolo nich. I tam se nacházejí prvky, které stojí za zaznamenání. Typicky se jedná o okrasné rostliny (nebo celé parky), sochy, kašny, altánky a další menší stavby. Nepřehlédněte je jen kvůli tomu, že je vedle nich jejich větší souputník.
Kompromisem je spojit menší i větší stavby v jednom záběru, ať je jasné, že k sobě patří. Tady už se tak trochu dostáváme k předchozím bodům, ale je jen na vás, jak velký prostor na snímku dáte popředí a pozadí.
Noční záře
Významné budovy mají také další vlastnost vhodnou pro fotografy – bývají v noci dobře nasvícené. Scéna je pak úplně jiná a můžete v ní znovu objevovat nové pohledy. Pro srovnání dávám opět Vatikán, který se zářící lampou a osvětlenými pilíři dostává úplně jinou atmosféru. Kácející se linie tady nemůžu napravit (přišel bych o důležité části fotky), takže se musím tvářit, že jsem vše takto od začátku plánoval.
Foťte kostely
Chrámy, katedrály, kostely a podobné stavby jsou části města, které si zaslouží být focené a nejspíš to většina turistů automaticky dělá i bez přesvědčování. Ale třeba vás tento článek ponoukne k dalším možnostem záběrů a z příští cesty se vrátíte se zajímavějšími snímky a s ještě větší radostí z nich.
Zatím zde není žádný komentář.