Jak fotit hrady a zámky

Jak fotit hrady a zámky

Hrady či zámky jsou typické cíle turistů i fotografů. V Evropě jich je mnoho a nejspíš i ze svého okolí znáte několik významných staveb, kolem kterých už léta chodíte bez zamyšlení. Přečtěte si naše tipy na focení a třeba najdete novou inspiraci i u starých známých budov.

Fotografování hradů a zámků je v lecčems podobné focení kostelů a chrámů z předchozího dílu seriálu o architektuře. Budu se snažit vypíchnout věci typické pro hrady a zámky, byť prakticky vše od kostelů platí i zde. Týká se to i obecných pouček, jako je korekce kácejících se linií. To tedy nyní nebudu opakovat a vrhnu se na odlišnosti.

Umístění: města i krajina

Na rozdíl od kostelů, které jsou obvykle spjaty s obcemi, můžete stavby šlechty najít v mnoha různých prostředích: Od středů měst až po těžko dostupné vrcholy kopců.

Co se týče hradů ve městech, ty se obvykle tyčí nad okolní střechy a podobně jako významné chrámy je má smysl fotit s kontextem zástavby okolo. Už jejich silueta bývá výrazná, takže se je nebojte na snímku zmenšit a do popředí vybrat nějaký jiný objekt poblíž. Srovnejte například následující dva snímky, první zabírající kopec s hradem:

Jak fotit hrady a zámky
Hrad ve městě Artá na Mallorce s kopcem pod ním. Canon 5D Mark IV, Canon EF 70-300/4-5.6L IS, HDR z různých expozic, f/13, ISO 100, ohnisko 70 mm

A druhý snímek, kde je celý kopec zmenšený na čtvrtinu snímku a volné místo zabírá dřevěný chodník:

Jak fotit hrady a zámky
Opět hrad ve městě Artá, ale i s chodníkem vedoucím k městu. Canon 5D Mark IV, Canon EF 16-35/2.8 III, HDR z různých expozic, f/13, ISO 100, ohnisko 35 mm

Oba snímky jsou použitelné, ale na druhém se má oko diváka delší dobu kam koukat a co studovat. Přitom je snímek stále „čitelný“ a hrad je viditelný. Na malých mobilech už ale asi bude velikost hraniční.

Výběr okolí

Mnoho hradů i zámků v obcích je nejen postaveno na kopcích, ale také jsou často od okolních domů oddělených lesem, parkem, či zahradou. 

V takových případech se můžeme rozhodnout, jestli okolní domy do záběru zahrneme nebo ne. Opět se zadívejte na situaci níže, kde je zámek Hohenschwangau s okolními domy, parkovišti a turisty:

Jak fotit hrady a zámky
Zámek Hohenschwangau s okolím. Canon 5D Mark III, Canon EF 16-35/2.8 III, 1/320 s, f/8, ISO 100, ohnisko 35 mm

A pro srovnání, jak může vypadat snímek ze stejného místa, kde byly okolní budovy nenápadně vynechány. Vytváří se dojem, že je zámek sám uprostřed Alpských vrcholů:

Jak fotit hrady a zámky
Zámek Hohenschwangau zabraný tak, aby kolem zůstala jen krajina. Canon 5D Mark III, Canon EF 70-200/2.8 II, 1/320 s, f/8, ISO 100, ohnisko 35 mm

Pro příklady ani nemusíme chodit do zahraničí. Snímek zámku obklopeného pouze přírodou lze pořídit prakticky z jakékoliv ulice Vranova nad Dyjí:

Jak fotit hrady a zámky
Zámek nad městem Vranov nad Dyjí. Canon 5D Mark III, Canon EF 16-35/2.8 III, 1/160 s, f/13, ISO 100, ohnisko 32 mm

Zámecké zahrady

Zámky mívají kolem sebe upravené prostory, kde je opět co fotit. Některé zámecké zahrady jsou vyhlášené, ale i v těch menších se najde spousta drobností a zákoutí. Pokud je zrovna období kvetoucích rostlin, získáte zdarma spoustu barev, které oživí architekturu samotnou.

Jak fotit hrady a zámky
Lucemburský palác v Paříži s přilehlými zahradami. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/3.5-4.5, 1/40 s, f/11, ISO 100, ohnisko 22 mm (35 mm v přepočtu na full frame)

Je jen vaše volba, jestli je využijete pro dokreslení zámku samotného nebo dáte důraz na malý objekt se zámkem v pozadí (nebo úplně bez něj).

Jak fotit hrady a zámky
Detail u Lucemburského paláce. Canon 40D, Canon EF 85/1.8, 1/500 s, f/2.5, ISO 100, ohnisko 85 mm (135 mm v přepočtu na full frame)

Detaily v areálu

I relativně malé věci mohou být zajímavé a vzhledem k tomu, že areály bývají rozlehlé, tak s trochou trpělivosti vytvoříte sérii – ať už květin, oken, cestiček nebo v tomto případě soch zvířat deroucích se přes plot:

Jak fotit hrady a zámky
Sochy u hradu v Cardiffu. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/3.5-4.5, různá nastavení

U opravdu trpělivých lidí se taková série může táhnout i přes více hradů či zámků, čímž získáte opravdu zajímavý materiál. Tady je jen na vaší fantazii, jaký dáte výsledku podobu.

Na snímku výše jsem se snažil i o myšlenku v pozadí: Nejen, že jsou sochy nafocené podobným způsobem, ale každá je trošku „pootočená“ – doufal jsem, že při skládání vznikne zajímavý efekt, jenže to úplně nevyšlo. S trochou snahy by šlo sérii i vylepšit plynulými přechody, pomocí retuše v ZPS X. Zjevně ale nejsem tak trpělivý, ale dejte mi čas, tyto fotky mám zatím jen 11 let.

Odrazy na vodě

Výskyt kašen a jezírek je u zámků spíše pravidlem než výjimkou a skrývá se v nich velký fotografický potenciál. Pokud příliš nefouká vítr, který by dělal na vodě vlnky, a pokud také není zapnutý vodotrysk, snadno vyfotíte zámek, i s jeho odrazem na hladině.

Jak fotit hrady a zámky
Zámek Chvalkovice u vodní nádrže. Canon R5, Canon EF 16-35/2.8 III, 1.3 s, f/14, ISO 100, ohnisko 16 mm

Nezáleží ani tolik na samotné velikosti vodní nádrže. Ta je ve Chvalkovicích poměrně velká s průměrem kolem 60 metrů, ale stejně dobře se fotí ve Valticích v kašně zhruba sedmimetrové.

Jak fotit hrady a zámky
Zámek ve Valticích a relativně menší kašna. Canon 5D Mark IV, Canon EF 16-35/2.8 III, 1/100 s, f/13, ISO 100, ohnisko 16 mm

Klíčem je být nízko nad hladinou, kde je odraz nejvýraznější. Čím výš budete, tím víc začne být patrné dno. Záleží ale také na konkrétních světelných podmínkách.

Ostatní návštěvníci

Zatím jsem se vyhýbal focení ostatních lidí, protože mi záběry bez nich připadají čistší. Někdy ovšem není vyhnutí a stavba se bez turistů vyfotit nedá. Může se stát, že bude jejich přítomnost na snímku vlastně zajímavá, protože díky nim získáte na fotce život či třeba měřítko hradu.

Pár procházející zámkem Ažlún v Jordánsku (anglický přepis je Ajloun) posloužil pro ozvláštnění záběru, který by jinak byl vcelku fádní.

Jak fotit hrady a zámky
Hrad Ažlún v Jordánsku prozkoumává dvojice návštěvníků. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/3.5-4.5, 1/40 s, f/4, ISO 400, ohnisko 16 mm (25 mm v přepočtu na full frame)

Výhledy z hradu

Část článku jsem věnoval vysoko položeným hradům, což směřuje k dalšímu okruhu: Pokud se vydáte i dovnitř takové stavby, ba dokonce na jejich věž, čeká vás vyhlídka do okolí. Zmiňovaný zámek ve Vranově nad Dyjí je vidět téměř odkudkoli, takže má naopak výhled skoro kamkoliv ve městě pod ním.

Jak fotit hrady a zámky
Město Vranov nad Dyjí ze zámku. Canon 5D Mark III, Canon EF 16-35/2.8 III, 1/200 s, f/8, ISO 100, ohnisko 22 mm

To stejné platí pro zříceniny a stavby na kopcích mimo střed města, kde je skvělý rozhled do krajiny. Z hradu na Pálavském kopci je tak vidět vodní nádrž Nové Mlýny a také pole a vinice táhnoucí se až k obzoru.

Jak fotit hrady a zámky
Výhled z hradu Děvičky na vodní nádrž Nové Mlýny a okolí. Povšimněte si záměrného rámování pomocí okna zříceniny. Canon 5D Mark IV, Canon EF 16-35/2.8 III, 1/640 s, f/18, ISO 100, ohnisko 20 mm

Další možností

Dalo by se pokračovat dál a dál. Nové typy snímků získáte v noci, jiné zase za úsvitu. Kromě čisté architektury se lze soustředit i na zámecké akce, ať už to je střídání stráží nebo rekonstrukce historických bitev. Zkrátka fotografické pole je široké a užijí si zde zkušení fotografové i nadšení začátečníci.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (4)

 1. Hned u prvního příkladu jsou fotografie prohozené (hrad ve městě Artá na Mallorce), nesedí tak text ani popisky.

  1. Zdravíme Vás, Petro, skvělý postřeh! Děkujeme Vám za upozornění, už jsme opravili. Občas se to při tom množství fotek trochu zamotá i nám.
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků bez zamotání:-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

 2. Krásné fotky, jen by mě zajímalo, jak se dá s objektivem Canon EF 70 – 200/ 2,8 II udělat fotka s ohniskem
  35 mm.

  1. Zdravíme Vás Jéňo, děkujeme za připomínku. Tohle samozřejmě není žádná magie, ale běžný překlep:-) Opravíme i pro ostatní čtenáře.
   Přejeme Vám mnoho magických snímků;-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *