Věčný boj RAW versus JPG: Kdy je dobré fotit do RAW?

Raw vs JPG

Fotoaparáty běžně nabízí focení do dvou formátů. Prvním z nich je takzvaný syrový formát RAW a druhým je JPG. Který z nich si ale vybrat? V tomto článku vám ukážeme několik situací, ve kterých jsou jednotlivé formáty více či méně vhodné. Projděte si je a už nebudete při výběru tápat.

Fotky ve formátu RAW jsou větší, protože obsahují daleko více dat. Je ale potřeba počítat s tím, že fotografii musíte ještě před publikováním nebo tiskem převést do obrazového formátu, například JPG nebo PNG a další.

Oproti tomu formát JPG jsou zjednodušeně řečeno již hotové fotky. Pokud si stále nejste jistí, jaký formát ve svém fotoaparátu zvolit, zkuste se najít v některé ze situací, které jsme pro vás do článku vybrali.

Nenechte se zmást, různé značky fotoaparátů používají různé koncovky souborů:

RAW tak může mít koncovku .NEF, .CR2, .RAF…

JPG zase .JPEG, .FINE a podobně.

Jedná se ale pořád o ty samé formáty a práce s nimi je stejná.

RAW – větší jistota u zakázek

Nejzásadnější důvod, proč fotit do RAW je situace, kdy si nemůžete dovolit udělat chybu. Při focení svatby či vlastně jakékoli zakázky, za kterou dostanete zaplaceno nebo která se nedá opakovat, je RAW prostě jistota.

Nejen v expozičně složitějších situacích, ale třeba i v obyčejném přechodu z venku dovnitř se může stát, že zapomenete na foťáku něco přenastavit a fotíte příliš tmavé fotky. Pravděpodobnost, že z nich vytáhnete použitelný výsledek, je při použití formátu RAW daleko větší.

svatba
RAW je jistota. Příliš tmavé fotky této romantické chvilky bych z formátu JPG už nezachránil.

RAW – lepší dynamický rozsah pro krajiny

Další situací, ve které oceníte RAW, je focení s velkým dynamickým rozsahem. Třeba když je v záběru západ slunce. Podívejte se na srovnání níže – na obrázku vidíte porovnání úpravy přechodovým filtrem z JPG a RAW formátu.

Rozdíl v extrémnějších úpravách JPG vs. RAW.

Z mraků a slunce vytáhnete daleko více dynamiky při použití RAW. Pokud ztmavujete JPG s přepalem, dostanete zpravidla jen šedou jednolitou plochu.

JPG – lepší práce s HDR

Pokud chcete více ovládnout dynamický rozsah, máte ještě jednu možnost. Použijte bracketing a vyfoťte různě exponované fotky. Pak je v Zoner Photo Studiu složte do HDR.

hdr
HDR složená ze 2 expozic. (Ptáky jsem přidal dodatečně, s tím by si HDR neporadilo dobře)

RAW – lepší úprava nočních fotek

Při focení ve špatných světelných podmínkách dává formát RAW opět větší smysl. Takto (vizte obrázek níže) dopadne snímek, když se snažíte zesvětlovat noční fotku. V případě JPG je vidět, že z obrazu vylézá barevný šum a různé mapy a artefakty, které u RAW nenajdete.

šum
Detail při zesvětlování nočních fotek.

RAW + JPG – dává to také smysl?  

Určitě ano. Fotoaparáty umožňují většinou režim, kdy se na kartu ukládá zároveň JPG i RAW. To se hodí v několika případech, například když:

 • Fotíte do RAW a JPG necháváte ukládat na druhou kartu, kdyby se s první něco stalo.
 • Fotíte sportovní nebo jinou událost, kde jsou fotky potřeba co nejdříve – máte jpg ihned k odeslání a RAW, pokud fotky budete chtít vylepšovat později.
 • Fotíte spíše do JPG – neplánujete velké úpravy, ale chcete mít RAW, kdyby byl potřeba

JPG – když vás nebaví dlouho upravovat

Fotoaparáty mají při focení do JPG vždy nastavení automatických úprav. Zpravidla je doostří, přidají kontrast, odšumí… Prostě tu základní úpravu udělají za vás. Pokud tedy s fotkami nic jiného neděláte, nemá smysl RAW používat.

Naopak, je to spíš na škodu. Několik nenáročných fotografů mi řeklo, že po tom co začali fotit do RAWu, mají fotky horší. Je to tím, že RAW zpravidla neobsahuje žádné úpravy. Očekává se totiž, že je uděláte vy ručně. Podrobně se o tom dočtete v článku Proč má RAW někdy jiné barvy než JPEG?

lama jpg a raw
Rozdílné barvy JPG a RAW bez úprav. Autor: Irena Diatelová

JPG: ideální pro rodinné fotky, selfies, rovnou na Instagram

Další vhodná situace, kdy není třeba RAW, je takové to domácí cvakání nebo třeba fotky, které chcete rovnou poslat přes wifi do telefonu a ihned nasdílet.

selfie ze svatby
Selfie ze svatby jsem si poslal rovnou do telefonu, prohnal filtrem a sdílel.

JPG – využijte kreativní filtry

Barevné filtry a úpravy přímo ve fotoaparátu většinou nedoporučujeme. Existují ale výjimky. Například Fujifilm má celkem zajímavé barevné filtry, které simulují analogové barvy. A tyto režimy samozřejmě fungují, jen pokud fotíte do JPG.

Co je tedy lepší?

Nejlepší je využívat právě kombinaci obou formátů. Oba mají v různých situacích svůj význam. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zkuste úpravu JPG nebo RAWů ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (2)

 1. František Kreisinger

  Má smysl resp. nějakou výhodu používání RAW formátu pro skládání HDR z různě exponovaných snímků v ZPS X?

  1. Zdravím vás, Františku,
   děkuji za vás dotaz. Těší mě váš zájem o téma focení ve formátu RAW. Na vaši otázku nebude úplně jednoduchá odpověď, protože co fotograf, to názor. Většina fotografů vám ale asi doporučí surová data ve formátu RAW. Časem si pro své fotky, ale každý najde svou cestu. O formátu RAW se více dočtete v našem článku: https://www.milujemefotografii.cz/vecny-boj-raw-versus-jpg.
   Přeji úspěšné skládání snímků
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *