Co nesmí chybět v brašně fotografa

Některé fotografické vybavení se automaticky stává součástí vaší brašny. Jenomže jsou věci, u kterých by vás nenapadlo, že je dobré je mít při focení po ruce. Jak dokáže pomoct třeba taková izolepa nebo baterka? Poradíme v našem článku.

Mezi základní věci, které by neměly chybět ve vaší brašně, patří nabíječka, mikrohadřík, náhradní paměťové karty nebo USB kabel.

Jsou ale věci, které byste v klasické fotografické výbavě nehledali, a přesto se můžou hodit: kompas, baterka, sešit, diktafon, bílý papír velikosti A3 a izolační páska.

Nestandardní obsah brašny.jpg

Nestandardní obsah brašny.

Kompas

Kompas nepotřebujete k tomu, abyste při fotografování náhodou nezabloudili. Skvěle se totiž hodí k odhadnutí světelných podmínek.

Pokud cestujete a navštěvujete různá místa, ne všude se rychle zorientujete. Prostředí vypadá skvěle, ale světlo je velmi špatné. Pomocí kompasu jednoduše zjistíte světové strany a snáz tak odhadnete, jak ono místo bude vypadat při východu nebo západu slunce.

Kompas také využívají fotografové, kteří fotí noční oblohu na dlouhý čas – jednoduše fotoaparát se širokým ohniskem obrátí na sever, aby měli jednu pevnou hvězdu na obloze (Severku).

Baterka

Jednoduchý nástroj, který vám pomůže při fotografování v horších světelných podmínkách. Stává se, že fotoaparáty nejsou schopny za horšího světla přesně zaostřit a pomocné světlo přístroje není dostatečně výkonné.

Baterkou jednoduše posvítíte tam, kam chcete zaostřit, a zaostříte. Svítidlo můžete použít také kreativně. Potřebujete jenom stativ, na fotoaparátu nastavit delší expozici a pomocí baterky si dosvítit fotografovaná místa. Kreativitě se meze nekladou. Jakoukoliv fotku přeci můžete kdykoliv smazat.

Diktafon a notes

Kdo je fotografií posedlý a má ji skutečně rád, pořád nad ní přemýšlí. Napadají vás během dne různé scenérie a náměty na fotografie? Nápady přijdou a stejně tak odejdou. Proto si je heslovitě poznačte do sešitu nebo na diktafon (případně telefon), abyste je nezapomněli. Sešit mějte vždy u sebe, hlavně při vymýšlení scénářů a kompozic na focení.

Bílý papír

Nebojte se, nemusíte jej nosit krásně složený. Důležité je, že papír máte po ruce. Papír můžete použít jako malou nízkorozpočtovou odrazovou desku (například na odlesk v očích) nebo jako pozadí při fotografování malých detailů.

Izolační páska

Pověr a pověstí o tomto zázračném vynálezu je opravdu mnoho. Proto je logické, že tento předmět najde své místo i ve fotografii.

Izolačku můžete použít jako stativ – jednoduše na ni postavíte fotoaparát, na fotoaparátu nastavíte časovač a můžete fotografovat.

Izolačka se dá využít i při nočním fotografování. Znáte to – chcete fotit na dlouhý čas, ale v momentě, kdy zmáčknete spoušť ručně, pohnete fotoaparátem a pohyb zůstane zachycený na fotografii. Jestliže nemáte po ruce kabelovou spoušť, která by tento problém vyřešila, vyrobte si kabelovou spoušť jednoduše z izolačky.

Zmuchláte si malou kuličku izolačky, na fotoaparátu nastavíte časovač a bulb režim (režim, kdy je závěrka otevřená tak dlouho, dokud je zmáčknutá spoušť fotoaparátu). Izokuličku položíte na spoušť a jednoduše ji přelepíte. Dofotíte tak, že objektiv zakryjete krytkou a až potom odstraňujete onu „kabelovou“ spoušť.

Izolačka (především ta stříbrná) je oblíbená taky u fotografů, kteří fotí v rizikových oblastech. Nová a drahá technika s obrovskými nápisy na popruzích může přilákat pohledy zlodějů. Všechny nápisy proto přelepte. Fotoaparát tak vypadá zničeně a je pro zloděje nezajímavý. Majitelé Canonů přelepují dokonce i bílé objektivy.

Jedna fotografie za všechny: na fotografii byl požitý kompas na nalezení severky, za pomocí baterky, blesků a barevných filtrů byla „vybarvená

Jedna fotografie za všechny: na fotografii byl požitý kompas na nalezení severky, za pomocí baterky, blesků a barevných filtrů byla „vybarvená“ scéna a jako kabelová spoušť byla použita izolačka

Pokud máte svoje vlastní tipy a triky, neváhejte a podělte se o ně. Stačí napsat krátký komentář pod článek nebo na náš Facebook. Budeme rádi za každý další váš tip nebo zkušenost.

Poslední aktualizace 17. dubna 2015

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Majo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. Později se moje tvorba vykrystalizovala a zabýval jsem se téměř výhradně fotografováním lidí. Momentálně se věnuji hlavně módní a reklamní fotografii. Více mých fotografií naleznete na stránkách www.majoelias.cz.

Číst všechny články.

Komentáře