Co nesmí chybět v brašně fotografa

Některé fotografické vybavení se automaticky stává součástí vaší brašny. Jenomže jsou věci, u kterých by vás nenapadlo, že je dobré je mít při focení po ruce. Jak dokáže pomoct třeba taková izolepa nebo baterka? Poradíme v našem článku.

Mezi základní věci, které by neměly chybět ve vaší brašně, patří nabíječka, mikrohadřík, náhradní paměťové karty nebo USB kabel.

Jsou ale věci, které byste v klasické fotografické výbavě nehledali, a přesto se můžou hodit: kompas, baterka, sešit, diktafon, bílý papír velikosti A3 a izolační páska.

Nestandardní obsah brašny.jpg
Nestandardní obsah brašny.

Kompas

Kompas nepotřebujete k tomu, abyste při fotografování náhodou nezabloudili. Skvěle se totiž hodí k odhadnutí světelných podmínek.

Pokud cestujete a navštěvujete různá místa, ne všude se rychle zorientujete. Prostředí vypadá skvěle, ale světlo je velmi špatné. Pomocí kompasu jednoduše zjistíte světové strany a snáz tak odhadnete, jak ono místo bude vypadat při východu nebo západu slunce.

Kompas také využívají fotografové, kteří fotí noční oblohu na dlouhý čas – jednoduše fotoaparát se širokým ohniskem obrátí na sever, aby měli jednu pevnou hvězdu na obloze (Severku).

Baterka

Jednoduchý nástroj, který vám pomůže při fotografování v horších světelných podmínkách. Stává se, že fotoaparáty nejsou schopny za horšího světla přesně zaostřit a pomocné světlo přístroje není dostatečně výkonné.

Baterkou jednoduše posvítíte tam, kam chcete zaostřit, a zaostříte. Svítidlo můžete použít také kreativně. Potřebujete jenom stativ, na fotoaparátu nastavit delší expozici a pomocí baterky si dosvítit fotografovaná místa. Kreativitě se meze nekladou. Jakoukoliv fotku přeci můžete kdykoliv smazat.

Diktafon a notes

Kdo je fotografií posedlý a má ji skutečně rád, pořád nad ní přemýšlí. Napadají vás během dne různé scenérie a náměty na fotografie? Nápady přijdou a stejně tak odejdou. Proto si je heslovitě poznačte do sešitu nebo na diktafon (případně telefon), abyste je nezapomněli. Sešit mějte vždy u sebe, hlavně při vymýšlení scénářů a kompozic na focení.

Bílý papír

Nebojte se, nemusíte jej nosit krásně složený. Důležité je, že papír máte po ruce. Papír můžete použít jako malou nízkorozpočtovou odrazovou desku (například na odlesk v očích) nebo jako pozadí při fotografování malých detailů.

Izolační páska

Pověr a pověstí o tomto zázračném vynálezu je opravdu mnoho. Proto je logické, že tento předmět najde své místo i ve fotografii.

Izolačku můžete použít jako stativ – jednoduše na ni postavíte fotoaparát, na fotoaparátu nastavíte časovač a můžete fotografovat.

Izolačka se dá využít i při nočním fotografování. Znáte to – chcete fotit na dlouhý čas, ale v momentě, kdy zmáčknete spoušť ručně, pohnete fotoaparátem a pohyb zůstane zachycený na fotografii. Jestliže nemáte po ruce kabelovou spoušť, která by tento problém vyřešila, vyrobte si kabelovou spoušť jednoduše z izolačky.

Zmuchláte si malou kuličku izolačky, na fotoaparátu nastavíte časovač a bulb režim (režim, kdy je závěrka otevřená tak dlouho, dokud je zmáčknutá spoušť fotoaparátu). Izokuličku položíte na spoušť a jednoduše ji přelepíte. Dofotíte tak, že objektiv zakryjete krytkou a až potom odstraňujete onu „kabelovou“ spoušť.

Izolačka (především ta stříbrná) je oblíbená taky u fotografů, kteří fotí v rizikových oblastech. Nová a drahá technika s obrovskými nápisy na popruzích může přilákat pohledy zlodějů. Všechny nápisy proto přelepte. Fotoaparát tak vypadá zničeně a je pro zloděje nezajímavý. Majitelé Canonů přelepují dokonce i bílé objektivy.

Jedna fotografie za všechny: na fotografii byl požitý kompas na nalezení severky, za pomocí baterky, blesků a barevných filtrů byla „vybarvená
Jedna fotografie za všechny: na fotografii byl požitý kompas na nalezení severky, za pomocí baterky, blesků a barevných filtrů byla „vybarvená“ scéna a jako kabelová spoušť byla použita izolačka

Pokud máte svoje vlastní tipy a triky, neváhejte a podělte se o ně. Stačí napsat krátký komentář pod článek nebo na náš Facebook. Budeme rádi za každý další váš tip nebo zkušenost.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *