5 rychlých tipů na fotografování u moře

Jestliže existuje nějaká oblast, která krajinářským fotografům může v České republice chybět, pak jsou to zřejmě extrémní vrcholy hor a pochopitelně mořské pobřeží. Jak se v druhém zmiňovaném a napoprvé neznámém prostředí chovat s fotoaparátem? 

Mořské pobřeží a tropické počasí dokáže znepříjemnit fotografování nejen fotoaparátu, ale i fotografovi samotnému. Tedy například u Baltického moře některé starosti možná odpadnou, mohou však vznikat nové.

1) Chraňte fotoaparát

Elektronika je citlivá na nepříznivé vlivy jako jsou vysoká vlhkost nebo písek, který se při focení na pláži k fotoaparátu dostane, ať už chcete nebo ne. Ideální se jeví mít s sebou při focení u moře buďto outdoorový fotoaparát, který přežije nějakou tu kapku z moře a který (je-li vodotěsný) můžete klidně dát pod sprchu a zbavit tak slané vody po fotografování.

Ostatní modely jsou na tom podstatně hůře a v případě, že nebudete s sebou mít podvodní pouzdro, do kterého fotoaparát celý zabalíte (a které nebývá zrovna nejlevnější), budou trpět. Levnější variantou jsou pochopitelně některá měkká plastová pouzdra, která nejsou dělaná přímo na míru konkrétnímu modelu, ale přeci jen do nich fotoaparát vložíte a ochráníte. Občas bývají vodotěsná do několika málo metrů, takže se mohou hodit i pro nějakou tu fotografií těsně pod hladinou.

Jinak je třeba dávat pozor, nenechávat fotoaparát zbytečně ležet na dece či lehátku (nejen kvůli písku, ale také přímému slunci a nenechavcům) a vybavit se ofukovacím balónkem, čistícími ubrousky a štětečkem na následné odstraňování nečistot.

2) Chraňte fotografa

Nadšený fotograf, který má před sebou nikdy předtím neprozkoumaný terén a nové možnosti fotografování, může leckdy zapomenout na to, že i on – nejen jeho technika – by měl být připraven.

Nezapomeňte tedy na dostatek tekutin, pokrývku hlavy a opalovací krém. Zvlášť, když budete někde v tropických oblastech, může vám slunce dost znepříjemnit fotografování a to nejen na jedno odpoledne.

3) Předejděte nehodám

Nejen čím dál častější fotografování mobilním telefonem nebo tabletem s sebou nese i ledabylost držení přístroje v jedné ruce. Fotografujete-li u vody a ke všemu i na písku, nezapomínejte na poutko fotoaparátu, které vám může zachránit techniku před pádem na pláž (a následnou nutnost odstranění drobných nečistot) anebo přímo do slané vody.

Rovněž dávejte větší pozor při výměně objektivů. Zvlášť jestliže bude foukat vítr, měli byste na výměnu skel v otevřeném prostoru rovnou zapomenout, protože vám hrozí, že písek a další nečistoty ulpí uvnitř fotoaparátu a mohou tak znehodnotit další fotografie.

4) Pamatujte na pravidla

Někdy se novým prostředím necháme tak unést, že nemyslíme na základní poučky o fotografování krajiny a dalších disciplín. Zapřemýšlejte tedy nad tím, kam umístit horizont – zda do horní části obrazu, nebo naopak spodní (a zdůraznit tak například dramatickou oblohu). Vyzkoušejte také různé úhly pohledu a kompozice, širšího ohniska pro zdůraznění prostoru a naopak teleobjektivu či makroobjektivu pro zachycení detailů.

5) Nebojte se experimentovat

Máte-li s sebou stativ, vyzkoušejte si zachycení rozmazaného pohybu mořských vln – vděčného tématu, především, když do scény zakomponujete i nějaký statický objekt (skaliska, maják apod.).

Jestliže jste vybaveni podvodním fotoaparátem, určitě se vydáte fotografovat pod vodní hladinou. Otevře se vám tak celá řada nových možností a scén, které stojí za to zachytit. A nemusíte se zrovna potápět do hloubky několika metrů (v závislosti na vodotěsnosti přístroje a vašim plaveckým a potápěčským dovednostem). Dokonce i pár metrů od břehu, kdy vám voda sahá pouze po hrudník, můžete zachytit skvělé a neobyčejné fotografie.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *