Vyfotit, nahrát, složit. Podívejte se, jak vytvořit panorama

Dechberoucí širokoúhlé snímky krajiny jsou oblíbené už od dob kinofilmu. Jenže jak vytvořit panoráma, ve kterém na sebe snímky správně navazují a které neruší čáry vznikající právě překrývaním fotek? Je to jednodušší, než se může zdát. Stačí jen správné fotky, pár minut času a panoramatická fotografie je na světě.

Základem je vybrat správné místo. Ne každá lokalita se totiž pro panoramatický snímek hodí. Pak se může se stát, že po složení finální fotky zjistíte, že je nezajímavá a že jste panoráma skládali zbytečně. Nejdřív si tedy vše dobře promyslete – stejně, jako byste fotografovali na kinofilm.

Jak vytvořit snímky na panoráma

Abyste mohli složit panoráma, potřebujete při fotografování dodržet některé základní postupy. Patří mezi ně například přepnutí fotoaparátu do manuálního režimu (M) a nastavení nejvhodnějších expozičních hodnot pro danou scénu. Tyto hodnoty poté nechte stejné pro všechny snímky.

Také je potřeba, aby se jednotlivé záběry alespoň z jedné třetiny překrývaly. Díky tomu bude jejich skládání naprosto snadné.

Před focením také otočte fotoaparát na výšku. Pokud ho budete držet klasicky, získáte panoráma v podobě nepěkné úzké nudle.

Při fotografování zdrojových snímků pak máte 3 možnosti, jak se s foťákem otáčet:

  1. Držte fotoaparát pevně v rukou a otáčejte se v bocích ve směru, ve kterém chcete panoráma nasnímat. Obří výhodou je rychlost snímání. Musíte ale počítat s většími úpravami zkreslení, které vzniká kvůli otáčení fotoaparátu v pomyslném oblouku.
  2. Fotoaparát upevněte na stativ a otáčejte s ním na stativu. Můžete tak snížit ISO a nastavit čas delší čas závěrky. Světlo pak lépe vykreslí krajinu. Fotoaparátem ale stále otáčíte v ose čipu a nikoliv objektivu, stále tedy musíte počítat s určitým zkreslením.
  3. Použijte stativ s panoramatickou hlavou, která vám umožní nastavit nodální bod. Díky tomu se zbavíte zkreslení a snímky na sebe budou dokonale navazovat. Nevýhoda je pak nejen v nákupu dalšího vybavení, ale také v delším nastavování. Nicméně výsledek stojí za to.

Osobně využívám první dvě zmíněné metody. Zároveň vždy raději připravím o jednu až dvě fotografie víc kvůli případnému ořezu a korekci zkreslení.

Příklad panoramatické hlavy Manfrotto MH057A5-LONG. Foto: manfrotto.us

Jakmile máte zdrojové snímky vyfocené, nezapomeňte ještě zkontrolovat jejich expozici a ostrost. Některé chyby se totiž v počítači opravují jen těžce.

Jak z fotografií vytvořit panoráma

Nyní už stačí jen fotky složit do jedné. Jak na to si ukážeme na příkladu pěti fotografií orientovaných na výšku.

V Zoner Photo Studiu spusťte modul Správce a vyberte snímky, které chcete spojit.

Nyní klikněte na Menu > Vytvořit > Panoráma nebo zvolte možnost Panoráma v pravém sloupci s nástroji.
Otevře se okno, které se znovu zeptá na výběr fotografií. Výběr potvrďte, případně ještě odeberte nebo přidejte snímky.
Pokud nemáte snímky správně seřazené, upravte nyní jejich pořadí.
Následně můžete zvolit ohnisko objektivu, aby se snímky spojily co nejlépe. Já nechávám ZPS volit ohnisko automaticky.
V dalším kroku můžete ještě upravit spoje mezi jednotlivými fotografiemi. Stačí kliknout na vyznačená místa a poté upravit body, které se zobrazí, případně přidat další. Jednoduše tak před finálním spojením snímků odstraníte případné geometrické vady.
Nyní je panoráma hotové. Je na vás, jestli ho rovnou uložíte nebo otevřete v Editoru, kde ho můžete upravit. Protože osobně zdrojové fotografie edituji před složením panoramatu jen málokdy, využívám zpravidla druhou možnost. Díky úpravě výsledného panoramatu mám totiž mnohem lepší přehled o celém snímku.
Nakonec panoráma dolaďte v modulu Editor podle svých představ a uložte ho.
Hotové panoráma určené k prezentaci.

Kompletní tvorba panoramatické fotografie vám tak včetně nafocení snímků a jejich  následného spojení a úprav zabere jen několik minut. A nepřesného překrytí se už bát nemusíte.

Vyzkoušejte si tvorbu panoramatické fotografie i vy. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a zvládnete to rychle a bez složitého ručního zarovnávání.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *