Uprav mi fotku: Zesvětlení mapováním tonality

Způsobů, jak jasově upravit snímek, existuje několik. Čím více možností máte, tím více může být jejich nasazení matoucí. Na druhou stranu se můžete rozhodnout, který nástroj lépe vyhovuje vašim aktuálním potřebám.

Josef Smékal, autor fotografie, kterou jsme se jali upravovat, nám ji zaslal s požadavkem vyjasnění bílé barvy tak, aby byla skutečně bílá, aby výsledek nesklouzl do modrého nebo načervenalého nádechu. Pustili jsme se do toho tedy opět s pomocí Editoru Zoner Photo Studia.

Část sněhu je nasvětlena sluncem, další část se topí ve stínu. V tomto případě jde v podstatě o dva různé světelné zdroje s odlišnou barevnou teplotou. Proto se od sebe budou části ve stínu a na slunci vždy mírně barevně lišit.

Vstupní snímek. Foceno v protisvětle, hodně barevných informací je ve stínu. Foto: Josef Smékal.

Snad jen kdyby byl snímek pořízen pod zataženou oblohou, bylo by rozhodování o vyvážení bílé barvy jednodušší.

Budete potřebovat
Mapování tonality, Vyrovnání bílé, resp. Upravit teplotu barev (Ctrl + 2)

Klasické nástroje jako jsou Křivky nebo Vylepšit expozici tentokrát nedávaly ty nejoptimálnější výsledky. Naštěstí ZPS má ve své výbavě ještě další funkce. Do akce jsme proto tentokrát nasadili Mapování tonality s využitím nové Kontrastní metody.

Zesvětlení stinných partií snímků s pomocí nástroje Mapování tonality.

Na panelu Rychlých úprav následně bylo třeba Vyrovnat bílou. Přestože se bezpochyby jedná o „mrazivý“ snímek, modrá barva ve sněhu na slunci neodpovídala čistě bílé. Šlo tedy o to, posunout ji od chladných (modrých) barev k teplejším (žlutým). To uděláte jezdcem u položky Teplota bílé.

Jednoduše táhněte jezdcem směrem od modrých k žlutým barvám a přitom kontrolujte barevnost fotografie, abyste to s úpravou nepřehnali.

Vyvážení bílé na panelu Rychlých úprav.

Lehce jsme přidali i na Živosti barev. Pochopitelně by se zde dalo pracovat s barvami i dále. V našem případě jsme se však soustředili na základní požadavek – a sice zesvětlení fotografie.
Finální a původní snímek. Pro přechod mezi snímky najeďte na obrázek myší.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.