Zoner Photo Studio 15: Co je nového?

Počínaje dnešním dnem vstoupil správce, editor, RAW konvertor, archivátor… zkrátka Zoner Photo Studio – jeden program pro jakoukoliv práci s fotografiemi – do své patnácté verze. Jaké novinky či vylepšení v něm na vás čekají? 

Přestože nejviditelnější, či – dovolíme si hrdě předpovědět – nejoblíbenější novinky naleznete v Editoru, nových funkcí se dočkal pochopitelně také modul Správce, a v případě, že jste si už stáhli třicetidenní zkušební verzi, pak jste určitě nepřehlédli, že mezi záložkami přibyla položka Import.

Stáhněte si a vyzkoušejte plnou verzi Zoner Photo Studia 15 na třicet dní zdarma.

Při importování snímků z fotoaparátu či jiného zdroje máte nejrůznější možnosti – jedná se o rozšíření funkce Kopírovat ze zařízení, kterou znáte z předchozí verze ZPS. Ostatně nově vás spuštění této funkce odkáže na záložku modulu Import.

Globální novinkou, dá-li se tak nazvat nástroj fungující napříč moduly ZPS 15, je funkce Zálohování originálů. Ta funguje na principu zálohy původního neupraveného snímku v případě, když jej chcete uložit (a přepsat tak originál). Už nikdy se vám tak nemůže stát, že byste si originální snímky přepsali bez zálohy.

Záloha originálu je primárně zapnuta. Složku, do které se ukládají neupravené snímky, změníte pomocí Nastavení.
Zálohu lze vytvořit i ručně, odstranit ji nebo obnovit původní data.

Jednou z nepřehlédnutelných novinek v Editoru je postranní Panel s rychlými úpravami. Naleznete na něm histogram, vybrané nástroje pro úpravu expozice a barevnosti a tonální křivku. Při provádění základních a častých úprav fotografií tak výrazně ušetříte čas. Druhá záložka Panelu rychlých úprav pak obsahuje Rychlé filtry.

Panel s rychlými úpravami.
Záložka Rychlé filtry. Na jedno kliknutí provedete potřebnou úpravu. Pokročilejší uživatelé mohou využít i různých možností Režimu prolnutí s původní fotografií a sílu Krytí efektu.

Na první pohled složitější, ovšem zcela intuitivní nástroj Tilt-shift efekt dostal název podle efektu, který vytváří stejnojmenný typ objektivu. Jestliže vás lákalo vytváření miniatur, snadno je pomocí této novinky vytvoříte. Tilt-shift efekt jde mimochodem na fotografie aplikovat i dávkově v modulu Správce.

Efekt Tilt-shift = miniatury snadno a rychle.

Editor byl dále doplněn o nástroj Vložit tvar a vylepšena byla funkčnost Retušovacího štětce. U efektu Mapování tonality přibyla nová metoda založená na kontrastu, která dává méně „omalovánkovité“ a více přirozené výsledky. Bezpodmínečně ji musíte vyzkoušet.

Nová metoda Mapování tonality dává přirozenější výsledky.

Ve Správci pak přibylo Rychlé filtrování souborů podle Katalogu a Synchronizace složek – ta nabízí tři druhy synchronizace obsahu ve vybraných adresářích.

Na jednotlivé novinky se podíváme v příštích dnech a týdnech, kromě jejich představení neopomeneme ani tutoriály, ve kterých vás naučíme s novými nástroji zacházet. Zůstaňte naladěni!

Stáhněte si a vyzkoušejte plnou verzi Zoner Photo Studia 15 na třicet dní zdarma.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *