Zoner Photo Studiem X krok za krokem. Díl 3: Modul Vyvolat

Ať už fotíte do RAW nebo JPG, nějaká ta úprava fotkám vždy pomůže. V tomto díle našeho seriálu se podíváme na základní úpravy v modulu Vyvolat. Také vám ukážeme pár vychytávek, které vám upravování urychlí.

V předchozích dílech jsme si ukázali, jak fotky dostat do počítače a jak je protřídit. A nyní se pustíme do samotného upravování.

Co s RAWem? Rozhodně Vyvolat!

Modul VyvolatZoner Photo Studiu X je primárně určen k nedestruktivní úpravě. Tedy stylu práce, kdy nastavíte všechny parametry úprav a pak fotky exportujete do nových souborů. Původní soubory zůstávají beze změny. Oceníte to ale nejen při úpravě RAW fotek. Tyto úpravy provedete stejně i na JPG a dalších formátech.

vyvolat
Přepněte do modulu Vyvolat.

Upravujte parametry postupně

Ne náhodou jsou posuvníky jednotlivých úprav seřazeny tak, jak jsou seřazeny. Nejdůležitější je začít Expozicí a Vyrovnáním bílé. Pokud totiž upravíte barvy a až nakonec řešíte Vyrovnání bílé, barvy se vám rozhodí a můžete začít znovu. Stejně je tomu s Expozicí ve vztahu k ostatním nástrojům.

upravy
Začněte Vyrovnáním bílé a Expozicí.

Kopírováním a vložením úprav ušetříte čas

Pokud máte více fotek z jedné série, které potřebují stejnou úpravu, ušetříte spoustu času zkopírováním a vložením úprav. Bylo by totiž zbytečně zdlouhavé nastavovat všechny úpravy u každé fotky znovu.

Doporučujeme upravit jednu vzorovou fotku a pak zkopírovat úpravy (Ctrl+C). Vyskočí vám okno, kde si případně zvolíte, jestli má program zkopírovat všechny úpravy, nebo jen některé z nich. Pak označíte všechny ostatní fotky ve filmovém pásu a úpravy na ně použijete (Ctrl+V).

kopirovat
Zkopírujte úpravy.

Používejte presety

Další funkcí, která vám ulehčí práci, jsou Presety. Vaše úpravy si totiž můžete nejen zkopírovat, ale i uložit na později. Stačí kliknout na Presety a ikonu + Vytvořit preset (Ctrl+T).

preset
Vytvořte preset.

Preset pak pojmenujte a vyberte, do jaké složky se má uložit. Následně vyberete úpravy, které má obsahovat. Příště stačí při úpravě jen kliknout na název presetu a hned se vám aplikují všechny úpravy.

Pojmenujte a uložte preset.

Nezapomeňte na export

Celou dobu pracujete nedestruktivně. Takže úpravy se jen ukládají do zvláštních souborů a fotky zůstávají nepřepsané. Úpravy vidíte jen v ZPS, jinde ne. Abyste mohli fotky někam publikovat, tisknout nebo je poslat zákazníkům, uložte je. Označte tedy fotky a klikněte na Export. Vyberte umístění a kvalitu fotek, uložte a máte hotovo.

export
Na konci úprav fotky exportujte.

Jde to i destruktivně

Může nastat situace, kdy vám nedestruktivní úprava nevyhovuje. Třeba když potřebujete rychle udělat drobnou retuš nebo malou úpravu a nechce se vám řešit export. Chcete fotku prostě přepsat, bez dalšího klikání a výběru velikosti fotky při exportu… V takovém případě zapněte volbu Ukládat destruktivně. Ikona Exportu se změní na ikonu Uložit a po úpravě fotku jen uložíte. Jen myslete na to, že přepíšete originál a změny už nepůjdou vrátit zpátky.

destruktivni
Někdy se může hodit i destruktivní úprava.

Co si dáme příště?

Prošli jsme základ a princip úpravy v modulu Vyvolat.  V příštím díle půjdeme více do hloubky a projdeme konkrétní úpravu celé fotky nebo její části (retušování, přechodový filtr a mnoho dalšího).

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vyzkoušejte úpravu v modulu Vyvolat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *