Zoner Photo Studiem X krok za krokem. Díl 3: Modul Vyvolat

Ať už fotíte do RAW nebo JPG, nějaká ta úprava fotkám vždy pomůže. V tomto díle našeho seriálu se podíváme na základní úpravy v modulu Vyvolat. Také vám ukážeme pár vychytávek, které vám upravování urychlí.

V předchozích dílech jsme si ukázali, jak fotky dostat do počítače a jak je protřídit. A nyní se pustíme do samotného upravování.

Co s RAWem? Rozhodně Vyvolat!

Modul VyvolatZoner Photo Studiu X je primárně určen k nedestruktivní úpravě. Tedy stylu práce, kdy nastavíte všechny parametry úprav a pak fotky exportujete do nových souborů. Původní soubory zůstávají beze změny. Oceníte to ale nejen při úpravě RAW fotek. Tyto úpravy provedete stejně i na JPG a dalších formátech.

vyvolat
Přepněte do modulu Vyvolat.

Upravujte parametry postupně

Ne náhodou jsou posuvníky jednotlivých úprav seřazeny tak, jak jsou seřazeny. Nejdůležitější je začít Expozicí a Vyrovnáním bílé. Pokud totiž upravíte barvy a až nakonec řešíte Vyrovnání bílé, barvy se vám rozhodí a můžete začít znovu. Stejně je tomu s Expozicí ve vztahu k ostatním nástrojům.

upravy
Začněte Vyrovnáním bílé a Expozicí.

Kopírováním a vložením úprav ušetříte čas

Pokud máte více fotek z jedné série, které potřebují stejnou úpravu, ušetříte spoustu času zkopírováním a vložením úprav. Bylo by totiž zbytečně zdlouhavé nastavovat všechny úpravy u každé fotky znovu.

Doporučujeme upravit jednu vzorovou fotku a pak zkopírovat úpravy (Ctrl+C). Vyskočí vám okno, kde si případně zvolíte, jestli má program zkopírovat všechny úpravy, nebo jen některé z nich. Pak označíte všechny ostatní fotky ve filmovém pásu a úpravy na ně použijete (Ctrl+V).

kopirovat
Zkopírujte úpravy.

Používejte presety

Další funkcí, která vám ulehčí práci, jsou Presety. Vaše úpravy si totiž můžete nejen zkopírovat, ale i uložit na později. Stačí kliknout na Presety a ikonu + Vytvořit preset (Ctrl+T).

preset
Vytvořte preset.

Preset pak pojmenujte a vyberte, do jaké složky se má uložit. Následně vyberete úpravy, které má obsahovat. Příště stačí při úpravě jen kliknout na název presetu a hned se vám aplikují všechny úpravy.

Pojmenujte a uložte preset.

Nezapomeňte na export

Celou dobu pracujete nedestruktivně. Takže úpravy se jen ukládají do zvláštních souborů a fotky zůstávají nepřepsané. Úpravy vidíte jen v ZPS, jinde ne. Abyste mohli fotky někam publikovat, tisknout nebo je poslat zákazníkům, uložte je. Označte tedy fotky a klikněte na Export. Vyberte umístění a kvalitu fotek, uložte a máte hotovo.

export
Na konci úprav fotky exportujte.

Jde to i destruktivně

Může nastat situace, kdy vám nedestruktivní úprava nevyhovuje. Třeba když potřebujete rychle udělat drobnou retuš nebo malou úpravu a nechce se vám řešit export. Chcete fotku prostě přepsat, bez dalšího klikání a výběru velikosti fotky při exportu… V takovém případě zapněte volbu Ukládat destruktivně. Ikona Exportu se změní na ikonu Uložit a po úpravě fotku jen uložíte. Jen myslete na to, že přepíšete originál a změny už nepůjdou vrátit zpátky.

destruktivni
Někdy se může hodit i destruktivní úprava.

Co si dáme příště?

Prošli jsme základ a princip úpravy v modulu Vyvolat.  V příštím díle půjdeme více do hloubky a projdeme konkrétní úpravu celé fotky nebo její části (retušování, přechodový filtr a mnoho dalšího).

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte úpravu v modulu Vyvolat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (4)

 1. Jde nějak jednoduše označit ve složce jen fotky, které prošly úpravou, abych mohl exportovat pouze tyto fotky?

  1. Zdravím vás, Martine,
   děkuji za váš dotaz. U fotek, které jste upravil, uvidíte v pravém horním rohu zmenšeného náhledu obrázku malý pictogram posuvníků (tři vodorovné čárky s malými tečkami). Další z možností je práce s katalogem a třídit si fotografie např. pomocí barevných značek. Psali jsme o tom https://www.milujemefotografii.cz/uklid-fotoarchivu-trideni-fotografii-pomoci-znacek-a-hodnoceni.
   Přeji pěkný adventní čas:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 2. dobry den,

  je nekde popsana prace s vrstvami?? konkretne porovnavani dvou jpg obrazku ( skenu ) pomoci vrstev. dostat do vrstev jine obrazky, nasledne otaceni jedne vrstvy, pruhladnosti obou vrstev, velikosti jednotlivych vrste. Nejak jsem to udelal, a docela dobre, ale hodila by se mi trosku pomoc, abych zbytecne nezkoual uz jednou vyzkoumane.

  1. Zdravím vás, Jaroslave,
   díky za komentář. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu. K práci s vrstvami v modulu Editor jsme toho napsali hodně, ale nejlepší bude pročíst si základy, např. v tomto článku: https://www.milujemefotografii.cz/zaklady-prace-s-vrstvami.
   Pěkný den a hlavně si informace pěkně rozvrstvěte:-)
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *