Zoner Photo Studiem X krok za krokem. Díl 3: Modul Vyvolat
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Ať už fotíte do RAW nebo JPG, nějaká ta úprava fotkám vždy pomůže. V tomto díle našeho seriálu se podíváme na základní úpravy v modulu Vyvolat. Také vám ukážeme pár vychytávek, které vám upravování urychlí.
V předchozích dílech jsme si ukázali, jak fotky dostat do počítače a jak je protřídit. A nyní se pustíme do samotného upravování.
Co s RAWem? Rozhodně Vyvolat!
Modul Vyvolat v Zoner Photo Studiu X je primárně určen k nedestruktivní úpravě. Tedy stylu práce, kdy nastavíte všechny parametry úprav a pak fotky exportujete do nových souborů. Původní soubory zůstávají beze změny. Oceníte to ale nejen při úpravě RAW fotek. Tyto úpravy provedete stejně i na JPG a dalších formátech.
Upravujte parametry postupně
Ne náhodou jsou posuvníky jednotlivých úprav seřazeny tak, jak jsou seřazeny. Nejdůležitější je začít Expozicí a Vyrovnáním bílé. Pokud totiž upravíte barvy a až nakonec řešíte Vyrovnání bílé, barvy se vám rozhodí a můžete začít znovu. Stejně je tomu s Expozicí ve vztahu k ostatním nástrojům.
Kopírováním a vložením úprav ušetříte čas
Pokud máte více fotek z jedné série, které potřebují stejnou úpravu, ušetříte spoustu času zkopírováním a vložením úprav. Bylo by totiž zbytečně zdlouhavé nastavovat všechny úpravy u každé fotky znovu.
Doporučujeme upravit jednu vzorovou fotku a pak zkopírovat úpravy (Ctrl+C). Vyskočí vám okno, kde si případně zvolíte, jestli má program zkopírovat všechny úpravy, nebo jen některé z nich. Pak označíte všechny ostatní fotky ve filmovém pásu a úpravy na ně použijete (Ctrl+V).
Používejte presety
Další funkcí, která vám ulehčí práci, jsou Presety. Vaše úpravy si totiž můžete nejen zkopírovat, ale i uložit na později. Stačí kliknout na Presety a ikonu + Vytvořit preset (Ctrl+T).
Preset pak pojmenujte a vyberte, do jaké složky se má uložit. Následně vyberete úpravy, které má obsahovat. Příště stačí při úpravě jen kliknout na název presetu a hned se vám aplikují všechny úpravy.
Nezapomeňte na export
Celou dobu pracujete nedestruktivně. Takže úpravy se jen ukládají do zvláštních souborů a fotky zůstávají nepřepsané. Úpravy vidíte jen v ZPS, jinde ne. Abyste mohli fotky někam publikovat, tisknout nebo je poslat zákazníkům, uložte je. Označte tedy fotky a klikněte na Export. Vyberte umístění a kvalitu fotek, uložte a máte hotovo.
Jde to i destruktivně
Může nastat situace, kdy vám nedestruktivní úprava nevyhovuje. Třeba když potřebujete rychle udělat drobnou retuš nebo malou úpravu a nechce se vám řešit export. Chcete fotku prostě přepsat, bez dalšího klikání a výběru velikosti fotky při exportu… V takovém případě zapněte volbu Ukládat destruktivně. Ikona Exportu se změní na ikonu Uložit a po úpravě fotku jen uložíte. Jen myslete na to, že přepíšete originál a změny už nepůjdou vrátit zpátky.
Co si dáme příště?
Prošli jsme základ a princip úpravy v modulu Vyvolat. V příštím díle půjdeme více do hloubky a projdeme konkrétní úpravu celé fotky nebo její části (retušování, přechodový filtr a mnoho dalšího).
Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte úpravu v modulu Vyvolat.
Martin Pajtl
Jde nějak jednoduše označit ve složce jen fotky, které prošly úpravou, abych mohl exportovat pouze tyto fotky?
ZONER TÝM
Zdravím vás, Martine,
děkuji za váš dotaz. U fotek, které jste upravil, uvidíte v pravém horním rohu zmenšeného náhledu obrázku malý pictogram posuvníků (tři vodorovné čárky s malými tečkami). Další z možností je práce s katalogem a třídit si fotografie např. pomocí barevných značek. Psali jsme o tom https://www.milujemefotografii.cz/uklid-fotoarchivu-trideni-fotografii-pomoci-znacek-a-hodnoceni.
Přeji pěkný adventní čas:-)
Eva | Redakce milujemefotografii.cz
stejskal
dobry den,
je nekde popsana prace s vrstvami?? konkretne porovnavani dvou jpg obrazku ( skenu ) pomoci vrstev. dostat do vrstev jine obrazky, nasledne otaceni jedne vrstvy, pruhladnosti obou vrstev, velikosti jednotlivych vrste. Nejak jsem to udelal, a docela dobre, ale hodila by se mi trosku pomoc, abych zbytecne nezkoual uz jednou vyzkoumane.
Eva Krušoftová
Zdravím vás, Jaroslave,
díky za komentář. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu. K práci s vrstvami v modulu Editor jsme toho napsali hodně, ale nejlepší bude pročíst si základy, např. v tomto článku: https://www.milujemefotografii.cz/zaklady-prace-s-vrstvami.
Pěkný den a hlavně si informace pěkně rozvrstvěte:-)
Eva | Redakce Milujemefotografii.cz