Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl? Vytvořte si vlastní presety

Presety urychlují práci s úpravami fotek. Udělají za vás totiž hned několik často používaných operací najednou. Díky presetům nemusíte pokaždé stejně posouvat ty samé hodnoty nástrojů, stačí jedno kliknutí. Že vám ale nevyhovují presety, které vytvořil někdo jiný? Nevadí. Zoner Photo Studio vám nabízí možnost vytvořit si snadno svoje vlastní. Ušetříte si tak práci a zároveň nepřijdete o svůj originální styl úprav.

Presety jsou předem nadefinované parametry nástrojů. Díky nim upravíte fotky pomocí jediného kliknutí. Jak preset vytvořit, uložit a použít? To si ukážeme na jednoduchém příkladu v poslední době velmi oblíbeného barevného tónování oranžovo-tyrkysových odstínů, neboli Teal & Orange.

Proč zrovna Teal and Orange?

Pokud sledujete novější filmy, můžete si všimnout, že skoro ve všech je modrá barva posunuta do tyrkysové a velmi často se používá v kombinaci právě s oranžovou. Funguje to, protože jsou to barvy na protilehlých stranách barevného kruhu a tvoří tak kontrastní dvojici. Stejně tak by mohla fungovat i červená se zelenou, ale pokud má v záběru být například obličej, právě oranžová barva je pro pleť přirozenější.

 

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - barevný diagram

Barvy, které v barevném kruhu leží naproti sobě, tvoří většinou zajímavou kombinaci.

Nejdřív upravte jednu fotku

Na této fotce budeme vytvářet preset Teal and Orange. To znamená, že zelenou barvu stromů posuneme více do oranžovémodrou barvu oblohy do tyrkysové.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - původní

Fotka, u které budeme měnit barevné podání.

Otevřete fotku v modulu Vyvolat a v pravém panelu sjeďte do sekce Barva. Začněte tím, že zkusmo posunete celkový odstín do různých hodnot. Zjistíte tak, jak různé barvy fungují a jak je provedené změny ovlivní. Zde je cílem tyrkysovo-oranžové podání, takže odstín posouvám lehce do mínusu.

To sice změní všechny barvy včetně těch, které jste měnit nechtěli, ale to vyřešíte v dalším kroku. Dále se mi osvědčilo přidat Živost a stáhnout Sytost. Prozatím úpravu klidně záměrně trochu přežeňte.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - odstín

Posuňte Odstín všech barev.

Posuňte jednotlivé barvy

V tomto kroku trochu napravte barvy, které jste posunuli nechtěně. Původní oranžová je až příliš do červena, takže ji posunutím nahoru vrátíte do normálu. Naopak hned další barvu, žlutou, která zpravidla reprezentuje na fotkách zeleň, posuňte ještě více do oranžové, tedy směrem dolů.

Z modré oblohy uděláte tyrkysovější tak, že všechny modré odstíny od modré až po modrofialovou posunete dolů.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - korekce

Barvy pak posuňte jednotlivě.

Jestli se vám zdá, že některá barva je až příliš sytá, překlikněte do kategorie Sytost a stáhněte ji.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - sytost

Upravte pak ještě Sytost.

Uložte preset

Až budete mít upraveno, stačí kliknout na ikonu presetů a v horní části zvolit + Vytvořit preset (Ctrl+S).

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - vytvořit preset

Vytvořte preset.

Pojmenujte ho a zvolte, do které složky ho chcete uložit.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - pojmenovat

Pojmenujte preset a pokračujte na OK.

V dalším kroku volíte, které nástroje má preset obsahovat. Samozřejmě si můžete navolit všechny nástroje, ale myslete na to, že čím více toho preset obsahuje, tím méně je univerzální. Proto doporučuji raději mít různé presety s expozičními parametry například na portrét a krajinu a zvlášť potom na barevné tónování.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - nastavení

Vyberte jednotlivé nástroje do presetu.

Postup pak může být takový, že nejprve zvolíte třeba preset Krajina, ve kterém máte přednastavené různé parametry, vhodné pro krajinu. Pomocí dalšího presetu pak posunete barvy na Teal and Orange. Je to jenom o kliknutí navíc a ušetří vám to spoustu času a práce s dolaďováním ostatních parametrů, pokud budete chtít preset použít i u jiného žánru, než pro který jste ho původně vytvořili.

Preset pak použijete rozbalením panelu presetů a kliknutím na jeho název. Pokud na název najedete myší, uvidíte rovnou náhled.

Jak zrychlit úpravy fotek a zároveň zachovat osobitý styl - použít

Použijte preset jedním kliknutím.

Fotka před a po aplikaci presetu.

 

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a upravujte fotky bleskurychle pomocí presetů.

Poslední aktualizace 24. ledna 2019

6 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře