Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf a jak ho vytvořit

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi

Ne tak docela fotografie, ne tak úplně video. Když se na cinemagraf díváte, máte pocit, jako byste právě pozorovali něco magického. Část obrázku je totiž pohyblivá, ale zbytek fotograficky strnulý. Ukážeme vám, co to je cinemagraf (psáno také cinemagraph) a jak jej vytvořit. Chcete svým fotkám dodat trochu pohybu a dynamiky a dobře se pobavit? Tento článek je právě pro vás.

Cinemagraf, nebo i pohyblivá fotografie, je médium, kde hlavní roli hraje jemný pohyb. Ten se přehrává dokola v krátké, nikdy nekončící smyčce. Zbytek obrazu mezitím zůstává nehybný. Pohyb v cinemagrafu se od videa liší tím, že plynule přechází do statické fotografie, což jej oproti zbytku scény činí mnohem výraznějším.

Díky svému pohyblivému prvku si cinemagrafy získaly popularitu nejen v umění, ale zejména v reklamě, kde pohyblivý prvek pomáhá udržet pozornost diváka na „fotce“ déle. Ale dost už suché teorie. Podívejte se, jak cinemagraf vypadá. Tady jsme třeba „donutili“ zmatenou rybičku plavat pořád dokola (autor: M. Dovičovič):

A takto vypadá rozpohybovaná verze úvodní fotky k našemu článku (autorka: @tiny_marki):

Rozdíl mezi cinemagrafem a formátem GIF

Při popisu základních charakteristik cinemagrafu si ho někteří snadno mohou splést s GIFem. Cinemagraf a GIF však nejsou jedno a totéž. Přestože oba zahrnují pohyb ve smyčce, GIF má malé rozlišení a jeho vznik můžeme datovat cca do 80. let minulého století. A první řadě se jedná o obrazový formát.

Cinemagraf je oproti tomu mnohem více médiem než formátem, podobně jako fotografie nebo video. Můžete jej tedy uložit jako GIF, ale protože to je formát s poměrně omezenou kvalitou, doporučujeme použít některý z formátů typických pro video, například *.mp4.

Jak vytvořit cinemagraf

Hotový cinemagraf obvykle tvoří nepřetržitá smyčka, dlouhá asi 3–10 sekund, na níž není rozpoznatelné, kde končí a kde začíná. Postup si ukážeme na následujícím příkladu: 

Finální cinemagraf (autorka: @tiny_marki).

Základ cinemagrafu vždy tvoří několikavteřinový videozáznam, nejlépe natočený ze stativu. Po natočení scény můžete okamžitě přistoupit k editování. Při úpravách jde o to, že spojíte natočené video se statickým snímkem, který z něj získáte.

 V Zoner Photo Studiu ve videoeditoru použijete vaše video jako podkladovou vrstvu a jako horní vrstvu statický snímek. Ten vymaskujete tak, aby přes něj byly vidět jenom ty pohyblivé prvky, které ve svém cinemagrafu chcete pohyblivé mít. Důležitým procesem zde tedy bude maskovánívytvoření pohybové smyčky.bannermf_690x120

Ve videu si najdete vyhovující frame (jeden snímek z videa), který bude sloužit jako základový obrázek našeho cinemagrafu. Pomocí programu VLC či jiného dostupného nástroje z něj vytvoříte snímek obrazovky:

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Snímek obrazovky snadno vytvoříte třeba pomocí přehrávače VLC.

Otevřete si snímek z videa v modulu Editor a vymaskujte část obrazu, kterou chcete mít ve výsledném cinemagrafu pohyblivou. 

Na vrstvu s otevřeným obrázkem v pravém panelu přidáte masku – to uděláte pomocí pravého kliknutí myši na obrázek vrstvy a možnosti Maska -> Odkrýt vše

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Otevřete snímek v Editoru a vytvořte masku s možností „Odkrýt vše“.

Dále pomocí nástroje Štětec (B) vymalujete černou barvou všechno, co chcete mít ve výsledku pohyblivé (v našem případě stékající med) a zbytek – statickou část obrázku – necháte překrytý bílou barvou. Pod touto „černou dírou“ se bude promítat pohyblivé video, ale zbytek obrázku zůstane nehybný. Med tedy bude stékat ze lžičky do misky a ruka spolu se zbytkem scenérie zůstane po celou dobu nehybná. 

cinemagraf zoner photo studio
Vyberte nástroj Štětec (B), nastavte mu černou barvu a v masce zamalujte místa, která chcete mít ve vašem cinemagrafu pohyblivá.

Masku, kterou jste nakreslili, můžete vidět v náhledu vrstvy v pravém panelu, nebo si ji můžete zobrazit pomocí možnosti Pouze maska nad histogramem.

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Můžete si také zobrazit pouze masku. K tomu slouží ikonka nad Histogramem.

Výsledný obrázek po vymaskování pohyblivé části potom vypadá takto:

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
A takto nějak by měl vypadat výsledek maskování.

Uložte si soubor do formátu *.zps nebo *.png (výhoda ZPS formátu spočívá v tom, že ho můžete dále v Editoru upravovat podle potřeby, například dolaďovat masku a podobně).

Ve videoeditoru spojte vrstvy dohromady

Otevřete si nový projekt Video v modulu Vytvořit. Potřebujete celkem dvě obrazové stopy. Novou stopu vytvoříte kliknutím na ikonku „+“ a výběrem možnosti Přidat obrazovou stopu.

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Do jedné stopy dejte video a vytvořte druhou obrazovou stopu, do které vložíte vymaskovaný obrázek.

Do vrchní části spodního filmového pásu přetáhněte vymaskovaný obrázek a do spodní video, u kterého ztlumíte zvuk pomocí příslušného posuvníku.

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Potřebujete vytvořit celkem dvě obrazové stopy. Další přidáte ikonkou +. U stopy, ve které máte video, úplně ztlumíte zvuk.

Videozáznam si sestříháte na úsek o zhruba jedné vteřině. U konečných úprav dbejte na to, aby poslední a první frame byl přibližně stejný. Tím zaručíte kontinuitu pohybu.

Ne každý videopřehrávač dokáže přehrávat video dokola, takže si výsledek pro jistotu několikrát nakopírujte (pomocí CTRL + potažení myší po časové ose), a vytvořte tak několik sekund dlouhé video:

Ani video, ani fotka. Co je cinemagraf, jak ho vytvořit a proč ho máme rádi
Pomocí zeleného tlačítka Export projekt následně exportujte do formátu *.mp4. A máte hotovo!

Vytvořte si vlastní cinemagraf!

Při vytváření cinemagrafu máte v podstatě neomezené tvůrčí možnosti. Určitě vás napadne spousta způsobů, jak ho využít. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a rozhýbejte svoje fotky!

Zajímá vás tvorba a stříhání videí v ZPS X? Přečtěte si další návody na práci s editorem videa:

Jak na video v ZPS X – 1. díl

Jak na video v ZPS X – 2. díl

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMichal Dovičovič

Od roku 2015 pracuje v ZONER software, kde se mu zalíbilo i díky jeho koníčku – fotografování. Vlastní zrcadlovku, kterou postupně rozšířil o dron. S jeho pomocí se snaží objevovat nové prostory a příležitosti k fotografování. Tato technika ho doprovází i na roadtripech, různých akcích a túrách. Mezi jeho další záliby patří sport nebo hudba. V Zoneru se podílí na vývoji Zoner Photo Studia.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *