Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami

S fotkami se dá v Zoner Photo Studiu X dělat celá řada věcí, ale fotomontáž je jednou z nejkreativnějších a nejzábavnějších. Právě na ni se v tomto článku zaměříme. Procvičíme si vkládání objektu do fotky a také práci s vrstvami. A to všechno na fotce se svěžím jarním nádechem.

Jaro je v plném proudu, takže si fotku nastylizujeme do nějaké veselé jarní atmosféry. Spousta úsměvů, čerstvého pohybu po líné a pasivní zimě a nějaké ty květiny. Tak co třeba udělat koláž, kdy je modelka unášena větrem, zatímco se drží velké pampelišky? Jiné řešení snad ani není možné!

Čím začít?

V první řadě potřebujeme základní fotografii, kam budeme objekt v postprodukci vkládat. Vždy je dobré si předem promyslet, jak přesně má výsledná fotka vypadat, abychom tomu mohli proces focení přizpůsobit. Vyhneme se tak spoustě nepříjemností – bylo by nešťastné udělat sérii fotek a nakonec zjistit, že vložený objekt na každé z nich barevně splývá s pozadím a není vůbec vidět.

My jsme si dali za cíl vytvořit dojem letícího člověka. Modelku tak vyfotíme ve skoku s jednou rukou nataženou nad sebe, kde něco pomyslně drží – tam později vložíme pampelišku, která ji má „unášet“. Bezpečnější je udělat vždy několik fotek, my jsme si nicméně vybrali tuto:

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Původní fotografie modelky ve skoku, kterou budeme upravovat.

Dalším krokem je obstarat si fotku předmětu, který chceme do původní fotografie vkládat. V našem případě je to tedy pampeliška, která modelku unáší. Kde ji seženeme? Obecně jsou k dispozici dvě možnosti: vlastní tvorba nebo fotobanka. My jsme se rozhodli využít možnost fotobanky, kde jsme našli vhodnou pampelišku připravenou k použití.

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Obrázek pampelišky stažený z fotobanky, který budeme vkládat do předchozí fotografie.

Díky fotobance si nemusíme dělat starosti s plížením se po louce a hledáním ideální rostlinky. Může se samozřejmě stát, že žádná ze „stock“ fotografií v různých fotobankách nebude splňovat vaše představy, v takovém případě neváhejte, sáhněte po fotoaparátu a vydejte se hledat. S trochou jednoduchého upravování navíc můžete do základního obrázku snadno vložit i vlastní fotku.

Fotky máme. A co teď?

Všechny nezbytné úpravy provedeme v modulu Editor Zoner Photo Studia X, který je vhodný pro úpravy, které nějak mění realitu na fotce. Editor nám navíc nabízí všechny potřebné funkce. Otevřeme si původní fotku skákající modelky a obrázek pampelišky do něj vložíme jako samostatnou vrstvu pomocí šipky v panelu úprav dole vedle tlačítka Přidat vrstvu a následným kliknutím na Vložit ze souboru

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Vkládání fotky s pampeliškou.

Nyní vidíme, že pampelišku sice máme ve fotce, ale stále nám tam zůstává její vlastní černé pozadí, což výslednému dojmu zrovna dvakrát neodpovídá.

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Obrázek pampelišky má stále černé pozadí, které chceme odstranit.

Jak se pozadí zbavíme? Jindy bychom ho odstraňovali pomocí některého z výběrových nástrojů, ale díky vrstvám si můžeme celý proces výrazně zjednodušit pomocí změny režimu prolnutí. V tomto případě, kdy pozadí tvoří černá barva, to uděláme snadno.

Abychom všechnu černou barvu snadno odstranili, vybereme režim Závoj – ten z vybrané vrstvy ponechá pouze světlé části. A máme hotovo, žádné složité obkreslování magnetickým lasem nebo označování výběrovým štětcem, pampeliška je připravená k přemístění do modelčiny ruky.

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Změnou režimu prolnutí na Závoj jsme se zbavili černého pozadí, které obrázek s pampeliškou původně měl.

Teď potřebujeme pampelišku nějak dostat modelce do ruky, aby to vypadalo, že se jí drží. Pomocí funkce Přesun a transformace (V) s ní můžeme jednoduše manipulovat: přemisťovat ji a měnit její rozměry. Tažením myší ji přesuneme do správné pozice a trochu zmenšíme, aby nebyla příliš velká a nemizela za okrajem fotky.

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Pampelišku posuneme modelce do ruky.

Máme skoro hotovo. Poslední drobná úprava vyžaduje odstranění části pampelišky, která nyní překrývá modelčinu ruku, aby celkový výjev působil o něco uvěřitelněji. Uděláme to použitím Masky

Klikneme pravým tlačítkem myši na vrstvu s pampeliškou, najedeme na možnost Maska a zvolíme Odkrýt vše. Následně otevřeme Kreslicí nástroje, vybereme štětec a nastavíme si černou barvu. Tou pak překreslíme nejspodnější část pampelišky, aby byla modelčina ruka opět vidět. Díky aktivní Masce ve vrstvě s pampeliškou zmizí vše, co černou barvou překreslíme.

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami
Štětcem jsme zakryli nevhodnou část pampelišky.

Finální úprava

Na závěr můžeme fotku ještě oříznout. A máme hotovo! Po všech úpravách a uložení vypadá naše výsledná fotka takto:

Veselá jarní fotomontáž: procvičte si práci s vrstvami

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma, abyste si mohli tvorbu koláže sami vyzkoušet a neváhejte se pochlubit vlastními výtvory!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorDaniel Kašpar

Pro magazín Milujeme fotografii už od roku 2019 pracuji jako editor. Najdete-li v některém z článků pravopisnou chybu nebo překlep, teď už víte, koho máte vinit. Fotky spíše obdivuji, než že bych je aktivně tvořil, ale i o to se sem tam pokouším.

AutorTereza Krejčí

Grafička a krotitelka pixelů. O pixely Zoneru se starám od roku 2018. Více než focení mě baví následná editace fotografií, možná i proto se v modulu Editor cítím jako doma.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *