Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží

V tomto článku vám Zdeňka ukáže, jak postupovala při úpravách jedné ze svých fotek. Návod bude zaměřen hlavně na to, jak do fotky přidat objekt a realisticky ho do ní zasadit. Podívejte se, jak vznikl jeden netradiční portrét a načerpejte inspiraci pro svoje vlastní focení a úpravy.

V tomto článku se zaměříme hlavně na to, jak v modulu Editor Zoner Photo Studia X přidat objekt do fotografie. Podíváme se na stínování, zpracování celkové atmosféry a barevné ladění výsledného obrázku.

Tento článek je pro maličko pokročilejší editory, ale nenechte se odradit. Pokud se vám bude úprava zdát složitější, přečtěte si třeba následující články, kde jsme základy práce s použitými nástroji vysvětlili:

Fotomanipulace není jednoduchá a vyžaduje trénink. Nebojte se ale zkoušet nové a jiné přístupy. Zoner Photo Studio X umožňuje různé postupy úprav a je jen na vás, jakou cestu si najdete. 

Na jaké fotce ideálně zkoušet?

Vybírejte si fotky s větší hloubkou ostrosti. Lépe se do nich přidávají předměty, které trochu rozmažete. Vkládat objekty do ostrých míst je mnohem složitější. Také si na vložený předmět ponechte adekvátně dost místa. 

Je dobré přemýšlet už předem, co s fotkou budete v počítači dělat. Určitě tak o úpravách přemýšlejte už při focení. Dobře si rozmyslete, co budete vkládat, aby se to k fotce hodilo barevně i tematicky. Ze začátku se nesnažte o nějaké extrémní úpravy, začněte něčím jednoduchým a přirozeným.

Vložte objekt

Nejprve vložte objekt do fotografie (+Přidat vrstvu -> Vložit ze souboru) a umístěte ho kam potřebujete. Veškeré posuny a transformace předmětu provedete pomocí nástroje Přesun a transformace (V). 

Objekt si můžete přesunout na správné místo a poté si ho transformovat a deformovat tak, aby vám do obrázku dobře zapadl. Občas je potřeba ho trochu protáhnout a třeba na konci zúžit, aby dobře korespondoval s perspektivou fotky. 

Pokud z obrázku potřebujete něco umazat, použijte nástroj Guma (Y) v sekci Kreslicí nástroje. Ta spolehlivě vymaže cokoliv. 

Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
Vlak je do fotografie velice surově vměstnán a vůbec nám tam nezapadá. Několik následujících kroků to změní.

Přidejte rozmazání a zrno

Když máte obrázek správně umístěný, je potřeba jej adekvátně rozmazat, přidat mu zrno a barevně ho doladit. Obrázek můžete rozmazat pomocí Tlačítka Úpravy -> Rozmazat nebo klávesové zkratky Ctrl+6. Použijte gaussovské rozmazání a pohrajte si s posuvníkem, dokud obrázek nezapadne do fotografie. Pokud má být objekt v pozadí fotografie, pak samozřejmě musí být rozmazaný stejně, jako je rozmazané pozadí.

Musíte mu přidat také zrnění. Tuto možnost nenajdete pod žádnou klávesovou zkratkou, nachází se v Efektech v menu Úpravy. Zrno na vaší fotografii nejspíš nebude korespondovat s vloženým objektem, jelikož byl focen za jiných podmínek než vaše fotografie. Je tedy třeba přidat zrno tak, aby odpovídalo zbytku prostředí.

Aby objekt ještě lépe zapadl, je třeba jej barevně a expozičně upravit. Tedy aby odpovídal barvám originální fotografie a byl zhruba stejně tmavý nebo světlý, jako jeho okolí.

  • Barvy upravíte pomocí Ctrl+1, barvu objektu zde můžete úplně změnit, a to na posuvníku Odstín. Můžete si hrát se sytostí nebo manipulovat tři základní kanály.
  • Expozici pak upravíte pomocí Ctrl+3, kde můžete měnit Jas, Kontrast a mnoho dalšího.
Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
Nyní se nám vlak již trochu lépe spojil s původní fotografií.

Přidejte stín

Pokud je objekt umístěn na zemi, potřebuje jednu velice zásadní věc – Stín. Pokud je na fotce světlo, bude tam i stín. Jak jej vytvořit?

Máte dvě možnosti:

  • Využijete přímo k tomu vytvořenou funkci Efekty. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na vrstvu, ve které chcete stín vytvořit, pak zvolit Efekty -> Upravit Efekty. Je zde přímo sekce Stín, kde stín podle potřeby nastavíte.
Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
Všechny možné volby včetně náklonu stínu najdete v Efektech.
  • Druhá možnost je složitější, ale v některých případech vám může vyhovovat více, protože ji máte více pod kontrolou. Duplikujte si vrstvu s objektem, nastavte režim vrstvy na Ztmavit barvy a celou vrstvu rozmažte pomocí Ctrl+6. Poté si s ní pomocí Přesunu a transformace (V) pohněte a udělejte z ní stín. Můžete pak ještě snížit krytí vrstvy nebo z ní vymazat nepotřebné části.
Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
Stín vytvořený druhou metodou.

Závěrečné úpravy

Nyní můžete přidat nějaké úpravy navíc. Například přidat mlhu. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak si takovou mlhu vytvořit, je vyfotit si ji před černým pozadím a potom takovou fotku vložit jako novou vrstvu a nastavit jí režim prolnutí Závoj. Mlhu můžete vytvořit pomocí dýmovnice, vonné tyčinky nebo mlhy ve spreji. Navíc můžete fotografie mlhy využít i při jiných fotomanipulacích v budoucnu, takže se ještě budou hodit.

Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
V Editoru máme hotovo.

Také se nebojte celou fotografii po uložení do JPEG formátu znovu otevřít ve Vyvolat a ještě ji maličko doladit. Výhoda takového doladění je, že se vám úpravami původní fotka i vložený objekt ještě více sjednotí a výsledek bude uvěřitelnější.

Jak na úpravy: Fotomontáž z opuštěného nádraží
Po dodělávkách v modulu Vyvolat máme hotovo.

Cvičení dělá mistra

Fotomanipulace není jednoduchá. Rozhodně si nemyslím, že bych ji sama uměla perfektně, ale doufám, že těchto pár tipů vám pomůže na cestě k zábavným a zajímavým fotkám. Nebojte se trochu složitějších editů a nebuďte smutní, když se vám nebudou moc dařit. Selhání k cestě k dokonalosti patří a určitě se vám bude po troše trénování dařit. Hodně štěstí!

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a pusťte se do vlastních úprav!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *