Užijte si dovolenou s fotoaparátem i rodinou

Mnoho fotografů vnímá dovolenou nejen jako čas odpočinku a společných aktivit s rodinou, ale také jako příležitost zachytit svoje nejbližší objektivem fotoaparátu. Podívejte se, jak co nejlépe propojit svůj koníček a čas strávený s rodinou.

Neberte si s sebou zbytečně mnoho fotografické výbavy. Jednak kvůli váze, která zvlášť na dovolené překáží, jednak proto, že stejně na všechno nebudete mít čas. Můžete to pojmout jako experiment a vzít si například jen fotoaparát s jedním objektivem, třeba i pevným „sklem“. Možná vás to pobídne k větší kreativitě a zajímavějším výsledkům.

Co by naopak nemělo chybět, jsou baterie a paměťové karty. Ujistěte se, že máte všechny karty naformátované a snímky z nich bezpečně uložené doma na discích. Nezapomeňte také na nabíječku na baterie. Pokud cestujete do zemí, kde mají jiný typ zásuvek, je potřeba mít i redukci.

Nezamýšlené rekvizity mají někdy nejlepší účinek.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/125 s, f/4, ISO 200, ohnisko 100 mm

Plánujte s mírou

Příprava na dovolenou začíná již mnoho dní před odjezdem studováním lokality nebo plánováním různých aktivit. Je logické, když si fotograf vysní svoje snímky, které chce pořídit. Vymýšlí oblečení, rekvizity nebo jak se dítě bude tvářit.

Snít o fotkách je krásné, ale realita bývá většinou jiná. Holčička odmítá ty krásné bílé šaty a místo toho volí kombinaci šortek a trika v divokých barvách, druhé dítě se bojí vln a odmítá se k nim přiblížit. Takových situací může být mnoho.

Ani světlo není vždy ideální. Než se slunce přiblíží k horizontu, je potřeba zahnat děti k večeři a do postelí. Čekání na dobré světlo je na dovolené s dětmi většinou luxus, který si nemůžete dovolit. Co tedy s tím?

Plánujte fotografie, ale jen zlehka. Nelamte si hlavu s tím, že svůj vysněný snímek nevyfotíte, zaměřte se spíš na to, jak dostat ze situace maximum. Přibalte do plážové tašky barevný míč, dejte dětem jejich oblíbenou hru do stínu verandy, využijte protisvětla a vyfotografujte siluety dětí… Třeba zjistíte, že to, co jste původně plánovali, není tak dobré jako to, co vidíte před sebou.

Dětské hry a řádění jsou vaše příležitost.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/320 s, f/5.6, ISO 400, ohnisko 100 mm

Zachyťte život

Vaším nejlepším spojencem při fotografování dětí je jejich spontánnost. Nechte si pózování do ateliéru a nalaďte se na společnou vlnu s dítětem. Nebojte se zachytit obyčejné situace: stavění hradu z písku, jízdu na kole, houpání na houpačce. Nesnažte se měnit oblečení dítěte nebo mu utírat pusu zamazanou od čokolády. Kouzlo dětských snímků tkví zejména v jejich bezprostřednosti.

Sebelepší póza by nenahradila tento spontánní okamžik.
Canon EOS 6D, Canon EF 35 mm f/1.4L USM, 1/1000 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 35 mm

Také u momentek dbejte na technickou kvalitu snímku. Nezapomeňte na správné stanovení expozice ani na kompoziční pravidla. V neposlední řadě se zaměřte i na sdělení fotografie. Nechtějte jen snímky do rodinného alba, ale také fotografie, které něco řeknou i ostatním divákům. Těm, kteří třeba vás ani vaše děti vůbec neznají.

Nemusíte fotografovat jen radostné a šťastné okamžiky, i negativní emoce patří k životu.
Canon EOS 6D, Canon EF 35 mm f/1.4L USM, 1/3200 s, f/8, ISO 3200, ohnisko 35 mm

Jste na dovolené

Oproti předchozím větám vás poslední odstavec má trochu přibrzdit. Jakkoliv je problematické pro zapáleného fotografa udržet fotoaparát v brašně, na dovolené s rodinou, s jejími nefotografujícími členy, je to takřka nezbytné.

Na jednu stranu věta „užít si dovolenou” je pro fotografující blázny synonymem k „udělat aspoň jeden skvělý, ale vážně skvělý snímek”. Pro ostatní to bývá zpravidla něco jiného a při nedodržení kompromisu se dovolená může změnit v malé peklo.

Krásnou dovolenou a především radostné chvíle s rodinou!

Společné foto táty a tří dětí netradičně.
Canon EOS 6D, Canon EF 35 mm f/1.4L USM, 1/100 s, f/8, ISO 320, ohnisko 35 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKristina Ovečková

Co si pamatuji, vždy mě zajímalo zobrazování a přetváření reality. Od roku 2008 do současnosti se každý den zabývám fotografií – čtu i píšu články, fotím, upravuji, přemýšlím o budoucích snímcích. Fascinuje mě světlo, minimalismus a černobílá fotografie. Další z mých snímků si můžete prohlédnout na stránkách www.tinafoto.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *