Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy

Čas strávený doma s dětmi se dá využít i kreativně a zábavně. Zkuste se pustit se svými dětmi do společného fotografování! Možná díky tomu vzniknou neopakovatelné záběry, které budou o to cennější, protože jste je vytvořili spolu. Máme pro vás pár tipů, jak se doma s dětmi a foťákem zabavit.

Nalákejte zvířátka na pamlsky

Máte doma květiny nebo domácí zvířátko? To je přece krásný námět na focení. Pes, kočka, rybičky, želva a další mazlíčci se nejlépe fotí v domácím prostředí, ve kterém se cítí bezpečně. Znáte jejich zvyky a můžete je snadno nalákat na jejich oblíbené pamlsky.

Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy
Nikon D5600, Nikon 50mm f1.8 AF-S, 1/50s, F 2.8, ISO 1600, ohnisko 50mm, předsádkové čočky Marumi +1,+2. Foto: Karel Horák.

Při focení zvířat v akváriích a teráriích si hlídejte odlesky, nepoužívejte blesk a můžete vypnout i pomocné světlo při ostření. Lepší je použít stativ, stabilizovaný objektiv a vyšší ISO. Rybky je ideální fotit večer, v pokoji zhasnout vše kromě akvária a zahrát si na schovávanou za objektivem.

Všichni budou v pohodě a máte šanci dostat se s fotoaparátem hodně blízko. Často jdou na fotce vidět nečistoty, takže je lepší akvárium vyčistit buď před fotografováním, nebo pak na výsledné fotce pomocí klonovacího razítkaZoner Photo Studiu X.

Zde se taky nabízí skvělá příležitost, jak si doma vyzkoušet týmovou spolupráci – kdo bude fotograf a kdo jeho asistent? Na pozicích ve fotografickém týmu se můžete samozřejmě vystřídat podle toho, jak se spolu domluvíte. Je to dobrá zkušenost, když děti a rodiče při fotografování spolupracují, vzájemně se inspirují a třeba posílí i vzájemný respekt.

Pochutnejte si (nejdřív) i očima

Dobrý tip na domácí fotografování může být i jídlo. Najdete na něm zajímavé detaily, než se do něj pustíte? Potěšíte i své chuťové buňky. Hlavní zásada, na kterou nesmíte zapomenout, je: nejdříve fotit, až pak jíst!

Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy
Důležité je fotit bez blesku a s vyšším clonovým číslem. Nikon D7100, Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/200s, F 7.1, ISO 1600, ohnisko 65mm. Foto: Petra Horáková.

Při fotografování lentilek si můžete krásně vyhrát s přípravou fotografované scény. Fotili jsme přes průhlednou plastovou desku, kterou jsme po stranách podepřeli knížkami. Děti pak vytvořily na desce kapátkem nebo pipetou větší kapky (asi 8-10 mm v průměru) a pod desku nasypaly lentilky podle vlastní fantazie. A důležité je, že moc dobře víte, co s lentilkami udělat po skončení fotografování!

Rozesmívejte své blízké

Když jste spolu doma, můžete si nejen více povídat, ale přitom se i navzájem fotit. Zkuste rodinný portrét trochu jinak. Třeba makrofotografie oka – to je pohled přímo do duše. Co všechno se v očích odráží? Objevíte barvy a detaily, které jste dříve neviděli. A ještě se u toho spolu zasmějete.

Důležité je, že v očích se moc dobře pozná, jestli se vám podařilo fotografovaného rozesmát a dobře naladit. Zkuste si pro focení nachystat překvapení – veselou otázku, vtipný komentář nebo využijte fotografického asistenta k vylepšení nálady a dosažení správné jiskry v oku.

Dívejte se kolem sebe

Fotograf se může dívat na svět pokaždé jinýma očima. Stačí se doma pořádně rozhlédnout a představit si, že některé věci vidíte poprvé. Knížky, mušle, sklenice, vázy… to všechno může ožít v jiném světle, v novém pohledu vašich očí a před objektivem fotoaparátu. Můžete s dětmi objevovat, co by se dalo vyfotit a pak si hrát s osvětlením fotografické scény – s lampou, baterkou, se svíčkami… Tak se dá doma prožít dobrodružný a hlavně zábavný večer.

Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy
Nikon D5600, Nikon 50mm f1.8 AF-S, 1/80s, F 4,5, ISO 125, ohnisko 50mm. Foto: Karel Horák.

Fotograf použil pro tuto makrofotografii nápad, který můžete doma snadno vyzkoušet: foťte přes lupu nebo skleněnou kuličku. Nebudete tak potřebovat předsádkové čočky nebo jiná vylepšení. A osvětlení? Stačí baterka, schovaná za krasohledem ve směru proti objektivu fotoaparátu.

Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy
Kuličkám do pyramidy pomohlo obyčejné lepidlo a osvětlení „vesmírných planet“ nepřichází z vesmíru, ale z baterky umístěné proti kuličkám. Nikon D7100, Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/5s, F 10, ISO 800, ohnisko 70mm. Foto: Karel Horák.

Vrhněte se na experimenty

A proč nevyzkoušet úplně abstraktní makro? Stačí smíchat smetanu, akrylové nebo potravinářské barvy podle vlastní fantazie.

Co fotit, když jste s dětmi doma? Inspirace pro malé i velké fotografy
Nikon D7100, Sigma 24-70 mm F2.8 EX DG Macro, 1/60s, F11, ISO 400, ohnisko 65mm. Foto: Karel Horák.

Lépe se vám bude tvořit s hustší a tučnější smetanou ve velké misce. Potravinářské nebo akrylové barvy přidávejte pomalu, nejdříve jenom jeden nebo dva odstíny. Děti mohou barvy míchat a hrát si s nimi. Foťte kolmo k povrchu, nejlépe se stativem a použijte raději vyšší clonové číslo. Když se fotografové a malíři vymění, vyhrajete si všichni společně, o to přece jde.

Chcete se pustit s dětmi do fotografování, ale nemáte digitální zrcadlovku ani příslušenství na makro – předsádkové čočky, mezikroužky a makroobjektiv? Nevadí, využijte, co máte doma – mobil nebo kompaktní fotoaparát se scénickými režimy pro makro, portrét a dalšími kreativními možnostmi. Stativ si můžete vytvořit z toho, co zrovna máte po ruce – ze stolu, z pytlíku s rýží nebo z vašeho fotografického asistenta.

Zůstanou vám nejen fotky, ale i zážitky!

Rozhodující je v tuto chvíli váš nápad a chuť experimentovat a hrát si. 

Nakonec to vlastně není jen o fotografování. Jde zároveň o to se vzájemně dobře naladit a zasmát se spolu. Zůstanou vám nejen fotky, ale i společné zážitky!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPetra Horáková

Fotografka a lektorka fotografických kurzů pro děti. Fotografování mi otevřelo nový svět – s první zrcadlovkou jsem začala intenzivně fotit před 27 lety a od té doby jsem nikdy nepřestala vidět svět jinak – ještě „třetím okem“. Chtěla bych předat radost z fotografování dětem, aby stejně jako já objevily nový svět, který jim pomůže se odreagovat, kreativně se vyřádit a zároveň propojit s dalšími inspirativními fotografy. Nejraději fotím portrétní, rodinnou a svatební fotografii, pohyb a reportáž. http://foto-petrahorakova.cz/

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *