Jak se připravit na focení na cestách

Slunce zase zprudka září a přichází čas, kdy většina z nás intenzivně vyhlíží dovolenou. Než vyrazíte, nezapomeňte pořádně promyslet, jaký fotoaparát a jakou výbavu s sebou, abyste si mohli své zážitky navždy uchovat.

Každý z nás si na dovolenou bere telefon. Kvalitou fotek se ale zrcadlovce nevyrovná. Schovejte si ho proto na „selfíčka”. Pro lepší fotografie zvolte raději kvalitní fotoaparát.

Co si sbalit s sebou

První důležitou věcí, na kterou musíte myslet, je baterie. Buď má natolik velkou výdrž, že vám bude stačit pouze jedna, nebo musíte hledat jiné řešení. Můžete si s sebou vzít do zásoby baterie dvě, nebo si rovnou sbalit nabíječku. Záleží na tom, kam vyrážíte.

Pokud nebudete mít pevné zázemí a dovolená bude v přírodě pod stanem, pak je jasná volba číslo jedna. Jestli ale budete například v hotelu, vyplatí se vzít nabíječku.

Anebo můžete zkombinovat obě varianty. Nezapomeňte však na to, kam jedete – například ve Velké Británii mohou mít jiné zásuvky, a proto je třeba s sebou vzít redukci.

Další nutností jsou paměťové karty. Vždy se vyplatí mít jich s sebou víc. Nikdy nevíte, co se přihodí, a byla by škoda přijít o připomínky svých zážitků.

Většinou si s sebou beru 32GB karty. Málokdy je zaplním obě, zpravidla využívám pouze jednu, ale přesto mám dobrý pocit, že mám pro jistotu dvě. Klidně ale můžete nakombinovat dvě 16GB či jiné karty. Opět záleží na vás a vašich zkušenostech.

USB kabel, dvě paměťové karty a nabíječka na baterku od foťáku. Nezbytnosti, které s sebou nosím téměř všude.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G

Pokud vlastníte zrcadlovku, čeká vás rozhodnutí, jaký objektiv zvolit. Je třeba zvážit, co bude hlavní náplní dovolené. Když chcete ležet u moře, občas se projít městem a navštívit pár kulturních akcí, zvolte pevný objektiv s vysokou světelností. Na pláži nastavte vyšší clonové číslo, v tmavých prostorách kostelů a galerií zvolte zase nižší.

Pokud bude ovšem vaše dovolená velká turistická výprava skalami, pak sáhněte po teleobjektivu typu zoom. Jednoduše s ním přitáhnete” zapadající slunce za obzorem či postavu kamaráda na vzdáleném konci skal.

Před odjezdem vždy rozmýšlím, zdali zvolit zoom nebo pevný objektiv.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/200 s, f/1.8, ISO 200

Podle mých zkušeností není nutné brát na dovolenou externí blesk. Většinou stačí vestavěný. Využijete ho i za dnů, kdy fotíte v protisvětle. Objekty jsou bez blesku tmavé a nerozeznatelné, s bleskem se krásně vykreslí. Pokud ale patříte mezi náročnější fotografy, nebo máte dost místa na větší fotografickou výbavu, určitě sáhněte rovnou po externím blesku.

Co ovšem na cestách určitě využijete, je dálková spoušť. Díky ní se na fotografiích se svými přáteli můžete objevit i vy. Stačí položit foťák na stativ nebo na nějaký neklouzavý a stabilní povrch.

Také u tohoto vybavení totiž záleží, na jaký typ dovolené vyrážíte. Pokud máte kvůli cestování omezenou kapacitu, co si s sebou smíte sbalit, pak stativ určitě zůstává doma. Když ale jedete autem po vlastní ose, klidně jej přibalte.

Naprosto nepostradatelná součást dovolených – dálkový ovladač na samospoušť. Můžete jej vidět v ruce muže napravo.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/320 s, f/9, ISO 200

Vše výše zmíněné je samozřejmě třeba sbalit do fotografické brašny. Důležitá je také ochrana přístroje. A to nejen před vodou, ale i třeba před pískem. Buď musíte být extrémně opatrní, anebo si pořiďte ochranné pouzdro.

/foto věci/

Tolik věcí je prakticky nemožné sbalit do malého příručního zavazadla na palubu letadla.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/25 s, f/1.8, ISO 400

Co a jak na cestách fotit?

Jakmile máte vymyšlené, co sbalit, přichází na řadu focení. Vytvořte svými fotkami reportáž neboli živé průvodce dovolenou od jejího začátku až do konce. Začněte proto fotit již první den a končete posledním.

Já na svých cestách často fotím už na letišti a končím opět zde. Fotka plechovky s pivem ze Švédska na letišti.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/20 s, f/1.8, ISO 400

Až budete fotit, nefoťte za pohybu. Rychlé a bezmyšlenkovité cvakání, jen abyste co nejvíc zaplnili paměťovou kartu, je zbytečné. Fotky nebudou dostatečně ostré a dobré, takže stejně většinu zahodíte.

Udělejte si radši na dobrý snímek čas a pořádně si jej rozmyslete. Zastavte se, promyslete kompozici, nastavte správně čas, clonu a ISO, vyrovnejte horizont, zaostřete a až pak foťte.

Na focení si udělejte čas a klid. Z fotky to pak bude cítit.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/4000 s, f/2, ISO 100

Odpověď na otázku ,,Co fotit?” je jasná: vše, co vás zaujme. Místní obyvatele, přírodu, detaily, jídlo, architekturu, struktury a textury či prostředí. Je jenom na vás, co si budete chtít navždy uchovat.

Kdy fotit?

Nejlepší světlo je brzy ráno nebo k večeru, kdy není slunce přímo nad hlavami, ale těsně nad horizontem. Takové podmínky jsou pro focení nejvhodnější. Pokud ale chcete fotit v průběhu celého dne, pak se nedá nic dělat. ISO nastavte na nejnižší číslo, většinou 100, zacloňte naopak na číslo vyšší a čas uzávěrky dolaďte.

Fotografie pořízená v Německu k večeru.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1000 s, f/4, ISO 100

Pokud jedete na dovolenou s rodinou či velkou partou přátel, je dobré fotit tak, aby fotky nevypadaly nuceně a strojeně. Tedy nejlépe nenápadně. Když se všichni kolem vás dívají do objektivu a neupřímně se culí, většinou to nevypadá zcela přirozeně. Dobré je zachytit skutečné pocity a tváře.

Nenápadnost fotografa často zachytí ty nejupřímnější tváře.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/2000 s, f/2.2, ISO 100

Co s hromadou fotek po dovolené?

Dovolená skončila a na vás zbylo několikahodinové zpracování fotek. Ve svém fotoaparátu mám předem nastavené ukládání fotek v 7MB kvalitě.

Formát RAW je podle mých zkušeností zbytečně velký a náročný na post úpravy, protože fotografií je zpravidla obrovská spousta. Focením do JPG ale na druhou stranu riskujete, že při úpravách ztratíte kvalitu snímků. Špatně nafocený obrázek už totiž nezachráníte. Po dovolené jich však bývá tolik, že bych se nebála nemilosrdně třídit a vyhazovat. Je dobré uchovávat opravdu jen to nejlepší.

Zajímá vás, jak si rychle poradit s fotografiemi ve formátu RAW? Přečtěte si článek Využijte hromadné úpravy pro rychlejší zpracování fotografií.

Záleží jen na vás, jestli fotky stáhnete hromadně až po návratu domů, anebo je budete stahovat den po dni během dovolené. Pokud máte fotoaparát s WiFi a na dovolené máte přístup k internetu, můžete snímky rovnou přenášet do telefonu, notebooku či tabletu, kde je lze ukládat. Fotky pak jednoduše nasdílíte na sociálních sítích.

Jak WiFi ve foťácích funguje? Do mobilu a počítače si stáhnete aplikaci přímo od výrobce fotoparátu, pomocí které přístroje spárujete. Aplikace obsahují mnoho možností, co s fotkami.

Instagram je skvělou aplikací, kde můžete prezentovat své fotografie.

Osobně organizuji fotky dle dní. Tím si v hlavě uchovám průřez celou dovolenou a při procházení snímků lépe vnímám, co jsme který den dělali. Skvělou možností je fotky nahrávat do internetové galerie Zonerama. Ušetříte tak spoustu místa v počítači.

Internetová úschovna Zonerama umožňuje neomezený prostor pro ukládání fotografií a navíc je propojená se Zoner Photo Studiem.

Prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi i nové zážitky z cest. Nezapomeňte si jedinečné prožitky navždy uchovat a nepodceňte přípravu na focení na dovolené. Už přemýšlíte, kolik náhradních baterií s sebou vzít, jak velké paměti a jaké objektivy zvolit? Pokud ano, neváhejte a podělte se o své zkušenosti.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLenora J.

Fotí vše, co ji okouzlí. Nikdy nepřestane žasnout nad věčně trvající silou světla a tmy. Pluje mezi světy, které se prolínají. Hudba v těle. Poezie v mysli. Fotografie v očích. Próza v ústech.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *