Uprav mi fotku: Oprava barevného výstupu fotoaparátu

Do naší rubriky, do které zasíláte vlastní fotografie, jež byste chtěli upravit, nám došly dva snímky s poněkud netradičním zabarvením. Přestože se s následující úpravou zřejmě jen tak nepotkáte, určitě stojí za to se na ni podívat. Jedním ze způsobů, jak se naučit fotografie upravovat totiž může být i metoda pokus-omyl.

Na první pohled zaslané snímky připomínají negativ – tam, kde by měla být modrá, se nachází oranžová, namísto červené je zelená. S pomocí nástrojů Zoner Photo Studia jsme se pustili do opravení této nechtěné barevnosti.

Jedna z dvojice vstupních fotografií, které jsou barevně „mimo“, foto: Vlastimil Suchánek.
Budete potřebovat
Upravit barvy (Ctrl + 1)

Když už jsme na začátku článku zmínili negativ, nejprve se podíváme na to, co se s fotografií stane, využijeme-li stejnojmenný nástroj v Zoner Photo Studiu:

Funkci Negativ naleznete v menu Efekty.
K získání správných barev však aplikování Negativu nepomůže.

Bylo jasné, že barvy jsou ve snímku nějak prohozené. Klíčem k opravě barevnosti bylo tedy třeba zjistit, které barvy jsou vyměněné za jiné. Ze začátku jsme ani my sami nevěděli, kterým způsobem navrátíme snímku správnou barevnost. Postupnými pokusy jsme zjistili, že žlutá je prohozená za modrou a zelená za červenou.

V Zoner Photo Studiu je samotná oprava velmi jednoduchá. Stačí k tomu využít nástroj Upravit barvy (Ctrl + 1) z menu Vylepšit.

Nástroj Upravit barvy.

Zajímat nás bude především, či pouze, chcete-li, Odstín. Posunutím jezdce u Odstínu o 180° totiž dosáhnete podobného efektu, jaký dává prohození již zmiňovaných barev žlutá-modrá a červená-zelená.

Odstín posunutý o 180° a správná barevnost fotografie.

Zásadní úpravy jsou tedy hotovy. Snímek by bylo vhodné před uložením ještě mírně doostřit.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pozor na výrazné úpravy barev
Přestože je tato úprava při zpětném pohledu velmi jednoduchá, přijít na řešení zase tak snadné nebylo. Druhým „ale“ jsou nechtěné artefakty, které úpravou vystoupily do popředí. Zatímco na první fotografii díky jejímu obsahu nejsou tolik patrné, stačí se podívat na snímek druhý a uvidíte, jak se technická kvalita snímku může výrazně silným zásahem snadno zhoršit:
Náhled 1:1 z původního snímku.
Náhled 1:1 po úpravě – došlo k zvýšenému výskytu skvrn.
Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře