Uprav mi fotku: Zatraktivněte záběry mlhy za svítání

Čtenářka Elena Šeligová nám poslala k úpravě zamlžený zimní snímek. Fotografování v ranní mlze vedlo k podexponované, téměř monochromatické fotografii, a tak se v následujícím článku zaměříme na to, jak opravit expozici a vrátit fotografii její barvy. K úpravám využijeme nástroje Zoner Photo Studia.

Původní fotografie. Autorka: Elena Šeligová
Původní fotografie. Autorka: Elena Šeligová

Rozbor snímku

Autorku fotografie pravděpodobně zaujala atmosféra zamlženého východu slunce, ale nepřizpůsobila expozici mlze, a tak fotografii podexponovala. Zároveň nechala vyvážení bílé na automatice, která chybně vyhodnotila barvu východu slunce a scénu posunula ke studeným odstínům. Snímek nám poslala ve formátu JPEG, i když původní fotografii byla pořízena i ve formátu RAW, což je chvályhodné.

Pro vytažení skrytých barev bude potřeba provést poměrně výrazné úpravy, které povedou ke snížení kvality obrazu. V rámci úpravy tedy budeme muset také opravovat problémy, které způsobíme razantními zásahy do obrazových dat.

Pokud bychom pracovali s původními RAW daty z fotoaparátu, k degradaci kvality obrazu by nedošlo, jelikož bychom měli k dispozici řádově víc dat pro zpracování.

Rozšíření Zoner Photo Studia o DNG konvertor

Autorka fotografie pracuje s JPEG variantou snímku, protože v základním nastavení se jí nepodařilo fotografii otevřít v RAW modulu. První věcí, kterou byste tedy měli po instalaci Zoner Photo Studia udělat, je instalace Adobe DNG konvertoru a jeho propojení se Zoner Photo Studiem.

Adobe DNG konvertor je bezplatná aplikace, která umí načíst RAW data ze všech myslitelných fotoaparátů a převést je na standardizovaný DNG formát. S tímto formátem pak Zoner Photo Studio dokáže bez problémů pracovat.

Postup, jak provést propojení Zoner Photo Studia s DNG konvertorem, je detailněji popsán v článku Propojení DNG konvertoru a Zoner Photo Studia 17.

Pro úpravu fotografie budeme potřebovat následující nástroje: modul RAW, Vylepšit expozici (Ctrl+3), Možnosti (Ctrl+M), Mapování tonality, Přechodový filtr (Shift+G), Efektový štětec (E), Laso (L), Upravit výběr, Rozmazat (Ctrl+6), Přidat zrno.

Postup úpravy v Zoner Photo Studiu

Postup úpravy předvedeme s maximálním využitím RAW modulu. Všechny použité nástroje máme k dispozici i v prostředí Editoru, pouze s tím rozdílem, že nejsou dostupné najednou v jednom panelu.

V základním nastavení po instalaci Zoner Photo Studio neumožňuje otevírat fotografie ve formátu JPEG v modulu RAW. Otevřeme proto dialogové okno Možnosti (Ctrl+M) z nabídky Nastavení. V okně Možnosti otevřeme záložku „Formát RAW“ a zapneme funkci „Povolit zpracování všech bitmapových souborů v RAW konvertoru“.

Nastavení možnosti zpracovávat jpeg soubory v modulu RAW
Nastavení možnosti zpracovávat jpeg soubory v modulu RAW

Úpravu začneme opravou expozice. Otevřeme fotografii v modulu RAW a zvýšíme hodnotu Expozice na 1.0. Tím vytáhneme kresbu ze stínů, ale fotografie ztratí kontrast a kresbu v obloze. Kontrast obnovíme snížením hodnoty Černý bod na -20 a kresbu do oblohy vrátíme snížením hodnoty Světla na -70. Nakonec ještě zvýšíme Zřetelnost na 40.

Oprava expozice v modulu RAW
Oprava expozice v modulu RAW

Dalším krokem je oprava barevnosti. Nejprve opravíme chybné vyvážení bílé. Z rozbalovací nabídky Vyrovnání bílé vybereme možnost Zataženo. Do obrazu se vrátí barvy. Ty dále zdůrazníme nastavením hodnoty Živost na 150.

Oprava barevnosti v modulu RAW
Oprava barevnosti v modulu RAW

K další úpravě se přepneme do modulu Editor. V levém dolním rohu zůstal silný stín, který poměrně poutá pozornost. K jeho prosvětlení použijeme nástroj Efekty – Mapování tonality. Zvolíme kontrastní metodu a snížíme Krytí vrstvy na 33 procent.

Vytažení kresby ze stínů pomocí Mapování tonality
Vytažení kresby ze stínů pomocí Mapování tonality

Při pohledu na histogram i na samotnou fotografii je jasné, že není zcela využitý celý dynamický rozsah. V levé i pravé části histogramu je znatelná rezerva.

Histogram
Histogram

To nemusí být v případě zamlženého obrazu na škodu. Pokud dáváte přednost kontrastnějším záběrům, existuje celá řada možností, jak docílit zvýšení kontrastu. Je možné použít nástroj Křivky, Úrovně nebo nastavení Kontrast v nástroji Vylepšit – Vylepšit expozici (Ctrl+3).

Zvýšení kontrastu v nástroji Vylepšit Expozici
Zvýšení kontrastu v nástroji Vylepšit Expozici

Alternativní úprava – černobílá fotografie

Původní fotografie je téměř monochromatická a obsahuje kontrastní plochy, takže je vhodnou kandidátkou na převod do monochromatické podoby.

Nejprve v modulu Editor ztmavíme oblohu, která je oproti popředí snímku výrazně světlejší. V případě, že pracujete s formátem RAW, proveďte naopak tento krok až po vyvolání RAWu.

Při dalším zpracování v modulu RAW budeme fotografii zesvětlovat a pokud by obloha v JPEGu zůstala světlá, zcela by se ztratila její kresba. Ke ztmavení oblohy použijeme nástroj Vrstva – Přechodový filtr (Shift+G).

Vyrovnání jasu oblohy s jasem popředí pomocí přechodového filtru
Vyrovnání jasu oblohy s jasem popředí pomocí přechodového filtru

Otevřeme fotografii v modulu RAW a zapneme nástroj Odstíny šedi. Automaticky by měla být navolena metoda Rychlá volba a hodnota Tónování 50. Obraz se tím převede na černobílý.

Převod fotografie do černobílé v prostředí modulu RAW
Převod fotografie do černobílé v prostředí modulu RAW

Vyzkoušejte, co s obrazem udělá různé nastavení Vyrovnání bílé. Následně zvolíme Vyrovnání bílé Stín. Obraz se projasní, ale stále zůstane patrná kresba v obloze.

Projasnění fotografie opravou vyvážení bílé v prostředí modulu RAW
Projasnění fotografie opravou vyvážení bílé v prostředí modulu RAW

V dalším kroku upravíme expozici. V černobílé fotografii je hlavním vyjadřovacím prostředkem kontrast, proto u ní lze použít až extrémní hodnoty, které jsou u barevné fotografie už přehnané. Vytáhneme kresbu ze stínů nastavením hodnoty Stíny na 100. Vrátíme do obrazu kontrast snížením hodnoty Černý bod na -100 a zvýšíme Zřetelnost na hodnotu 50.

Úprava expozice v prostředí modulu RAW
Úprava expozice v prostředí modulu RAW

Sníh v popředí snímku je šedý a ne bílý. K nápravě použijeme nástroj Efektový štětec (E). Přes sníh kreslíme štětcem s nízkou silou efektu (10 až 20 procent). Nejprve přidáme do sněhu Jas a následně Kontrast (efekt štětce lze vybrat ve stejnojmenné rozbalovací nabídce).

Projasnění a zvýraznění popředí pomocí efektového štětce
Projasnění a zvýraznění popředí pomocí efektového štětce

Vzhledem k dramatické úpravě si můžete všimnout posterizace (ztráty jemných přechodů), která vznikla v obloze. Formát JPEG obsahuje pouze zlomek obrazových dat oproti RAWu, a tak neumožňuje provádět razantnější úpravy bez ztráty kvality obrazu. Naštěstí existuje možnost, jak zjednat nápravu: provedeme výběr oblohy nástrojem Výběr – Laso (L) a následně upravíme parametry výběru nástrojem Výběr – Upravit výběr.

Tip: Výběr zobrazíme jako masku příkazem Výběr – Zobrazení masky – Normální.

Práce s výběrem, maskou a úpravou výběru
Práce s výběrem, maskou a úpravou výběru

Použijeme nástroj Vylepšit – Rozmazat (Ctrl+6). Zvolíme typ rozmazání Gaussovský a hodnotu Síla nastavíme na 20. Tím zcela odstraníme posterizaci obrazu.

Rozmazání oblohy pro potlačení posterizace
Rozmazání oblohy pro potlačení posterizace

Nakonec přidáme do fotografie trochu jemného šumu nástrojem Efekty – Přidat zrno.

Přidání jemného zrna do fotografie
Přidání jemného zrna do fotografie

Tipy na závěr

Při fotografování v mlze platí obdobné pravidla jako při fotografování na sněhu. Expozici je nutno korigovat do plusových hodnot, aby nedošlo k podexpozici snímku, a vyvážení bílé je vhodné nastavit ručně pomocí předvolby, která odpovídá světelné situaci.

Fotografie před úpravou a po ní.

Barevná varianta:

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Černobílá varianta:

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Líbí se vám úprava? Stáhněte si Zoner Photo Studio 17 na 30 dní zdarma a zkuste si vylepšit své fotografie. Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Pokud Váš snímek vybereme, po jeho zhodnocení ho v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikujeme na našem magazínu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“ a napište, jak byste ji chtěli upravit. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na internetovém magazínu Milujemefotografii.cz a k dalším marketingovým účelům firmy ZONER software, a. s.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *