Uprav mi fotku: Lokální zesvětlení s pomocí masky

Neznám fotografa, který by si liboval ve složitých úpravách, nebo by alespoň nepřiznal, že by místo zdlouhavého retušování raději nešel fotit. Jenže přijde chvíle, kdy nic jiného, než lokální úpravy, retuše, anebo práce s výběry a maskami, nezbývá. Tentokrát se tak pustíme do lokálního zesvětlení. 

Z došlých fotografií jsme vybrali snímek Jirky Janigy, který v Indii vyfotografoval Inda v mírném protisvětle. Protože nebyl při pořízení snímku použit doplňující záblesk (využití blesku pro prosvětlení blízkých, příliš tmavých míst při fotografování v protisvětle), obličej portrétovaného se topí ve stínech. Portrét tak bylo třeba zesvětlit, ovšem s požadavkem na zachování viditelného kouře z cigarety.

Bylo tedy zřejmé, že bez pomoci nástrojů pro výběr to tentokrát nepůjde. V opačném případě by totiž došlo k nehezkému přesvětlení pozadí fotografie.

Vstupní fotografie, foto: Jirka Janiga.

Postup úprav vypadat následovně: nejprve vybereme oblast, kterou bude třeba upravit (portrétovanou osobu) a následně využijeme některého z nástrojů pro zesvětlení k stínů (výběru).

Budete potřebovat
Magnetické laso (A), Výběrový štětec (Q), Křivky (Shift + C), panel Rychlých úprav, znalosti práce s maskou a výběrem

Zoner Photo Studio (ZPS) má ve své výbavě různé nástroje pro výběr – od geometrických po ruční. Pro náš případ se ideálně hodilo využít Magnetické laso (A), které se „přichytává“ k dostatečně kontrastním hranám ve fotografii.

Při jeho nasazení se pohybujte co nejpřesněji na hranách objektu, který potřebujete vybrat a klepnutím levého tlačítka myši vytvářejte záchytné body, od kterých se už laso neoddělí.

Výběr s pomocí Magnetického lasa.

Jakmile budete chtít smyčku lasa uzavřít, dvakrát poklepejte levým tlačítkem myši. Automaticky se tak uzavře a vytvoří výběr.

Hotový hrubý výběr.

Magnetickým lasem vytvoříte základní výběr nahrubo. Následně je nutné pracovat v náhledu 1:1 nebo i lepším zvětšení a zkontrolovat, zda byl výběr proveden bez chyb. Protože se to stává málokdy, je třeba výběr vyladit. K tomu bývá lepší využít dalších nástrojů pro výběr.

V našem případě jsme se rozhodli pro nasazení Výběrového štětce (Q). Nejprve se však přepněte do režimu práce s maskou pomocí menu Výběr | Zobrazení masky | Normální.

Zobrazení masky.

Vybrané oblasti zůstanou zobrazeny beze změn, oblasti mimo výběr se pak překryjí červenou poloprůhlednou vrstvou – maskou.

Z panelu nástrojů zvolte Výběrový štětec a v záhlaví upravte jeho parametry. Především zajistěte jeho Hustotu na nejvyšší hodnotě 100 % a Rozestup naopak na hodnotě nejnižší 1 %. Průměr stopy štětce volte v závislosti na velikosti oblasti, kterou budete chtít do výběru přidat, resp. odebrat. Nyní překreslováním částí snímků, které se nahrubo do výběru nepřidaly, je k výběru budete přidávat, s přidržením klávesy Ctrl naopak odebírat.

Takto vylaďte postupně všechny části výběru.

Nástroj Výběrový štětec a jeho parametry v záhlaví programu.

Vyhlazení výběru
V některých případech se i detailně provedený výběr vyplatí před aplikováním požadovaných úprav jemně pozměnit. Například rozšířit o několik obrazových bodů či jeho hrany mírně rozmazat. Protože by to ručně bylo zdlouhavé a snad i nepřesné, využívá se k tomu funkce Upravit výběr, kterou naleznete v menu Výběr. Při jejím aplikování sledujte v náhledu 1:1, jak se mění finální vybraná oblast.
Jemně jsme zmenšili vybranou oblast a současně rozmazali hrany výběru. Stačilo o pár obrazových bodů.

 

Protože při zapnuté masce se špatně sleduje, nakolik se liší prováděná úprava od nevybraných oblastí, zrušte její zobrazení. Opět přes menu Výběr, tentokrát volbou Zobrazení masky | Nezobrazovat.

Před vypnutím masky.

V ZPS lze k úpravě jasu použít několik nástrojů, ponecháme konkrétní volbu dle vlastních preferencí každého uživatele. My jsme využili nástroje Křivky, stejně tak by však posloužilo například Projasnění stínů z postranního panelu Rychlých úprav.

Zesvětlení stínů s použitím Křivek – zesvětlením stínů a středních hodnot.

Zbývá zrušit vybranou oblast, menu Výběr | Zrušit výběr (Esc), a uložit výsledek.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Nakonec jsme se ještě zhostili drobného vylepšení kompozice a nástrojem pro ořez s poměrem stran 3:2 odstranili přebytečné (prázdné) oblasti nahoře a vpravo od zachycené osoby.

Výsledný snímek po ořezu.jpg

Výsledný snímek po ořezu.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Poslední aktualizace 27. března 2013

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře